راهنمایی ارتودنسی فک بالا با بررسی مزایا و عوارض

ارتودنسی فک بالا

داشتن لبخند زیبا برای تمام افراد اتفاقی بسیار جذاب و خوشایند است. این لبخند به عوامل مختلفی ازجمله شرایط دندان‌ها بستگی دارد. ارتودنسی فک بالا و پایین می‌تواند دندان‌هایی بسیار مرتب و لبخندی زیبا برای شما به همراه بیاورد. گاهی اوقات افراد در فک پایین خود دندان‌های مرتبی دارند و تنها فک بالا به ارتودنسی دندان نیاز دارد. در چنین شرایطی ایا میشود فقط فک بالا را ارتودنسی کر؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات و نکات لازم را برایتان شرح دهیم.

ارتودنسی فک بالا (تک فک) چیست؟

ارتودنسی زمانی انجام می‌شود که دندان‌ها یا فک در حالت طبیعی نباشد. دندان‌های به هم ریخته و نامرتب و تا حدودی مشکل فک غیرنرمال به کمک ارتودنسی اصلاح می‌شود. بطور کلی، ارتودنسی که به آن ارتودنتیکس نیز گفته می‌شود، به شاخه‌ای از علم دندانپزشکی گفته می‌شود که برای اصلاح نامنظمی دندان‌ها و ناهنجاری فک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شرایطی که مشکلاتی مانند کراس بایت (قرار گرفتن دندان‌های یک فک پشت دندان‌های فک دیگر)، اوربایت (جلو بودن فک بالا)، فاصله بین دندان‌ها، آدربایت (جلو بودن فک پایین)، اوپن بایت (وجود فاصله بین دندان‌های بالا و پایین) و یا ازدحام و شلوغی دندان‌ها وجود داشته باشد، با بررسی کامل پزشک و در صورت نبودن ناهنجاری های شدیدتر امکان ارتودنسی تک فک وجود دارد؛ که ما در این محتوا می‌خواهیم ارتودنسی فک بالا را بررسی کنیم.

 

ارتودنسی فک بالا

 

نحوه ارتودنسی فک بالا

دندان‌ها به کمک الیافی مخصوص به استخوان پیوند داده شده‌اند. این الیاف شامل فیبرهایی است که از کلاژن ساخته شده‌اند. به کمک این فیبرها دندان‌ها در استخوان معلق می‌مانند. در واقع به کمک ماده سمنتوم به سطح دندان متصل می‌شوند. تمام این الیاف مانند یک حائل است که باعث جابجایی دندان‌ها درون حفره می‌شود.

این الیاف کاملا پویا بوده و به طور مرتب در حال تغییر شکل هستند و دندان را در جای خود سالم نگه می‌دارد. زمانی که فرد از ارتودنسی استفاده می‌کند، براکت‌های قرار گرفته بر روی دندان‌ها فشاری را به دندان وارد می‌کنند، در یک سمت دندان استخوان از بین رفته و در سمت دیگر استخوان جدید شکل می‌گیرد.

در واقع دندانپزشک به کمک براکت‌ها فشاری کاملا طبیعی و در جهت مشخص وارد می‌کند تا این جابه جایی در جهت پیش بینی شده انجام شود. براکت‌ها به دندان‌ها چسبیده و به کمک سیمی که از درون آن عبور می‌کند فشار موردنظر اعمال می‌شود. به این صورت هرگونه ناهنجاری در دندان‌ها قابل برطرف شدن است.

ارتودنسی دندان فک بالا به سن افراد مرتبط می‌شود؟

بله قطعا دو عامل موثر در نحوه و مراحل ارتودنسی فک بالا، سن و شدت ناهنجاری است. در سنین پایین‌تر و برای کودکانی که همچنان در حال رشد هستند جهت رفع مشکلات فک بالا و پایین از هدگیر استفاده می‌کنند. و طول دوره درمان و نتیجه نهایی به همکاری کودک بستگی دارد.

اما در بزرگسالان برای ارتودنسی فک بالا زمانی که مشکلات خفیف است، از انواع براکت های ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود بدون نیاز به کشیدن دندان. از طرفی اگر میزان مشکلات زیاد باشد، علاوه بر ارتودنسی دندان فک بالا، ممکن است متخصص ارتودنسی جراحی فک را نیز پیشنهاد دهد.

 

ارتودنسی دندان فک بالا

 

آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد؟

به طور معمول براکت‌های ارتودنسی بر روی تمام دندان‌ها نصب می‌شوند. اما اگر دندان‌های فک بالا یا پایین فرد کاملا صاف و بدون نقص باشند، نیازی به نصب براکت برای آن‌ها نیست و ارتودنسی فقط فک بالا یا پایین به تنهایی انجام می‌شود. ارتودنسی فک بالا به تنهایی انجام شده و این کار هزینه کمتری نسبت به تمام دندان‌ها به همراه دارد.

نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که اگر نحوه قرار گیری دندان‌ها روی یکدیگر مشکل داشته باشد، نمی‌توانید ارتودنسی فقط فک بالا یا پایین را به تنهایی انجام دهید. زیرا این کار باعث شدیدتر شدن مشکل دندان‌ها شده و حرکت دندان‌ها را با اختلال همراه می‌سازد.

گاهی اوقات نیز افراد به دلیل ظاهر ناخوشایندی که براکت‌ها برای دهان ایجاد می‌کنند، از ارتودنسی هر دو فک به صورت همزمان دوری می‌کنند. اما باید بدانید امروزه با وجود انواع مختلف براکت‌ها ازجمله براکت رنگ دندان، براکت‌های پشت دندانی، شفاف و … می‌توانید ارتودنسی زیبایی داشته باشید.

 

ایا میشود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد

 

مزایای ارتودنسی دندان فک بالا

همه ما می‌دانیم که مهم‌ترین مزیت ارتودنسی، بهبود قرار گیری دندان‌ها است. این موضوع بر روی ظاهر فرد تأثیر بسیار زیادی دارد. اما مزیت ارتودنسی تنها در این مورد خلاصه نمی‌شود. ارتودنسی باعث ارتقا سلامت دهان و دندان شده و با بهبود شرایط فک و دندان از ایجاد مشکلات مختلف جلوگیری می‌کند.

انجام ارتودنسی با بهبود شرایط قرار گیری دندان‌ها، کار نظافت دندان‌ها را آسان می‌کند. این امر باعث آسیب کمتر به دندان‌ها و طول عمر بیشتر آن‌ها می‌شود. همچنین مرتب شدن دندان‌ها کار جویدن غذا و همچنین صحبت کردن را بهبود می‌بخشد. میزان سایش و فشار وارد شده به دندان‌ها نیز کاهش می‌یابد.

از آنجایی که دندان‌های فک بالا بیشتر در معرض دید قرار دارند، انجام ارتودنسی فک بالا و ایجاد نظم در آن‌ها باعث ایجاد لبخندی زیباتر و افزایش اعتماد به نفس افراد می‌شود.

درد ارتودنسی فک بالا چقدر است؟

بله درد ارتودنسی فک بالا هم، مانند درد ارتودنسی هر دو فک است، زیرا دندان‌ها همان میزان فشار را باید تحمل کنند. در نتیجه در روزهای اول ارتودنسی، شما درد خواهید داشت و ممکن است جویدن غذا برایتان مشکل باشد، اما به مرور زمان و با گذشت چند روز، درد ارام می‌شود.

حالا کارهایی که می‌توانید در این زمان انجام دهید این است که، از کیسه آب یخ برای التیام درد استفاده کنید یا لثه فک بالا را ماساژ دهید. همچنین میتوانید چند روز اول از مسکن استفاده کنید، آنهم با تجویز پزشک!

 

نحوه ارتودنسی فک بالا

 

هزینه ارتودنسی فک بالا چقدر است؟

هزینه ارتودنسی با توجه به شرایط دندان‌های بیمار کاملا متفاوت است و نمی‌توان عدد دقیقی برای آن بیان کرد. همچنین وضعیت دندان‌ها و طول درمان نیز بر میزان هزینه تأثیرگذار است. مهم‌ترین عواملی که بر هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین تأثیر می‌گذارد به صورت زیر هستند:

  • شدت ناهنجاری دندان‌ها
  • سن بیمار
  • مدت زمان درمان
  • میزان مهارت و تجربه پزشک
  • نوع ارتودنسی انتخاب شده توسط بیمار

میزان هزینه ارتودنسی فک بالا نیز با توجه به موارد گفته شده تعیین می‌شود. این میزان قطعا از هزینه ارتودنسی کل دندان‌ها کمتر است و اگر از نظر هزینه توانایی ارتودنسی تمام دندان‌ها را ندارید، می‌توانید با تشخیص متخصص ارتودنسی تنها برای فک بالا اقدام نمایید.

 

برای ارتودنسی فک بالا به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

انتخاب کلینیک و پزشک متخصص از مهم‌ترین مراحل انجام ارتودنسی است. دندانپزشکی که به آن مراجعه می‌کنید باید تخصص لازم را داشته و چندین سال در زمینه رشد فک، صورت، دندان و جابجایی درست دندان‌ها مطالعه کرده باشد. در غیر اینصورت نمی‌تواند بر اساس استانداردهای لازم کار ارتودنسی فک بالا را برای شما انجام دهد.

دکتر سعید قریشی یکی از دندانپزشکان متخصص و با تجربه بسیار بالا است که کار ارتودنسی را با کیفیتی عالی و بدون نقص برای شما انجام می‌دهد. دکتر قریشی ابتدا با معاینه دقیق مشکلات دندان‌ها و فک شما را بررسی و متناسب با نیاز شما کار ارتودنسی را برای فک بالا یا پایین یا هر دو فک انجام می‌دهد. تخصص بالای پزشک باعث دریافت نتیجه عالی، کاهش طول درمان و هزینه انجام ارتودنسی می‌شود.

۴.۸/۵ - (۹ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها