ارتودنسی نامرئی، متحرک و ثابت دندان: هزینه و مراحل

woman teeth and smile. Close up,half with braces

ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به اصلاح موقعیت نامناسب دندان‌ها در حالت بسته بودن دهان (بد قرارگرفتن دندان‌ها روی هم) که منجر به ناهنجاری دندان نیش می‌شود، اختصاص دارد.ارتودنسی همچنین شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد صورت (ارتوپدی دندان، فک و صورت) و فرم و رشد فک می‌باشد. متخصص ارتودنسی، ارتودنتیست نامیده می‌شود. وقتی هدف بیمار، بهبود ظاهر دندان‌های خود باشد، ارتودنسی شامل دندان‌پزشکی زیبایی نیز می‌شود.

دکتر قریشی دارای بورد تخصصی ارتودنسی هستند و با استفاده از آخرین پیشرفت‌های فن آوری، مانند ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی نامرئی کودکان و براکت‌های سرامیکی، همراه با تصویربرداری دیجیتال و گرافیک کامپیوتری پیشرفته، مؤثرترین و راحت‌ترین درمان ممکن را به شما ارائه می‌نماید. دکتر قریشی زمان کافی را برای درمان مشکلات و ناهنجاری‌های دندان هر بیمار اختصاص می‌دهد.

انواع مشکلات بد قرار گرفتن دندان‌ها روی هم


فک و دندان برخی از کودکان، به شکل صحیحی رشد نمی‌یابد. مشکلات بد قرار گرفتن دندان‌ها شامل نامرتبی و کج بودن دندان‌ها، بی‌نظمی دندان‌ها و عدم انطباق ردیف دندان‌های پایین و بالا (دو قوس دندان‌ها) می‌باشد.

این مشکلات ممکن است به دلیل آسیب به دندان‌ها یا استخوان‌های صورت، مکیدن مکرر انگشت شست، یا به دلایل ناشناخته‌ای ایجاد شود.

افراد ممکن است برای مشکلات مختلفی نیاز به درمان‌های ارتودنسی داشته باشند، از جمله:

 • جلو آمدن دندان‌های جلو- ارتودنسی دندان نه تنها باعث بهبود ظاهر بیمار می‌گردد، بلکه از دندان‌ها در برابر ضربه و آسیب نیز محافظت می‌کند. افراد مبتلا به جلو آمدگی دندان‌ها به احتمال زیاد در ورزش، سقوط و غیره دچار آسیب خواهند شد.
 • شلوغی و نامرتبی دندان‌ها - اگر فک بیمار باریک باشد، ممکن است فضای کافی برای تمام دندانها وجود نداشته باشد. در چنین مواردی متخصص ارتودنسی ممکن است یک یا چند دندان را خارج کند تا برای دندان‌های دیگر فضای کافی ایجاد شود.

33

 • دندان نهفته- هنگامی که دندان‌های دائمی رشد می‌کنند، ممکن است در جای نامناسبی قرار گیرند.

34

 • دندان نامتقارن- دندان‌های بالا و پایین با هم مطابقت ندارند ( به ویژه هنگامی که دهان بسته است) اما دندان‌ها نمایان هستند.

35

 • همپوشانی زیاد دندان‌های بالا رو- هنگام روی هم فشردن دندان‌ها، دندان‌های بالایی بیش از حد بر دندان‌های پایینی قرار گرفته و آنها را می‌پوشانند.

36

 • معکوس بودن جهت دندان‌ها- هنگام روی هم فشردن دندان‌ها، دندان‌های بالایی، داخل دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند.

37

 • اوپن بایت- هنگام روی هم فشردن دندان‌ها، بین دندان‌های بالا و پایین،‌ فضای خالی وجود دارد.

38

 • آندر بایت- دندان‌های بالایی بیش از حد عقب هستند و یا دندان‌های پایینی بیش از حد به سمت جلو آمده‌اند. (ظاهر "بول داگ")

39

 • کراس بایت- هنگام روی هم فشردن دندان‌ها، حداقل یکی از دندان‌های بالایی، کمی از سطح دندان‌های پایینی، پایین‌تر می‌آید و دندان‌ها بیش از حد به گونه و یا به زبان نزدیک هستند.

40

 • فاصله‌دار بودن دندان‌ها- شکاف و یا یک فضای خالی بین دندان‌ها وجود دارد که به دلیل دندان از دست رفته و یا کم بودن تعداد دندان‌ها برای پر کردن فضای دهان (در مقابل حالت شلوغی دندان‌ها) می‌باشد.

دکتر قریشی متخصص در امور اورتودنسی، خدمات قبل، حین و بعد از درمان را فراتر از تمام انتظارات شما ارائه نموده و با رعایت استاندارد در کیفیت درمان‌های ارتودنسی در یک محیط راحت، به شما کمک می‌کند تا با طی کردن روند درمان خود به بهترین وجه ممکن، دندان‌هایی منظم و لبخندی زیبا داشته باشید.

سن شروع ارتودنسی


انجام ارتودنسی معمولاً تا زمان 12 یا 13 سالگی آغاز نمی‌شود، یعنی تا زمانی که دندان‌های دائمی به طور کامل رشد کرده و ظاهر شوند. در برخی از موارد اگر مشکلات دندان قابل توجهی وجود نداشته باشد، ممکن است ارتودنسی چند سال بعد شروع شود.

کودکان مبتلا به شکاف لب و کام (لب شکری) ممکن است قبل از رشد کامل دندان‌های دائمی خود، نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشند.

ارتودنسی در بزرگسالان و کودکان

 با تحولات و پیشرفت‌های اورتودنسی در سال‌های اخیر، به طور روز افزون افراد بیشتری به دنبال درمان مشکلات دهان و دندان خود که از دوران کودکی داشته‌اند، هستند. بین ارتودنسی بزرگسالان و کودکان، تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

برای مثال، بسیاری از بزرگسالان یک یا چند دندان خود را در گذشته از دست داده‌اند و این می‌تواند برای اورتودنتیست، مشکل‌ساز باشد. شکاف موجود بین دندان‎ها به دلیل دندان‌های از دست رفته و نزدیک نگه داشتن آنها نیز دشوار است. زیرا استخوان بزرگسالان به اندازه استخوان رو به رشد نوجوانان، به فشار پاسخ نمی‌دهد.

تشخیص مشکلات دندان و معرفی گزینه‌های درمانی


ارزیابی- اورتودنتیست، دندان‌های بیمار را بررسی نموده و و پیش‌بینی می‌کند که آنها چگونه بدون درمان رشد خواهند کرد. متخصص ارتودنسی مراحل ارتودنسی تشخیصی زیر انجام خواهد داد:

 • تاریخچه کامل پزشکی و دندان‌پزشکی
 • معاینه بالینی
 • اشعه ایکس از دندانها و فک
 • ساخت مدل‌ گچی از دندانها

پس از انجام ارزیابی، اورتودنتیست برنامه درمانی مناسب را تهیه و تنظیم خواهد کرد.

انواع ارتودنسی


دو نوع ارتودنسی وجود دارد: ثابت و متحرک.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت، متداول‌ترین نوع ارتودنسی است و زمانی استفاده می‌شود که دقت و ظرافت در کار اهمیت دارد. اگر چه بیمار می‌تواند با انواع ارتودنسی ثابت به صورت عادی غذا بخورد، اما باید از برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مانند نوشیدنی‌های گازدار، شیرینی‌های سفت و یا تافی با سیم کشی دندان اجتناب کند. افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند، باید به ارتودنتیست خود اطلاع دهند تا محافظ لثه مخصوص برای آنها ساخته شود.

نمونه‌هایی از ارتودنسی ثابت دندان عبارتند از:

1) براکت‌ها- که متشکل از براکت و یا سیم و باند هستند. هنگامی که براکت به جلوی دندان متصل می‌شود، باندها به صورت ثابت و محکم در اطراف دندان‌ها بسته شده و به عنوان گیره عمل می‌کنند.

سیم‌ها به شکل قوس از درون براکت عبور کرده و به باندها ثابت می‌شوند. در مراحل ارتودنسی ثابت وقتی که سیم قوسی تنگ‌ می‌شود، به دندان فشار وارد کرده و در طول زمان، دندان را به محل مناسب خود جابجا می‌کند.

42

دوره درمان با انواع ارتودنسی ثابت دندان ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول بینجامد. کودکان معمولاً براکت رنگی را ترجیح می‌دهند، در حالی که بزرگسالان معمولاً براکت‌های شفاف را انتخاب می‌کنند.

2) فضا نگه‌دار دندان- اگر کودک دندان شیری خود را از دست بدهد، یک فضا نگه‌دار مانع خواهد شد که تا زمان رشد دندان دائمی، دو دندان اطراف به داخل فضای خالی حرکت کنند. یک باند به یکی از دو دندان‌ مجاور فضای خالی، تثبیت می‌شود و یک سیم از داخل این باند به دندان دیگر بسته می‌شود.

43

3) ابزارهای مخصوص ارتودنسی ثابت- این ابزارها ممکن است برای کنترل فشار زبان و یا مکیدن انگشت شست توصیه شود. این ابزارها برای بیماران ممکن است ناراحت کننده باشد، به ویژه هنگامی که در حال غذا خوردن هستند. متخصصان می‌گویند که آنها فقط زمانی که واقعاً لازم است، باید استفاده شوند.

44

ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی معمولاً برای درمان مشکلات جزئی، از جمله جلوگیری از مکیدن انگشت شست یا اصلاح نامرتبی خفیف دندان استفاده می‌شود. با تقبل هزینه ارتودنسی متحرک ، بریس ها فقط باید در هنگام تمیز کردن، غذا خوردن و یا استعمال نخ دندان، خارج شود. گاهی اوقات، ارتودنتیست ممکن است به بیمار توصیه کند که در طول فعالیت‌های خاص، مانند نواختن یک ساز بادی یا دوچرخه سواری، آنها را از دهان خود خارج کند.

نمونه‌هایی از انواع ارتودنسی متحرک عبارتند از:

1) تراز کننده‌ها- اینها جایگزینی برای براکت سنتی برای بیماران بزرگسال هستند. تراز کننده‌ها عملاً توسط افراد دیگر قابل مشاهده نیستند و بیمار هنگام مسواک زدن دندان، استعمال نخ دندان و یا غذا خوردن می‌توان این ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج کند.

45

2) هدگیر - بندی است دور پشت سر که به یک سیم فلزی در جلو متصل می‌شود. هدف این است که سرعت رشد فک بالا را کُند کرده و در حالی که دندان‌های جلو به عقب کشیده می‌شوند، دندان‌های عقب را در موقعیت خود ثابت نگه دارد.

3) ضربه‌گیر لب و چانه- این ابزار برای کاهش فشار گونه یا لب‌ها بر روی دندان‌ها ساخته شده است.

46

4) گسترش‌ دهنده کام - ابزاری است که برای گسترده‌تر کردن قوس فک بالا طراحی شده است. این ابزار شامل یک صفحه پلاستیکی است که در کام (سقف دهان) قرار داده می‌شود. این صفحه دارای پیچ‌هایی است که با اِعمال فشار بر مفاصل استخوان‌ها، آنها را به بیرون می‌راند، در نتیجه وسعت منطقه پالاتال (سقف دهان) افزایش می‌یابد.

47

5) نگهدارنده متحرک- این‌ها برای جلوگیری از برگشت دندان به موقعیت اصلی خود در سقف دهان قرار داده می‌شوند. این نگه‌دارنده‌ها با کمی تغییر ممکن است برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

48

6) فضا نگه‌دار متحرک - جایگزینی برای فضا نگه‌دار ثابت می‌باشد.

49

7) اسپلینت یا پلاک دندان- این‌ها برای کمک به بسته شدن صحیح فک، در فک بالا و یا پایین‌ قرار داده می‌شوند. اسپییلنت‌ها معمولاً برای درمان سندرم TMJ (اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی) استفاده می‌شوند.

50

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک سری ترازکننده‌های پلاستیکی شفاف است که بسیار شبیه براکت معمولی برای حرکت تدریجی دندان به موقعیت اصلی خود در طول زمان، بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌کند. هر تراز کننده در مراحل ارتودنسی نامرئی به مدت دو هفته استعمال می‌شود و اغلب به بیماران، در هر بار مراجعه 3-5 تراز کننده داده می‌شود. به این معنی که دفعات مراجعه کمتری نسبت به درمان با براکت معمولی لازم است. از آنجایی که بیماران می‌توانند تراز کننده‌های ارتودنسی نامرئی دندان را در حال غذا خوردن خارج کنند، می‌توانند رژیم غذایی عادی خود را دنبال کنند، بدون اینکه برای آنچه که می‌توانند بخورند، محدودیتی ایجاد شود. بیماران همچنین دسترسی کاملی برای تمیز کردن دندان‌های خود با استفاده از تجهیزات اضافی مانند نخ دندان در اطراف براکت دارند.

51

آیا ارتودنسی با درد همراه است؟


درصد قابل توجهی از بیماران گزارش داده‌اند که در طی مراجعات درمان ارتودنسی و طی مراحل ارتودنسی نامرئی و بعد از آن، درد و اثرات منفی آن را در زندگی خود تجربه کرده‌اند.

به طور متوسط، ارتودنتیست‌ها دردی را که با درمان اورتودنسی همراه است، اندک برآورد می‌کنند. علاوه بر تناقض بین درد گزارش شده توسط بیماران و ارزیابی پزشکان از میزان درد، پزشکان همچنین تعداد بیماران خود را که از داروهای ضد درد استفاده می‌کنند، کمتر برآورد می‌کنند.

ارتودنسی در دوران بارداری


استفاده از انواع ارتودنسی ثابت یا متحرک در حین بارداری هیچ‌گونه مشکلی به همراه نخواهد داشت. با این حال، دو چیز است که باید مراقب باشید: تورم لثه و اشعه ایکس. بارداری تعادل هورمونی بدن شما را تغییر می‌دهد و این تغییر می‌تواند منجر به "التهاب لثه بارداری" شود. این عارضه فقط پاسخ شدید بدن به پلاک‌هایی است که تاکنون در دهان شما وجود داشته‌ است. درمان آن فقط افزایش بهداشت دهان و دندان است. همچنین حتما بارداری خود را به اورتودنتیست اطلاع دهید و اجازه ندهید که هیچ‌گونه اشعه ایکس در دهان شما تا بعد از زایمان، اِعمال شود.

هزینه درمان ارتودنسی


 هزینه درمان ارتودنسی خصوصی به طور گسترده‌ای متفاوت است. این هزینه با توجه به پیچیدگی (دشواری) مشکل، محل و میزان تجربه اورتودنتیست / دندان‌پزشک متفاوت است. تکنیک‌های خاص از قبیل تراز کننده و یا براکت نیز گران‌تر هستند. اگر قصد انجام ارتودنسی دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه ارتودنسی، با ما تماس بگیرید.