ضرورت استفاده از ریتینر پس از براکت ارتودنسی

ریتینر

پس از آن که براکت را از دهان در می‌آورید، تا سال‌های سال می‌توانید از لبخندی زیبا لذت ببرید. اما نباید تصور کند کار به همین جا ختم می‌شود و درمان ارتودنسی به پایان رسیده است. اکنون زمان استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی فرا رسیده که وظیفه آن نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید و جلوگیری از کج شدن مجدد آنها است. این مرحله به اندازه خود درمان براکت اهمیت دارد چرا که در صورتی که از ریتینر استفاده نکنید، دندان‌ها به موقعیت قبلی بازگشته و تمامی زحمات تان به هدر می‌رود.

چرا باید ریتینر استفاده کنیم؟

پیش از این که براکت در دهان شما نصب شود، ارتودنتیست به دقت وضعیت دندان‌ها و فکها را ارزیابی می‌کند تا بهترین برنامه درمانی برای صاف و همراستا کردن دندان‌ها و فکها طراحی کند. دندان‌ها توسط رباط پریودنتال و استخوان فک، محکم در جای خود ثابت شده ‌اند بنابراین حرکت دادن آنها به جای دیگر، کار ساده ‌ای نیست.

ارتودنتیست از وسیله ‌های ارتودنسی استفاده می‌کند تا نیروی مکانیکی پیوسته و ملایمی به دندان‌ها اعمال نموده و با تغییر در رباط پریودنتال و استخوان، حرکت دندان را تسهیل نماید. این فرایند بسیار کند و تدریجی و دقیق است. پس از طی کردن این مسیر دشوار، در نهایت دندان‌ها در جایگاه مطلوبی قرار گرفته و همه صاف و مرتب و همراستا می‌شوند. اکنون به آرزوی لبخندی زیبا و سلامت، دست یافته ‌اید.

اما نکته ‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که هنوز دندان‌ها در موقعیت جدید تثبیت نشده ‌اند. مدتی طول میکشد تا استخوان و رباط پریودنتال در جای جدید سفت و محکم شوند و دندان‌ها را محکم در جای خود نگه دارند. به همین خاطر از ریتینر استفاده می‌شود تا دندان‌ها در جای خود ثابت بمانند. در صورتی که از ریتینر طبق دستور استفاده نکنید، نتایج درمان به مخاطره افتاده و دندان‌ها حرکت می‌کنند.

انواع ریتینر

برنامه‌ های درمانی برای هر فردی متفاوت است بنابراین انتخاب نوع وسیله ارتودنسی نیز ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. نوع ریتینر توصیه شده برای بیمار بر اساس نیاز او انتخاب می‌شود. به طور کلی ریتینر به دو نوع ثابت و غیر ثابت (متحرک) دسته بندی می‌شود.

ریتینر ثابت یا دائمی

ریتینر ثابت به دندان‌ها چسبانده می‌شود بنابراین نمی‌توانید آن را حرکت دهید یا دربیاورید. این نوع ریتینر به صورت یک سیم منحنی در سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شود. از آنجایی که این ریتینر ثابت است، بیمار نمی‌تواند آن را در بیاورد بنابراین این روش به همکاری بیمار وابسته نیست و برای کودکان روش بسیار خوبی محسوب می‌شود. از طرفی چون به سطح پشتی دندان چسبانده می‌شود در معرض دید قرار ندارد و کسی متوجه آن نمی‌شود. بنابراین افرادی که زیبایی دندان‌ها برایشان اهمیت دارد می‌تواند از این روش استفاده کنند.

ریتینر غیر ثابت

نوع متداول‌تر ریتینر، ریتینر ثابت است که از یک بدنه پلاستیکی و یک سیم نازک در جلوی دندان ها قرار می‌گیرد تشکیل شده است. بدنه پلاستیکی منطبق بر سقف دهان ساخته می‌شود تا ریتینر را در جای خود نگه دارد.

نوع دیگر ریتینر غیر ثابت، پلاک پلاستیکی شفاف است که همانند اینویزالاین تمامی سطح دندان را احاطه می‌کند. از آنجایی که این وسیله شفاف است، در زیبایی دندان‌ها خللی ایجاد نمی‌کند و تقریباً نامرئی محسوب می‌شود. با این حال چون ثابت نیست باید بیمار به به رعایت دستورات ارتودنتیست متعهد باشد در غیر این صورت نتایج درمان به مخاطره می‌افتد.

توصیه‌ هایی برای استفاده از ریتینر پس از براکت

هر نوع ریتینر که برای شما انتخاب می‌شود، در چند روز اول ممکن است احساس ناراحتی ایجاد نماید. چند روز طول می‌کشد که به این وسیله در دهان خود عادت کنید. رعایت بهداشت دهان در این مدت اهمیت بسزایی دارد.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.