اصلاح نامرتبی با تراش دندان قبل از ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)

نامرئی

بسیاری از مردم به دنبال انجام درمان اینویزیلاین به عنوان یک راه حل جایگزین برای بریس‌های معمولی هستند. اینویزیلاین به دلیل اینکه راهی برای اصلاح نامرتبی دندان‌ها با کم‌ترین رنج و ناراحتی است، بسیار محبوب شده است. همچنین افراد زمانی که از اینویزیلاین استفاده می‌کنند، احساس نمی‌کنند به دلیل استفاده از ارتودنسی معمولی انگشت نما شده اند. البته برای استفاده از اینویزیلاین نیز برخی نگرانی‌هایی مبنی بر لزوم تراشیدن دندان برای انجام درمان وجود دارد. این فرایند «کاهش اینترپروکسیمال» نامیده می‌شود و اگر دندان‌ها بسیار شلوغ باشند، ممکن است ضرورت پیدا کند. علت انجام این کار بسیار ساده است: در صورت شلوغ بودن دندان‌ها، فرایند مرتب ساختن دندان‌ها با تأخیر و اشکال روبرو می‌شود. به جای آن که برای ایجاد فضای بیشتر دندانی کشیده شود، معمولاً ساده تر است که مینای دندان را در لبه‌های دندان تراشید تا امکان حرکت فراهم شود. این فرایند نیازمند فضا و زمان بیشتری است. دندانپزشکان مختلف، درمان‌های مختلفی را ترجیح می‌دهند. یکی از معمول‌ترین این روش‌ها استریپ الماس است، یک قطعه باریک و انعطاف پذیر از فلز که بین دندان‌ها قرار می‌گیرد و تقریباً می‌تواند مانند سوهان ناخن استفاده شود. دندانپزشک آن را به عقب و جلو حرکت می‌دهد تا مینای دندان را بساید. این کار معمولاً بعد از بی حس کردن انجام می‌شود، بنابراین در این فرایند درد بسیار کمی احساس می‌شود یا اصلاً دردی وجود نخواهد داشت.

مزایای اینویزیلاین

اینویزیلاین گاهی تحت عنوان بریس شفاف نامیده می‌شود اما این عنوان نام دقیقی نیست، زیرا الاینرهای اینویزیلاین با بریس‌های فلزی معمولی بسیار متفاوت هستند. این الاینرها، متحرک هستند و شما می‌توانید هر روز آنها را خارج کنید و دندان‌های خود را مسواک بزنید یا غذا بخورید. همین امر به تنهایی موجب می‌شود استفاده از الاینرهای اینویزیلاین راحت تر از بریس‌های فلزی معمولی باشد زیرا در این صورت شما هرگز نگران نخواهید بود که باید چگونه غذا خوردن یا چگونه مسواک زدن را بیاموزید. بسیاری از افراد، به خصوص بزرگسالانو نوجوانان به درمان اینویزیلاین تمایل دارند زیرا الاینرها شفاف بوده و واقعاً نامرئی هستند. یکی از دیگر مزایای اینویزیلاین این است که مدت زمان کل درمان نسبت به درمان با بریس کم‌تر است. اینویزیلاین برای کودکان کم سن و سال، در دسترس نمی‌باشد اما برای نوجوانانی که بیشتر دندان‌های دائمی آنها رشد کرده است مناسب است. یک ست الاینر به مدت دو هفته مورد استفاده قرار می‌گیرد و ست جدید جایگزین آن می‌شود؛ هر ست به صورت اختصاصی برای شما طراحی می‌شود. اینویزیلاین در تمامی موارد، توصیه نمی‌شود، به خصوص اگر دندان‌ها چرخیده باشند، نامرتب بودن وضعیت بایت، شدید باشد یا اگر واقعاً لازم باشد دندان کشیده شود.

آیا تراش دندان قبل از ارتودنسی نامرئی ضروری است ؟

کاهش اینترپروکسیمال در همه موارد ضرورت پیدا نمی‌کند. در واقع، بسیاری از بیمارانی که برای کاهش فاصله بین دندان‌ها تحت درمان هستند، به این روش نیازی نخواهند داشت. هرچند کسانی که دندان‌های بسیار شلوغی دارند یا کسانی که از داشتن دندان‌های بسیار بزرگ رنج می‌برند، ممکن است لازم باشد برای دستیابی به لبخند مورد نظر خود، از این روش استفاده کنند. کاهش اینترپروکسیمال راه صحیحی برای اصلاح شلوغی دندان‌ها می‌باشد. زیرا این روش یک فرایند رایج می‌باشد، خطر آن بسیار کم است و بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. مقداری از مینای دندان که باید تراشیده است متغیر است اما می‌توان با اغماض گفت که تفاوت این مقدار ناچیز است. پس از این فرایند، طبیعی است که دندان قدری دچار حساسیت شود. اگر این حساسیت به همراه فرایندهای درمانی و اصلاحی رخ دهد، احتمالاً به دلیل حرکت دندان به موقعیت صحیح است. هرچند، این اتفاق می‌تواند از دلایل کاملاً طبیعی دیگری نیز ناشی شده باشد. به جز در مواردی که درد تیز و شدید یا غیر طبیعی باشد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.