دندان عقل کج درآمده را باید کشید؟

کج درآمدن دندان عقل

گاهی اوقات ممکن است دندان عقل کج، نهفته و یا نیمه نهفته در بیاید که در چنین زمانی، شما شاهد فشار و درد در خود دندان عقل، سایر دندانها و فک هستید.کج درآمدن دندان عقل باعث می‌شود که دندان فضای لازم برای بیرون آمدن و رشد کردن را نداشته باشد و موضوع این است که زمانی که سرانجام از لثه بیرون می‌آید، مشخص می‌شود که در دهان جای کافی برای آن وجود نداشته.

در این محتوا می‌خواهیم بررسی کنیم که با دندان عقل کج درآمده چه کار باید کرد؟ 

 

آیا دندان عقل کج را باید کشید؟

هنگامی که با کج در آمدن دندان عقل، احساس درد شدید می‌کنید باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و با بررسی پزشک تصمیم نهایی برای کشیدن یا نکشیدن دندان عقل گرفته شود. 

دندان عقل کج، می‌تواند تاثیرهایی روی دندانهای کنار خود داشته باشد، که باعث خرابی آن، ایجاد کیست و یا عفونت آن شود؛ یا در شرایطی فشار دندان عقل به دندان های دیگر باعث ایجاد درد و ناراحتی شود؛ در چنین شرایطی، چاره‌ای جز مراجعه به دندانپزشکی و قبول کردن جراحی  و کشیدن دندان عقل وجود ندارد.

اما اگر دندان عقل اگر به صورت کامل و درست در بیاید، نیازی به کشیدن آن نیست، حتی کشیدن دندان عقل نهفته هم ضروری نیست و بعضی دندان‌های عقل بدون ایجاد هیچ مشکلی در جای خود باقی می‌مانند.

اما مشکلاتی نظیر جمع شدن باکتری دور دندان نهفته باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و حتی عفونت و آبسه دندان می‌شود، که در چنین شرایطی  دندانپزشک پیش از آن که اقدام به کشیدن دندان عقل کج یا نهفته کند، ابتدا پیشنهاد می‌کند که برای یک دوره، بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت کنید. چنانچه انجام این اقدام‌ها کمکی به حفظ دندان نکرد، کشیدن دندان عقل کج یا نهفته ضروری است.

 

دندان عقل کج

 

آیا دندان عقل باعث کج شدن بقیه دندان‌ها می‌شود؟

خیر. تصور اشتباهی وجود دارد که دندان‌های عقل هنگام درآمدن به بقیه دندان‌ها فشار می‌آورد، در نتیجه دندان‌ها حرکت می‌کند، کج و نامرتب می‌شود و روی هم قرار می‌گیرد. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد، دندان عقل کج و یا نهفته، نقش اصلی در بروز بی نظمی دندانها ندارند و به صورت یک فاکتور ثانویه مطرح شده اند، نه فاکتور اصلی و تاثیر این فاکتور ثانویه هم با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.

پژوهشگران در این تحقیقات نشان داده‌اند که فشار دندان عقل آن‌قدر نیست که باعث نامرتب شدن دندان‌ها بشود. در این  مطالعه فشار روی دندان‌ها، در حضور دندان‌ها عقل و قبل از آن با سنسورهایی اندازه‌گیری شد و مشخص شد که هیچ تفاوتی بین این دو حالت وجود ندارد.

 

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل کج؟

واقعیت این است که هیچ زمان دقیق و مشخصی برای کشیدن دندان عقل کج یا نهفته وجود ندارد و این کار برای هر فرد با توجه به شرایط دندانهای او متفاوت است، اما بهترین کار برای دانستن آن، به خصوص برای افرادی که در دوره درمان ارتودنسی هستند و یا قصد آن را دارند، مراجعه به یک متخصص خوب است.

در این پروسه، متخصص با کمک عکسبرداری اشعه ایکس در بازه های زمانی منظم، مرتب دندان را زیر نظر دارد، اگر دکتر با مشاهده عکسها، تشخیص دهد که مشکلی وجود دارد در آن زمان اقدام به کشیدن دندان عقل نهفته یا کج می‌کند.

 

آیا دندان عقل کج را باید کشید

 

اهمیت مراجعه به متخصص برای کشیدن دندان عقل کج

از آن جهت مراجعه به یک متخصص ارتودنسی پیش از کشیدن دندان عقل کج یا نهقته ضرورت دارد که، افراد دارای ویژگی و شرایط متفاوتی هستند و روش درمان و دوره درمان هر فرد، با توجه به شرایط دهانی و دندانی با فرد دیگر متفاوت است.

یک متخصص ارتودنسی خوب، دندانهای شما و موقعیت دندان عقل کج شما را با سایر دندانها بررسی می کند و بعد پیشنهاد دوره درمان را می‌دهد. به خصوص کسانی که در دوره در مان ارتودنسی هستند، بهتر است کشیدن دندان عقل را به پایان دوره ارتودنسی موکول کنند، زیرا ممکن است در دوره درمان با ردیف شدن دندانها و یا حتی در صورت لزوم با کشیدن دندانهای دیگر، فضای کافی برای دندان عقل کج یا نهفته بوجود آید.

بنابراین اگر دندان‌هایتان کج و نامرتب شده است، دندان عقل را مقصر ندانید، این به‌هم‌ریختگی به احتمال زیاد از عامل‌های دیگری مانند استفاده نکردن از پلاک نگهدارنده (ریتینر) نشأت می‌گیرد. اگر از کجی و نامرتبی دندان‌های خود ناراحت هستید، بهترین کار این است که به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 

 دلیل داشتن دندان عقل چیست؟

انسان‌شناسان معتقدند که دندان عقل در دوران گذشته به کار می‌آمده است و جایگزین دندان‌هایی می‌شده است که به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدن از دست می‌رفته یا در اثر خوردن مواد غذایی سفت و خام ساییده می‌شده است. اما امروزه دندان‌های عقل چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و به لطف در دسترس بودن غذاهای نرم‌تر، ارتقاء بهداشت دهان و دندان و کوچک شدن فک‌ها درآمدن این دندان‌ها در سنین بالا به بقیه دندان‌ها فشار می‌آورد.

از آنجایی که فضای کافی در دهان وجود ندارد، ممکن است دندان عقلی که تلاش می‌کند تا از لثه بیرون بزند، گیر بیفتد و مشکل دندان عقل کج یا نهفته پیش بیاید. دندان عقل کاملاً نهفته، دندانی است که اصلاً در دهان مشاهده نمی‌شود و تمام آن زیر لثه قرار دارد. دندان عقل نهفته جزئی تا حدی از لثه بیرون می‌زند و اگر دهان را کامل باز کنید، می‌توانید آن را انتهای دهان ببینید.

 

به طور کلی به یاد داشته باشید که اگر، دندانهای عقل شما تمیز، ردیف و مرتب هستند آنها را نگه دارید، در صورت بروز مشکل دندان عقل کج یا نهفته بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و طبق بررسی های متخصص کارهای لازم را انجام دهید.

۴.۳/۵ - (۲۰ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکبری
اکبری
2 سال قبل

سلام آقای دکتر من اومدم پیشتون معاینه برای ارتودنسی من قبلا دکتر رفتم گفتن که فکم کوچیکه بخاطر همین دندونام کج دراومده میخواستم ببینم الان ارتودنسی کنم وقتی دندون عقلم دربیاد ممکنه دوباره باعث بشه که دندونام کج بشه؟!
۱۶ سالم هست

مهدی
مهدی
1 سال قبل

سلام اقای دکتر من رفتم عکس گرفتم ۴تا دندون عقلمم کج زیره لثه اس دوتا پایینی که اصلا یه ذره فضا هم نیست که دندون عقلام در بیاد بنظرتون باید دندون اسیابامو باید بکشم تا در بیاد دندون عقلام فکم کوچیکه دندونامم روی هم کج ۲۸ سالمه

امیر
امیر
11 ماه قبل

سلام دندون عقلم کج به سمت هم دیگه هستن یعنی مثه اهن ربا به سمت همن میتونه تاثیری روی صحبت کردن بزاره؟ نیاز به کشیدن داره؟