محافظ دهان ارتودنسی

محافظ دهان ارتودنسیهنگام فعالیت‌های ورزشی باید مطمئن شوید آسیبی به دندان‌ها و لبخند تان وارد نمی‌شود. محافظ دهان یکی از تجهیزات ضروری برای ورزش‌کاران است به خصوص ورزش‌کارانی که ورزش‌های برخوردی انجام می‌دهند. انجمن ارتودنتیست های آمریکا توصیه می‌کند همه ورزش‌کارانی که ممکن است در هنگام بازی آسیب ببینند، از محافظ دهان بهره ببرند.

انواع محافظ دهان ارتودنسی

همه انواع محافظ دهان به یک شکل نیستند بلکه هر کدام معایب و مزایای خود را دارد و ممکن است برخی بهتر از بقیه باشند. به طور کلی سه نوع محافظ دهان وجود دارد: محافظ دهان پیش ساخته، محافظ دهان حرارتی و محافظ دهان اختصاصی ساخته شده توسط ارتودنتیست.

توجه داشته باشید که محافظ دهانی که انتخاب می‌کنید به خوبی بر دهان شما منطبق باشد و در مقابل پارگی و شکستگی مقاوم باشد و تمیز کردن آن آسان باشد. باید بتوانید در حالی که محافظ در دهان شما قرار دارد به راحتی نفس بکشید. محافظ پیش ‌ساخته و محافظ حرارتی ممکن است کامل با ساختار دهان شما انطباق نداشته باشد در حالی که محافظ ساخته شده بر اساس قالب دهان، کاملاً منطبق بر دهان بیمار بوده و در محافظت از دهان بسیار بهتر عمل می‌کند.

مراقبت از محافظ دهان ارتودنسی

استفاده از محافظ دهان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد اما مراقبت درست از آن نیز مهم است. باید محافظ دهان را به خوبی تمیز کنید و در جای مناسبی نگهداری کنید تا آسیب نبیند. برای تمیز کردن محافظ دهان و عملکرد درست آن به توصیه ‌های زیر توجه کنید:

• هر بار پس از استفاده، محافظ دهان را با مسواک و خمیر دندان تمیز کنید
• محافظ دهان را هنگامی که استفاده نمی‌کنید، در جعبه مخصوص خود قرار دهید
• محافظ دهان را از حرارت دور نگه دارید چرا که باعث ذوب شدن یا تاب برداشتن آن می‌شود
• در شروع هر فصل ورزشی، محافظ دهان جدید بگیرید
• در حالی که محافظ دهان دارید، ریتینر در دهان نگذارید
• هنگام چکاپهای دندانپزشکی، محافظ دهان را همراه خود بیاورید

برخی از متداولترین آسیب‌های ورزش‌کاران، آسیب فکها دهان است. بنابراین استفاده از این محافظ دهان مناسب می‌تواند جلوی این آسیب متداول‌ را بگیرد.

۵/۵ - (۸ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.