ارتودنسی سریع؛ روشی برای منظم کردن فوری دندان‌ها

ارتودنسی سریع و روش های سریع کردن ارتودنسی

مشاهده می‌شود که اکثر مردم در سنین نوجوانی دندان‌های نامرتبی دارند. بخشی از این مساله ژنتیکی بوده اما باز هم خوشایند همه نیست. در نتیجه به دنبال روش ارتودنسی سریع هستند تا فرم دندان‌ها را تغییر داده و آن را مرتب کنند. ارتودنسی زودبازده یک روش سریع برای تغییر ظاهر دندان‌ها در زمان کوتاه و با درد کمتر است.

ارتودنسی سریع چیست و چگونه انجام می شود؟

فرایند ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ها، عملیاتی زمان‌بر و طولانی است. بنابراین امکان اینکه ظرف چند دقیقه بتوان کل دندان‌ها و فک را مرتب کرد؛‌ تقریبا غیرممکن است. بنابراین شاید این سوال برای شما پیش بیاید که ارتودنسی کوتاه مدت چیست و چگونه می‌توان آن را انجام داد.

در پاسخ باید بگوییم که ارتودنسی سریع، به روش‌هایی گفته می‌شود که در مدت سریع‌تری دندان‌ها مرتب می‌شوند که خود شامل دو دسته مختلف است:

  1. اصلاح ظاهر دندان‌ها
  2. نیمه ارتودنسی

اصلاح ظاهر دندان‌ها

اگر دندان‌های شما بیش از اندازه نامرتب نباشد، می‌توان از طریق روش‌هایی مانند بریج‌های دندان، ونیر کامپوزیت و لمینت، نواقص آن را رفع کرد. در این روش‌ها به هیچ عنوان دندان جابجا نمی‌شود بلکه روکشی روی آن قرار می‌گیرد. بنابراین به آن ارتودنسی سریع هم گفته می‌شود اما روش آن به طور کلی متفاوت است.

نیمه ارتودنسی

نیمه ارتودنسی همان ارتودنسی مرسوم بوده که با قالب‌های فلزی یا غیرفلزی انجام می‌شود. تنها تفاوت آن با ارتودنسی کامل این است که سیم کشی دندان به صورت جزئی انجام می‌شود. به عنوان مثال تنها دندان‌های دو و سه فک پایین نیاز به ارتودنسی دارند.

 

ارتودنسی سریع که ظاهر دندان ها را اصلاح میکند

 

ارتودنسی سریع برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی کوتاه مدت برای افرادی مناسب است که اولا دندان‌های آن‌ها نیاز به تغییر فرم چندانی ندارد. این افراد می‌توانند در مدت زمان کوتاه چند ماهه، دندان‌های خود را مرتب کنند. البته لازمه مشاهده نتیجه این است که به طور مداوم و بدون وقفه از قالب ارتودنسی استفاده کنند.

بنابراین اگر شما دندان‌های بسیار نامرتبی داشته باشید، ارتودنسی زودبازده به هیچ عنوان برای شما مناسب نیست. برای تعیین اینکه آیا کاندید مناسبی برای این روش هستید، حتما باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. دندانپزشک با بررسی فرم دهان و ظرفیت دندان‌های شما به سراغ رو‌ش‌های سریع‌تر می‌رود.

البته همانطور که در بخش قبلی هم گفتیم، یکی از روش‌هایی که به عنوان ارتودنسی سریع و زودبازده یاد می‌شود؛‌ روکش کردن دندان است. کامپوزیت و لمینیت دندان‌ها، شکل ظاهری آن‌ها را مرتب کرده و به شما لبخندی زیبا می‌دهد. در این زمینه هم تصمیم گیری نهایی باید از سوی دندانپزشک انجام شود زیرا برخی از افراد به دلیل لثه‌های ضعیف نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند.

مدت زمان اثرگذاری ارتودنسی کوتاه مدت چقدر است؟

یکی از سوالات مهمی که هنگام مراجعه به پزشک پرسیده می‌شود این است که مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟ در پاسخ باید گفت که مدت زمان اثرگذاری ارتودنسی کاملا به شرایط دندان‌های شما بستگی دارد. اگر دندان‌های بسیار نامرتبی داشته باشید، این فرایند ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

این در حالی بوده که اگر نامرتب بودن فرم دندان‌ها جزئی باشد، با انجام ارتودنسی کوتاه مدت می‌توان در عرض چند ماه آن‌ها را تغییر داد. باز هم تعیین زمان دقیق آن برعهده دندانپزشک است اما معمولا می‌توان در مدت ۵ تا ۶ ماه انتظار دندان‌هایی مرتب را داشت.

 

کامپوزیت از روش های سریع مرتب کردن دندان است

 

اگر برای مرتب کردن دندان‌ها به سراغ کامپوزیت و روش‌های مشابه بروید؛ مدت زمان انجام آن چند ساعت خواهد بود. در نتیجه در بین تمام روش‌ها، انجام وینر کامپوزیت و لمینیت سریع‌ترین نتیجه را دارد.

مزایا و نکات مثبت ارتودنسی کوتاه مدت

مزایای ارتودنسی زودبازده بسیار زیاد است. بنابراین اگر تمایل دارید تا هرچه زودتر فرم دندان‌هایتان مرتب شود؛ بهتر است به سراغ روش‌های ارتودنسی سنتی نروید. برای درک بهتر این مساله، به بررسی مزایا و نکات مثبت ارتودنسی زودبازده می‌پردازیم.

  • بدون درد: تغییر فرم دندان‌ها از طریق ارتودنسی درد و فشار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد در میانه‌های راه منصرف می‌شوند. این در حالی بوده که اگر تا انتهای طول درمان، به اصول لازم پایبند نباشید؛‌ هزینه و وقت شما هدر می‌رود. ارتودنسی سریع یک روش بدون درد بوده که طرفداران زیادی دارد.
  • تسهیل در مراقبت‌های بهداشتی:‌ افرادی که ارتودنسی ثابت دارند، باید علاوه بر مسواک‌ عادی از مسواک‌های مخصوص هم استفاده کنند. با این مسواک‌ها می‌توان بین دندان‌ها و پشت براکت‌ها را تمیز کرد. در روش ارتودنسی سریع، مراقبت‌های بهداشتی به راحتی و سرعت انجام می‌شود. نیازی نیست از مسواک مخصوص استفاده کنید و نخ دندان کشیدن و مسواک روزانه کفایت می‌کند.
  • مشاهده نتیجه به صورت فوری: شما با ونیرهای سرامیکی می‌توانید به سرعت نتیجه تغییرات را مشاهده کنید. بعد از یک دوره ارزیابی دندان‌ها، وارد فرایند درمان می‌شوید. مواد روی دندان‌ها گذاشته شده و در عرض چند ساعت؛‌ به ظاهر جدید خود در آینه لبخند می‌زنید.

عوامل موثر در نتیجه ارتودنسی زودبازده

برای مشاهده نتیجه در ارتودنسی زودبازده، عوامل مختلفی تأثیر می‌گذارند. اولین عامل مؤثر، سن است. بهترین سن ارتودنسی بعد از افتادن دندان‌های شیری و رشد دندان‌های اصلی است. به طور میانگین، از ۱۲ تا ۱۶ سال، سن مناسبی برای انجام ارتودنسی و مشاهده بازده آن است. اگر اجازه دهید تا سن بلوغ گذر کرده و وارد بزرگسالی شوید، ممکن است فرایند تغییر فرم دندان‌ها سخت‌تر انجام شود. با این حال، ارتودنسی بزرگسالان نیز امکان‌پذیر است و می‌تواند نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد. در ارتودنسی بزرگسالان، ممکن است فرایند درمان کمی پیچیده‌تر و زمان‌برتر باشد، اما با استفاده از تکنیک‌ها و دستگاه‌های پیشرفته، متخصصان ارتودنسی می‌توانند به بهبود ظاهر و سلامت دندان‌ها در هر سنی کمک کنند. در نتیجه، بزرگسالان نیز می‌توانند از فواید ارتودنسی بهره‌مند شده و لبخندی زیبا و سالم داشته باشند.

 

رعایت دقیق نکات مراقبتی می تواند زمان ارتودنسی را کوتاه کند

 

علاوه بر این، شدت و میزان ناهنجاری دندان‌ها هم در زمان نهایی تاثیرگذار است. هرچه دندان‌ها بیشتر به هم ریخته باشند، زمان بیشتری برای مرتب شدن نیاز است.

البته یک موضوع دیگر که در زمان موثر بوده، انتخاب روش درمانی است. استفاده از ارتودنسی فلزی ثابت نسبت به فلزی متحرک؛ سریع‌تر به نتیجه می‌رسد. علاوه بر این اگر به جای انجام ارتودنسی به سراغ روکش‌های دندان مانند کامپوزیت بروید؛‌ زمان اثرگذاری باز هم کاهش پیدا می‌کند.

برآورد هزینه ارتودنسی سریع

برآورد هزینه ارتودنسی سریع از آن جایی که بستگی به نوع دندان‌ها دارد؛ به راحتی ممکن نیست. روش درمانی، شدت ناهنجاری و مدت زمان تغییرات مواردی هستند که در هزینه نهایی تاثیر می‌گذارند. برای اینکه بتوانید از هزینه نهایی مطلع شوید اول از همه باید به یک دندانپزشک معتبر مراجعه کنید. پزشک با بررسی دندان‌ها، مراحل ارتودنسی را مشخص می‌کند. هنگامی که مراحل مشخص شد؛‌ می‌توان هزینه را برآورد کرد. گاهی ممکن است علاوه بر ارتودنسی نیاز به ایمپلنت هم داشته باشید که هزینه بیشتری خواهد داشت.

بهترین روش‌ها برای ارتودنسی سریع

همانطور که گفتیم گاهی به روکش‌های دندانی، ارتودنسی کوتاه مدت گفته می‌شود. این روکش‌ها با توجه به شرایط دندان و بودجه شما انتخاب می‌شوند.

روکش سرامیکی

روکش سرامیکی به روشی گفته می‌شود که پرسلن‌ها روی دندان‌های فعلی قرار می‌گیرند. بنابراین ظاهر دندان سفید‌تر و زیباتر شده و کاملا فرم دندان واقعی را دارند. نحوه اتصال این مدل روکش‌ها روی دندان بسیار ساده بوده و به راحتی به آن‌ها عادت می‌کنید. اولین مزیت استفاده از این ارتودنسی کوتاه مدت ترمیم فرم لبخند است.

 

قرار دادن روکش سرامیکی برای مرتب کردن سریع دندان

 

باندینگ دندانی

باندینگ دندانی همان ترمیم دندان‌ها به وسیله کامپوزیت و مواد همرنگ دندان است. از این روش بیشتر برای فاصله دندان‌های جلویی استفاده می‌شود. باندینگ دندانی نه تنها سریع بوده که نیاز به استفاده از بی‌حسی هم نیست. در باندینگ دندانی ممکن است یک ماده همرنگ روی دندان‌ها قرار بگیرد که حفره‌ها و شیارهای آن را ترمیم کند. همچنین می‌تواند یک بخش بازسازی شده روی دندان‌های فعلی شما چسبیده شود. در هر صورت لبخند و فرم دندان‌ها اصلاح می‌شود.

اینله و آنله

یک روش دیگر که به عنوان ارتودنسی سریع و زودبازده شناخته می‌شود، این است که از ونیرهای پرسلن برای دندان‌های بالا و پایین استفاده کنند. دندان‌های ترک‌خورده و ضعیف را می‌توان با این روش پر کرد. بنابراین نه تنها لبخند زیباتری خواهید داشت که دندان‌هایتان هم سالم‌تر می‌شوند.

فاب

فاب یک روش درمانی کوتاه مدت از نوع ارتودنسی بوده که به صورت جزئی روی دندان‌های جلویی کار می‌کند. این روش برای افرادی مناسب است که به طور کل دندان‌های مرتبی دارند اما دندان‌های جلویی آن‌ها کاملا نامرتب و به ‌هم ریخته است. این روش به دلیل کمتر بودن تعداد دندان‌ها و تغییرات جزئی، سریع‌تر است.

استفاده از انواع روش های ارتودنسی برای کوتاه شدن مدت درمان

ویلکودنتیک

ویلکودنتیک یک روش درمانی برای تغییر فرم دندان‌ها است. نحوه انجام این روش بدین صورت بوده که از براکت‌های ثابت و سیم برای دندان‌ها استفاده می‌شود. تنها چیزی که باعث تسریع در این عملیات می‌شود، جراحی فک و دهان بوده که استخوان آلوئولار را برمی‌دارند. با این کار فک منظم خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد روش‌های ارتودنسی زودبازده و سریع صحبت کردیم. نکته مهمی که وجود دارد این است که برای ترمیم دندان‌ها باید حوصله و زمان زیادی صرف کنید. این در حالی بوده که برخی از افراد تمایل دارند تا هرچه سریع‌تر دندان‌های آن‌ها اصلاح شود. به این افراد توصیه می‌شود تا به سراغ روش‌های کوتاه مدت بروند. استفاده از ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی روشی بوده که از طریق آن می‌توانید دندان‌های مرتب و لبخندی زیبا داشته باشید.

۳.۶/۵ - (۱۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها