آشنایی با متخصص ارتودنسی کودکان

متخصص ارتودنسی کودکان

پیدا کردن متخصص ارتودنسی کودکان خوب برای رفع ناهنجاری‌های فک و دندان‌ها کار سختی است. دکتری که علاوه بر رفتار مناسب با کودک، متخصص و متبحر باشد تا بتواند بهترین روش درمانی را پیشنهاد دهد.

بنابراین نیاز داریم تا با خصوصیات و مهارت‌های دکتر ارتودنسی کودکان آشنا شویم. در این صورت می‌توانیم بهترین متخصص را برای کودک خود انتخاب کنیم؛ زیرا فرایند ارتودنسی برای بسیاری از کودکان اضطراب آور است.

هرچه ما به عنوان والد اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشیم، شرایط را بهتر می‌توانیم برای فرزند خود آماده کنیم. پس برای آشنایی با بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران و راه‌های شناخت او تا انتها همراه ما باشید.

 

فهرست عناوین

به چه کسی متخصص ارتودنسی کودکان می‌گویند؟

قبل از انتخاب متخصص ارتودنسی کودکان باید بدانیم که به چه کسی با چه تخصصی مراجعه می‌کنیم. دکتر متخصص ارتودنسی کودکان بعد از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی، باید سه سال (۵۰۰۰ ساعت تحصیل تمام وقت) دوره تخصص را بگذراند.

این دوره ممکن است به جای سه سال، چهار سال طول بکشد اما در هر صورت در این مدت دندانپزشک به صورت تئوری و بالینی روی ارتودنسی کودکان تمرکز می‌کند. شناخت فک کودکان، انتخاب روش‌های ارتودنسی مناسب سن کودک، طول دوره درمان و دوری از عادات بد کودکانه بخشی از تخصص و مهارت فرد محسوب می‌شود.

متخصص ارتودنسی کودکان به صورت متمرکز روی درمان ناهنجاری‌های فک و دندان کودکان کار می‌کند. مراجعه کننده کودک از جنبه‌های مختلفی مانند کم حوصله و کم صبر بودن کودکان، یک کار چالشی است. وظیفه دندانپزشک متخصص کودکان این است که در طول دوره، خود را برای این مهارت‌ها آماده کند.

 

نقش دکتر متخصص ارتودنسی کودکان در روند درمان

شاید تصور کنید که نقش دکتر ارتودنسی کودکان تنها درمان دندان‌های نامرتب است. در حالی که بخش مهمی از وظیفه متخصص، تشخیص ناهنجاری و روش درمانی مناسب است. تنها در این صورت بوده که می‌توانید انتظار نتیجه مطلوب را داشته باشید.

 

سنجش شرایط دهان و دندان

اولین قدم دکتر متخصص ارتودنسی کودکان بررسی شرایط دهان و دندان است. کدام دندان‌ها ناهنجاری دارند و چگونه می‌توان به بهترین شکل آن‌ها را مرتب کرد. اگر به دندانپزشک متخصص مراجعه نکنید، ممکن است این مرحله با دقت کافی پیش نرود.

 

بررسی شرایط دندان‌ها توسط دکتر ارتودنسی کودکان

 

طراحی برنامه درمانی

هر کودکی با توجه به شرایط دهان و دندان منحصر به فرد خود، نیاز به یک برنامه درمانی دارد. بنابراین وظیفه متخصص تدوین برنامه‌ای مناسب و کاربردی برای مراجعه کننده است. اگر این مرحله به خوبی انجام شود، نتایج حاصل از آن رضایت بخش خواهد بود.

نظارت در دوره درمان

مساله مهم بعدی نظارتی است که در دوره درمان روی مراجعه کننده انجام می‌شود. این نظارت معمولا هفتگی بوده و برای این است که درمان براساس برنامه اولیه پیشرفت کند. در این بین گاهی نیاز به تغییرات است که متخصص انجام می‌دهد.

اصول آموزشی

علاوه بر وظایف بالا، نقش دیگر متخصص ارتودنسی کودکان آموزش اقدامات بهداشتی و ملاحظات لازم است. به عنوان مثال تعداد و شکل مسواک زدن، موارد لازم برای افزایش بهداشت دهان، ممنوعیت‌ها و الزامات دوره درمان همگی جز اصول آموزشی هستند.

 

چه زمانی کودکان به ارتودنسی تخصصی نیاز دارند؟

بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران نیز نمی‌تواند کاری برای فرزند شما انجام دهد اگر در زمان و موقعیت مناسب مراجعه نکرده باشید. پس زمان نیاز به ارتودنسی تخصصی از دو جنبه اهمیت دارد.

اولین جنبه این است که بعد از رشد دندان‌های اصلی، هرچه سریع‌تر به دکتر مراجعه کنید. معمولا از ۹، ۱۰ سالگی تا ۱۵، ۱۶ سالگی زمان مناسبی برای ارتودنسی است.

جنبه بعدی روی میزان وخامت و شدت ناهنجاری دندان تمرکز دارد. اگر ناهنجاری فک و دندان‌ها بسیار شدید بود، لازم است تا در اولین فرصت به یک متخصص مراجعه کنید.

در چنین موقعیتی دندانپزشک عمومی نمی‌تواند راهکار مناسبی ارائه دهد. در بهترین حالت شما را به دکتر متخصص ارجاع می‌دهد تا روند درمان شروع شود.

 

بهترین سن مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان

 

چه زمانی باید به جای دندانپزشک عمومی به دکتر متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کنیم؟

معمولا در مقایسه با دکتر متخصص افراد به دندانپزشک عمومی دسترسی راحت‌تری دارند. تعداد دندانپزشکان عمومی بیشتر بوده و هزینه ویزیت کمتری دریافت می‌کنند. بنابراین بیشتر افراد ابتدا به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

اگر نمی‌دانید که چه زمانی باید به سراغ دکتر متخصص ارتودنسی کودکان بروید، پس ریسک نکنید. برای قدم اول به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید تا ویزیت بالینی دندان‌ها را انجام دهد.

در صورتی که با یک متخصص ارتودنسی کودکان آشنایی دارید، می‌توانید از همان ابتدا به او مراجعه کنید. البته معمولا اگر به عنوان والد خودتان متوجه عمیق ناهنجاری‌های دندان شدید، لازم است از همان ابتدا یک متخصص حرفه‌ای پیدا کرده و کودک را نزد او ببرید.

 

مزایای مراجعه به دکتر متخصص ارتودنسی کودکان

درمان ناهنجاری دندان‌ها اگر در سنین پایین انجام شود، راحت‌تر و کم هزینه‌تر است. پس اگر ساکن پایتخت هستید، ابتدا به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران باشید. با این کار می‌توانید کمک بزرگی به ساخت اعتماد به نفس و راحتی فرزند خود انجام دهید. در ادامه با مهم‌ترین مزایای مراجعه به متخصص ارتودنسی اشاره می‌کنیم:

 • درمان بهتر و سریع‌تر: وظیفه ارتودنتیست این است که روش‌های مختلف ارتودنسی را بررسی کرده و درمانی که بهتر و سریع‌تر بوده را برای شما انتخاب کند.
 • شناخت و انتخاب بهترین روش درمانی: بهترین روش درمانی فرد به فرد متفاوت است. اگر روشی برای فرد A مناسب است، شاید باعث آسیب جدی به دندان‌های فرد B شود. مزیت مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان این است که درمان متناسب با شرایط شما را فراهم می‌کند.
 • جلوگیری از آسیب دائمی به دندان‌ها: هرچه دندان‌های کودک سریع‌تر ارتودنسی شود، مانع از بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی در آینده می‌شود.

 

طول درمان ارتودنسی تخصصی کودکان چقدر است؟

مدت زمان مورد نیاز برای طی شدن بازه زمانی ارتودنسی را تنها یک متخصص ارتودنسی کودکان می‌تواند تعیین کند. این زمان با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین شده و وخامت اوضاع دندان‌های بیمار مهم‌ترین عامل خواهد بود. در ارتودنسی‌های سبک بین ۶ ماه تا یک سال زمان نیاز است تا پروسه بهبود طی شود.

اما در شرایطی که کودک دچار مشکلات شدید دهانی بوده و یا در یک حادثه‌ای شکل دندان‌ها و فک تغییر کرده است، ممکن است تا ۳ سال به تجدید ارتودنسی نیاز پیدا کرد. البته در صورت مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران می‌توانید مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن می‌توانید دوره ارتودنسی را به پایان رسانده و قطعا از نتیجه کار راضی خواهید بود.

 

بهترین دکتر ارتودنسی کودک در تهران

 

دلایل مراجعه به دکتر متخصص برای ارتودنسی پیشگیرانه

دندانپزشکان عمومی هنگام مراجعه بیمار تنها به مشکلات لحظه‌ای و سلامت دندان‌ها فکر می‌کنند اما یک متخصص ارتودنسی کودکان نه‌تنها به لحظه حال، بلکه به آینده کودک و زمانی که رشد دندان‌ها کامل می‌شود فکر می‌کند. در این حالت نحوه قرارگیری دندان‌ها بسیار اهمیت پیدا کرده و به شکلی دندانپزشک متخصص باید آینده را پیش‌بینی کند.

ارتودنسی پیشگیری زمانی انجام می‌شود که در لحظه نیازی به انجام آن دیده نمی‌شود اما از دید دکتر متخصص ارتودنسی کودکان انجام آن لازم بوده و در صورت عدم توجه به آن، ممکن است زاویه فک، فاصله دندان‌ها، نحوه تکلم و…. کودک در آینده با مشکل روبرو شود. با این کار هم از عوارض رشد نادرست دندان‌ها جلوگیری می‌شود و هم جنبه زیبایی‌شناسی چهره و دندان کودک مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

روش های ارتودنسی به کار رفته توسط دکتر متخصص

متخصص ارتودنسی کودکان بیشتر از همه روی موضوع شلوغی و ازدحام دندان‌ها کار کرده و فاصله بین آن‌ها را مرتب می‌کند. برطرف کردن کوتاهی یا بلندی دندان‌ها نیز از عمده‌ترین مسئولیت‌های دندانپزشک ارتودنتیست خواهد بود.

رفع جلوزدگی فک‌های بالا و پایین نسبت به یکدیگر، اوربایت و آندربایت، از دیگر درخواست‌هایی است که از دکتر متخصص ارتودنسی کودکان می‌شود. ممکن است پس از بستن دهان بین دندان‌ها فاصله وجود داشته که به بیماری اپن بایت معروف بوده و در حیطه کاری دندانپزشک متخصص است.

برای درمان اورجت نیز باید به نزد بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران بروید تا این اوربایت شدید را برای شما بهبود بخشد. در زمینه تخصصی ارتودنسی نیز از روش‌های زیر استفاده می‌شود.

 • ارتودنسی ثابت فلزی
 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی لینگوال
 • ارتودنسی نامرئی با الاینر

 

ویژگی‌های دکتر متخصص ارتودنسی کودکان

برای انتخاب متخصص ارتودنسی کودکان باید به ویژگی‌های مهمی که از یک متخصص انتظار می‌رود توجه کرده و با تطابق دادن هر دندانپزشک با این ویژگی‌ها می‌توانید متوجه شوید که آیا با دکتر خوبی در ارتباط هستید یا خیر. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران را شرح داده‌ایم.

 

ویژگی‌های متخصص ارتودنسی کودکان

 

مطب دندانپزشکی مجهز

اولین نشانه مثبتی که می‌توانید متوجه شوید، وجود یک مطب مناسب کودکان، بهداشتی، دارای لوازم حرفه‌ای و کارکنانی ماهر است. نبود هر یک از این شرایط نمایانگر این است که این دکتر بهترین نیست و شاید بتوانید فرد بهتری را پیدا کنید.

 

رعایت نکات ایمنی

تمامی نکات ایمنی محیطی در مطب رعایت شده و دستگاه‌ها از نظر بهداشتی در وضعیت مناسبی قرار دارند. لوازم اطفا حریق در دسترس بوده و در صورت وجود اتاق عکس‌برداری،‌ حفاظ‌های ضد تشعشع در محیط وجود دارد.

 

وجدان کاری

دکتر ارتودنسی کودکان حرفه‌ای قبل از هرگونه اظهار نظری مریض را معاینه کرده و تنها در شرایطی که نیاز مبرمی به ارتودنسی وجود داشته باشد، دستور آن را به خانواده کودک می‌دهد.

 

کسب اعتماد کودک

کودکان به سختی به یک دندانپزشک اعتماد می‌کنند. یک دکتر متخصص ارتودنسی کودکان باید مهارت کافی در جلب نظر کودکان را داشته و باید بتواند آن‌ها را راضی کند تا طبق میل او رفتار کرده و اجازه معاینه پزشکی را بدهند.

 

مراجعین رضایتمند

در صورتی که از پزشک بخواهید شما را به بیماران قبلی خود معرفی کند، می‌توانید با دیگر والدین کودکان نیازمند به ارتودنسی صحبت کرده و نظر صادقانه آن‌ها را در مورد دندانپزشک متوجه شوید.

 

بررسی هزینه‌های ارتودنسی

دندانپزشک معالج باید در خصوص تمامی هزینه‌ها با شما صحبت کرده و پس از توافق کامل کار روی دندان‌ها را آغاز کند.

 

استفاده از ابزارهای به‌روز

متخصص ارتودنسی کودکان باید در محل کار خود از بهترین ابزارهای روز دنیا استفاده کرده تا هم کیفیت کار بالاتر رود و هم امنیت بیمار حفظ شود.

 

تفاوت کار دندانپزشک عمومی با متخصص ارتودنسی کودکان

دندانپزشک عمومی وظیفه برطرف کردن نیازهای معمول افراد را بر عهده داشته و در مقابل متخصص ارتودنسی کودکان با گذراندن دوره‌های تخصصی در زمینه کاری خود توانسته دانش کافی برای مرتب‌سازی اصولی دندان‌ها را کسب کند. یک دندانپزشک عمومی، با هر میزان سابقه کار عملی در زمینه ارتودنسی، نمی‌تواند خود را دکتر ارتودنسی کودکان بداند.

آن هم به این دلیل که تحصیلات لازم در این زمینه را نداشته و شما برای ارتودنسی کردن حتما باید به دکتر متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کنید. باوجود تفاوت در میزان دستمزد و همین‌طور نحوه نوبت‌دهی این دو پزشک، سپردن کار ارتودنسی به یک دندانپزشک عمومی کار اشتباهی است و می‌تواند عواقب بدی را به همراه داشته باشد.

 

تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی کودکان

 

 

هزینه مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان چقدر بیشتر از دندانپزشک عمومی است؟

هزینه‌های ارتودنسی کودکان به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. بخشی از هزینه با توجه به شرایط و وخامت اوضاع دندان‌ها،‌ وسایل به کار رفته برای ارتودنسی و‌ مدت زمان و جلسات لازم برای درمان مشخص می‌شود. از طرفی با توجه به میزان تجربه کار دندانپزشک و تخصص او، دستمزد متغیر بوده و به هزینه‌های قبلی اضافه می‌شود.

از آنجا که مراجعین به متخصص ارتودنسی کودکان در شرایط نامساعدتری بوده و درمان آن‌ها نیازمند حضور یک متخصص است،‌ هزینه تمام شده برای آن‌ها بیشتر از دندانپزشک عمومی خواهد بود. در این بین نباید فراموش کنیم که هزینه درمان تنها به روزهای نصب ارتودنسی ختم نشده و بعد از آن نیز جلسات چکاپ و بررسی وجود خواهد داشت.

در صورتی که بیمه شما هزینه ارتودنسی را پوشش دهد،‌ بخشی از این رقم کم شده و می‌توانید به بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران مراجعه کنید. برای اطلاع از هزینه دقیق و مشخص درمان باید در یک جلسه اولیه شرکت کرده تا کودک توسط متخصص ویزیت شود. پس از آن می‌توانید با پزشک مشورت کرده و در خصوص هزینه به توافق برسید.

 

چگونه بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران را پیدا کنیم؟

زمانی که پای فرزندان در میان باشد، اهمیت یافتن بهترین متخصص ارتودنسی کودکان دو چندان شده و باید حساسیت خود را در پیدا کردن بهترین دندانپزشک بیشتر کنیم. همان‌طور که در خصوص ویژگی‌های بارز یک دکتر متخصص صحبت کردیم،‌ او باید در زمینه ارتودنسی تخصص داشته، سابقه کار درخشان و محل کاری مناسب شرایط کودکان داشته باشد. برای پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران باید به موارد زیر دقت داشت.

 

جستجو میان اقوام و دوستان

یکی از بهترین منابع برای پیدا کردن دکتر ارتودنسی کودکان این است که از افراد آشنا در خصوص معرفی یک دندانپزشک متخصص ماهر سوال بپرسید. اگر فردی قبلا تجربه مراجعه به دکتر متخصص ارتودنسی کودکان را داشته باشد و از کار او راضی باشد، این موضوع از هر اطلاعات دیگری موثق‌تر بوده و باید به آن اعتماد کنید.

 

سرچ در موتورهای جستجو

می‌توانید در خصوص متخصص ارتودنسی کودکان تحقیق کرده و بهترین گزینه‌های نزدیک به محل سکونت خود را پیدا کنید. مزیت استفاده از این روش این است که می‌توانید در خصوص آن دندانپزشک خاص بیشتر تحقیق کنید و کامنت‌های دیگر مراجعین او را مطالعه کنید تا شناخت بهتری پیدا کنید.

 

توجه به شبکه‌های اجتماعی

امروزه هر دکتر ارتودنسی کودکان در یکی از شبکه‌های اجتماعی فعال بوده و اطلاعاتی در خصوص کار خود در اختیار دنبال کنندگانش می‌گذارد. با توجه به مطالب پست شده قبلی می‌توانید از نحوه کار او مطلع شوید و از طرفی با برخی از مراجعین قبلی او صحبت کرده و نظرات افراد واقعی در مورد این دکتر را بشنوید.

 

پرسش از دندانپزشک عمومی

دندانپزشکان شناخت خوبی از همکاران خود داشته و در صورتی که از یک دندانپزشک عمومی در خصوص بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران سوال کنید، او نیز چند نفر از افراد مورد اعتماد خود را به شما معرفی می‌کند.

 

جستجو روی نقشه

اگر روی نقشه تلفن همراه خود در مورد دکتر متخصص ارتودنسی کودکان سرچ کنید،‌ آدرس نزدیک‌ترین کلینیک را پیدا کرده و با مراجعه حضوری به آنجا می‌توانید شناخت بهتری از محیط پیدا کرده و از مراجعین حاضر در مطب درباره دکتر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

توجه به سابق و مدارک

هرچه دندانپزشک مورد بحث سوابق کاری طولانی‌تری داشته و تقدیرنامه‌های بیشتری گرفته باشد، نشان از مهارت بالای او دارد. مدارک تحصیلی و گواهینامه‌های صادر شده برای او نیز به نحوی نمایانگر این است که آیا می‌توان در زمینه تخصصی ارتودنسی به او اعتماد کرد یا خیر.

 

سوالات متداول

 1. متخصص ارتودنسی چه تفاوتی با دندانپزشک عمومی دارد؟

دندانپزشک عمومی یک دوره پنج ساله را می‌گذراند اما متخصص باید علاوه بر آن سه تا چهار سال به صورت تخصصی روی یک حوزه فعالیت کند.

 

 1. بهترین زمان برای مراجعه به متخصص ارتودنسی چه زمانی است؟

بعد از رشد دندان‌های اصلی یعنی حدودا ۹، ۱۰ سالگی زمان مناسبی برای ارتودنسی است.

 

 1. چگونه می‌توانیم یک متخصص ارتودنسی خوب را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن متخصص ارتودنسی خوب ابتدا معیارهایی مانند هزینه مناسب، تجربه کاری، مهارت و تخصص، سنجش بالینی و انتخاب روش‌های درمانی صحیح را باید تعیین کنید. سپس با مراجعه به دندانپزشک‌های مختلف، به یک نتیجه واحد برسید.

 

 1. هزینه ارتودنسی کودکان نزد متخصص چقدر است؟

هزینه ارتودنسی به میزان ناهنجاری دهان و دندان بستگی دارد و باید بعد از ویزیت بالینی توسط دندانپزشک تعیین شود.

 

درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان

 

در این مقاله با متخصص ارتودنسی کودکان، وظایف و نقش‌ها، نحوه انتخاب دکتر خوب و اهمیت حضور یک متخصص در روند درمان آشنا شدیم. دکتر قریشی در روزهای مختلف هفته در کلینیک‌های سراسر تهران فعالیت می‌کند. بنابراین شما می‌توانید از هر نقطه تهران که باشید، به راحتی خود را به یکی از کلینیک‌ها برسانید تا از خدمات ارتودنسی کودکان بهره‌مند شوید.

۴.۹/۵ - (۹ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها