«ارتودنسی نامرئی کودکان» و هزینه آن

وقتی واژه ارتودنسی را می‌شنوید، چه چیزی به ذهن شما می‌رسد؟ احتمالاً یک نوجوان که دندان‌های او با شبکه‌ای از سیم‌های فلزی پوشانده شده است. شاید این توصیف در مورد بسیاری از بیمارانی که اورتودنسی انجام می‌دهند صادق باشد، اما امروزه روش‌های متعددی به عنوان جایگزین بریس‌های فلزی قدیمی برای ارتودنسی معرفی شده‌اند و میزان استقبال از این روش‌ها هم روز به روز در حال افزایش است. از جمله الاینرهای شفاف نامرئی.

اگر شما هم فرزندان کودک یا نوجوانی دارید که فکر می‌کنید ممکن است نیاز به ارتودنسی داشته باشند، روش ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) را در نظر داشته باشید. در حال حاضر یک نوع مخصوص از بریس اینویزیلاین وجود دارد که به طور اختصاصی برای کودکان و نوجوانان طراحی شده است. ارتودنسی نامرئی کودکان به عنوان روشی جدید و بسیار مؤثر شناخته می‌شود که میزان استفاده از آن به سرعت در حال گسترش است.

ما در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی معتقدیم که معاینه و تشخیص بیماری‌های ارتودنسی در کودکان باید به صورت پیشگیرانه و در سنین پایین انجام شود، زیرا این عوارض قبل از آنکه دندان‌های دائمی کودک دربیاید، خودشان را نشان می‌دهند. تشخیص زودهنگام مشکلات ارتودنسی در کودک، این امکان را فراهم می‌سازد که بتوان قبل از آنکه آسیبی به دندان‌های دائمی کودک وارد شود یا مشکلی از نظر سلامتی دهان و دندان برای او به وجود بیاید، این عارضه را درمان نمود. متخصصین ما از دانش و تجربه بالایی در تشخیص و درمان عوارض ارتودنسی در کودکان و نوجوانان بهره می‌برند. با انجام یک معاینه اولیه در سنین پایین، متخصصان ما می‌توانند مشکلات و عوارض شایع ارتودنسی در کودکان را تشخیص داده و آن را تحت نظر داشته باشند تا از تشدید این مشکلات در آینده جلوگیری شود. متخصصین ما با کمال میل آماده ارائه خدمات ارتودنسی نامرئی به بیمارانی هستند که مایل به استفاده از بریس‌های نامرئی برای اصلاح مشکلات فک و دهان خود باشند.

 

ارتودنسی نامرئی کودکان

 

ارتودنسی نامرئی چیست؟


همان طور که نام این روش نشان می‌دهد، الاینرهای شفاف نامرئی از جنس پلاستیک پلی اورتان که تقریباً به طور کامل نامرئی می‌باشد، ساخته می‌شوند. این الاینرها بر خلاف بریس‌های فلزی ثابت یا بریس‌های شفاف سرامیکی که به دندان‌ها چسبانده شده یا با اتصالات مخصوصی متصل می‌شوند، کاملاً متحرک و قابل برداشتن از روی دندان هستند. به طوری که برای شرکت در مراسم و میهمانی‌های مهم و نیز هنگام خوردن غذا و از همه مهم‌تر، برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می‌توان به راحتی آن را از روی دندان‌ها برداشت.

مطلب مرتبط: ارتودنسی نامرئی

 

کدام مشکلات و ناهنجاری‌های فک و دهان کودک را می‌توان با ارتودنسی نامرئی اصلاح کرد؟


از ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین می‌توان برای اصلاح جلوآمدگی فک‌ها، فاصله بین دندان‌ها یا همپوشانی زیاد دندان‌های بالا و پایین استفاده کرد. اینها شایع‌ترین مشکلات فک و دندان هستند که در کودکان و نوجوانان، زیاد دیده می‌شود. اگر برنامه درمان ارتودنسی کودک توسط یک پزشک متخصص ارتودنسی که تجربه زیادی در زمینه ارتودنسی نامرئی دارد تنظیم شود، الاینرهای نامرئی نیز می‌تواند همان اهداف و نتایج خوبی که بریس‌های فلزی برای ما حاصل می‌کنند را به دنبال داشته باشد.

 

ارتودنسی پیشگیری چه کارآیی و تأثیری دارد؟

درمان مشکلات ارتودنسی در کودکان را می‌توان از سن ۷ سالگی آغاز کرد. در بیماران جوان، زمان‌بندی برنامه درمان ارتودنسی از اهمیت بسیار زیادی در دستیابی به نتایج خوب و ماندگار برخوردار است. از آنجا که هر بیمار شرایط آناتومیکی و کلینیکی خاص خود را دارد، بنابراین سن مناسب برای شروع درمان ارتودنسی تا حد زیادی به شدت و نوع عارضه‌ای که باید درمان شود، بستگی خواهد داشت. بهترین سن برای درمان مشکلات ارتودنسی و عضلانی- اسکلتی مربوط به استخوان فک، از ابتدای ۷ سالگی (۷ تا ۱۰ سالگی) می‌باشد، زیرا در این سن رشد و نمو فیزیکی کودک خیلی سریع است. در واقع این یک مقطع بحرانی از سن کودک از لحاظ رشد و نمو بافت‌ها و ساختارهای مختلف بدن است که در طی آن می‌توان با به کارگیری انواع مختلف درمان‌های ارتوپدی دندان و صورت، شکل فک و استخوان‌های حمایت کننده از دندان‌ها را با ملایمت اصلاح نمود تا ناهنجاری‌های ارتودنسی در کودک درمان شود و از بروز مشکلات بیشتر در آینده پیشگیری گردد.

 

مزایای ارتودنسی نامرئی

بعضی از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی نامرئی در کودکان عبارت است از:

  • الاینرهای شفاف کاملاً متحرک و قابل برداشته شدن هستند. البته این مزیتی است که می‌توان آن را یک عیب هم دانست، زیرا کودک بازیگوش شما مرتب وسوسه می‌شود که الاینر را از دهان خود خارج کند و این باعث می‌شود که الاینر به مدتی کمتر از مقدار توصیه شده بر روی دندان‌های او قرار داشته باشد.
  • بهبود بهداشت دهان و دندان. وقتی که کودک شما از لوازم ارتودنسی متحرک استفاده می‌کند، می‌تواند دندان‌های خود را خیلی راحت‌تر از هنگامی که بریس‌های فلزی در دهان دارد، تمیز کند و مسواک بزند.
  • شکل ظاهری مناسب. اگر کودک شما درمان ارتودنسی را مشکل شخصی خود می‌داند و دوست ندارد علائم آن در دهانش مشخص باشد و یا در صورتی که فکر می‌کنید استفاده از بریس‌های فلزی ممکن است به غرور و اعتماد به نفس کودکتان آسیب بزند، الاینرهای نامرئی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای کودک شما باشد.
  • تنوع غذایی بیشتر. برای محافظت از بریس‌های فلزی شما به ناچار باید در نوع غذاهایی که کودکتان می‌تواند بخورد تغییراتی بدهید. اما با استفاده از الاینرهای شفاف و ارتودنسی نامرئی، کودک شما می‌تواند باز هم به سیب گاز بزند و یا پیتزا و غذاهای ترد و خشک بخورد.
  • راحتی بیشتر. مواد نرم و انعطاف‌پذیری که الاینرهای شفاف از آن ساخته می‌شود، هیچ گونه حساسیت یا آسیبی برای بافت‌های نرم دهان کودک ایجاد نمی‌کند، در حالی که بریس‌های سنتی فلزی می‌تواند به دهان کودک صدمه بزند.
  • حفاظت از دندان‌ها در برابر ساییدگی. اگر کودک شما دندان قروچه دارد یا عادت به ساییدن دندان‌های خود بر روی هم دارد، الاینرهای شفاف می‌تواند به صورت یک لایه نازک محافظ عمل کند و شب‌ها دندان‌های کودک را در برابر فرسایش زیاد محافظت کند.

 

هزینه ارتودنسی نامرئی کودکان

 

درمان به روش ارتودنسی نامرئی در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی


الاینرهای شفاف نامرئی همان کاری را انجام می‌دهند که بریس‌های سنتی فلزی انجام می‌دادند. یعنی یک نیروی ملایم و مداوم بر روی دندان‌ها وارد می‌کند و دندان‌ها را به طرف جایگاه سالم و درست خود فشار می‌دهد. اما تفاوت آنها با بریس‌های سنتی این است که به جای فلز، از جنس پلاستیک‌های شفاف و انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند.

ما با کمک نرم‌افزارهای رایانه‌ای تخصصی، یک برنامه خاص برای جابه‌جایی دندان‌های کودک شما از جایگاه فعلی آن به بهترین و سالم‌ترین جایگاه ممکن طراحی می‌کنیم. این جابه‌جایی در طی چندین مرحله متوالی انجام می‌شود. برای هر مرحله، دو قالب پلاستیکی یا “الاینر” ساخته می‌شود که یکی از آنها روی دندان‌های بالایی و یکی روی دندان‌های پایینی کودک شما قرار داده می‌شود. کودک شما باید به مدت دو هفته و هر روز حداقل ۲۰ ساعت از اولین سری الاینرها استفاده کند. سپس سری دوم الاینرها برای مرحله بعدی از جابه‌جایی تدریجی دندان‌های کودک استفاده می‌شود. کودک شما این کار را تا زمانی که دندان‌هایش کاملاً ردیف و مرتب شوند، ادامه می‌دهد.

 

پیشرفت‌هایی در زمینه ارتودنسی نامرئی

در طی چند سال گذشته دو ویژگی جذاب دیگر به الاینرهای شفاف افزوده شده است تا جذابیت و مناسبت آن برای درمان ارتودنسی کودکان و نوجوانان بیشتر شود. یکی زائده‌های مخصوصی (Eruption tab) است که فضای کافی برای رشد دندان‌های آسیاب که هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند را فراهم می‌کند. قابلیت جدید دیگر الاینرها، “شاخص‌های پیشرفت درمان” (Compliance indicator) است که در داخل مواد سازنده الاینر تعبیه شده است و هر چه بیشتر از الاینر استفاده شود و ساختار آن بیشتر ساییده شود، این شاخص‌ها به تدریج محو می‌شوند. وجود این شاخص‌ها به والدین کودک، دندانپزشک و خود کودک کمک می‌کند تا مطمئن شوند از الاینر برای همان مدتی که تجویز شده است، استفاده می‌شود. این نکته بسیار مهمی است، زیرا درمان با ارتودنسی نامرئی فقط هنگامی می‌تواند موفق باشد که از هر الاینر دقیقاً برای مدت زمان تجویز شده استفاده شود.

 

مراقبت از دندان‌های کودک در طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی


یکی از مزایای اصلی تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی آن است که الاینرهای شفاف کاملاً متحرک هستند و می‌توان آنها را برداشت و دندان‌ها را تمیز کرد. پس لطفاً فراموش نکنید که حتماً این کار را انجام دهید! کودک شما باید بعد از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزند تا ذرات غذا و پلاک‌های باکتری در داخل الاینرها  گیر نکند، زیرا در این صورت می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها و افزایش بیماری‌های لثه شود. خود الاینرها هم باید به طور مرتب تمیز شوند. برای این کار خود کودک می‌تواند الاینرها را با مسواکش تمیز کند و بعد آن را با آب ولرم بشوید.

همچنین لطفاً به خاطر داشته باشید که هرچند فرایند درمان با الاینرهای شفاف کاملاً با بریس‌های فلزی سنتی متفاوت است، اما در اینجا هم تلاش در جهت حفظ نتایج به دست آمده از ارتودنسی دقیقاً به همان میزان اهمیت دارد. بنابراین باید مطمئن شوید که کودک شما بعد از پایان دوره ارتودنسی، از نگهدارنده‌هایی (ریتینرها) که برای او تجویز شده است طبق دستور دندانپزشک استفاده می‌کند تا هزینه‌ای که برای داشتن لبخند زیبای کودک خود انجام داده‌اید به هدر نرود.

 

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟


ما این مژده را به شما می‌دهیم که در کلینیک ما هزینه ارتودنسی نامرئی هیچ تفاوتی با هزینه بریس‌های سنتی یا ارتودنسی ثابت نخواهد داشت.

 

۵/۵ - (۵ امتیاز)
ارتودنسی نامرئی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.