نگین ارتودنسی چیست؟

نگین ارتودنسی یا همان براکت با اتصال بر روی دندان برای حرکت سیم ارتودنسی تعبیه شده است. ارتودنسی نگین دار یا ارتودنسی با نصب براکت بر روی دندان در هنگام صحبت کردن مشکلاتی را برای بیمار به همراه دارد. تمامی تعلقات و طراحی ارتودنسی بر روی دندان در این نوع با نگین ارتودنسی قابل اجرا و نگهداری است.

اصلی‌ترین زمان استفاده از نگین ارتودنسی و براکت برای نوع ثابت این روش درمانی است. در ارتودنسی ثابت از براکت و نگین ارتودنسی برای اعمال فشار و ایجاد حرکت در دندان‌های نامنظم و رفع ناهنجاری‌های دندانی استفاده می‌شود. ارتودنسی نگین دار یا ثابت از متدوال‌ترین روش‌های ارتودنسی در بین افراد است.

دسته بندی انواع براکت ارتودنسی که شامل نگین ارتودنسی در حالت‌های و جنس‌های مختلف است و در روند ارتودنسی ثابت تاثیر دارد. انتخاب ارتودنسی نگین دار بر اساس وضعیت دندان‌های بیمار در جلسه‌های ابتدایی ویزیت صورت گرفته که با نگین ارتودنسی متفاوت قابل انجام است.

در این مقاله آموزشی با معرفی ارتودنسی نگین دار و کاربرد آن و همین طور انواع نگین ارتودنسی یا براکت با شما همراه خواهیم بود.

نگین ارتودنسی

نگین ارتودنسی و کاربرد آن در ارتودنسی

نگین ارتودنسی در بین افراد با واژه براکت ارتودنسی شناخته شده است. این ابزار ارتودنسی ثابت از جنس فلز یا سرامیک است و با چسب مخصوص ارتودنسی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. میزان مقاومت نگین ارتودنسی اندازه‌ای متعادل بین مناسب برای زمان خوردن غذا و زمان جداسازی براکت بدون آسیب به دندان‌ها است.

همین نکته از دلایل بوجود آورنده مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در هنگام شروع روش درمانی ارتودنسی نگین دار یا ثابت است. در انتهای فرآیند درمان،متخصص ارتودنسی نگین ارتودنسی را از سطح دندان‌ها جدا کرده و چسب باقیمانده را با مواد مخصوص پاک و دندان را پالیش می‌کند.

وظیفه نگین ارتودنسی از اتصال تجهیزات مختلف به دندان گرفته تا شروع هدایت دندان به جایگاه مناسب را در بر می‌گیرد. در ارتودنسی نگین دار برای هر دندان از براکت یا نگین ارتودنسی بخصوص و متناسب با شرایط هر دندان استفاده می‌شود.

ارتودنسی نگینی

اجزای تشکیل دهنده ارتودنسی نگین دار یا ثابت

اجزای تشکیل دهنده ارتودنسی نگین دار در دندان‌های مختلف نگین ارتودنسی یا براکت ارتودنسی، سیم ارتودنسی، اورینگ (o-ring)، الاستیک یا کش ارتودنسی، فنر مارپیچی و در نهایت جداکننده یا separator هستند.

هر کدام از این تجهیزات وابسته به شرایط هر دندان و نوع نگین ارتودنسی در کنار هم قرار گرفته و ساختار ارتودنسی نگین دار یا ثابت ایجاد می‌کنند.

انواع نگین ارتودنسی یا براکت

انواع نگین ارتودنسی یا براکت بر اساس شرایط ناهنجاری دندانی بیمار، تشخیص ارتودنتیست و در آخر تمایل هر فرد در موارد زیر دسته بندی شده است:

نگین های معمول یا براکت فلزی

از ابتدایی ترین نوع نگین ارتودنسی است که با ساختار فولاد ضد زنگ و روش سیم و براکت سنتی روی دندان‌های مختلف انجام می‌شود. دیگر جنس‌های استفاده شده در ساخت این نوع براکت فلزی برای ارتودنسی نگین دار تیتانیوم است. نگین ارتودنسی در این حالت بر روی دندان‌های آسیا چسبانده می‌شود.

شکل ظاهری براکت فلزی یا نگین ارتودنسی معمولی مربع‌های کوچک به همراه سیم فلزی تشکیل شده است.قابلیت رفع مشکلات پیچیده دندانی با ارتودنسی نگین دار امکان پذیر است.

انواع نگین ارتودنسی

نگین های سلف لیگت

کاهش درد و طول دوره درمان ارتودنسی و تنطیمات دلخواه و مختصر نگین‌ ارتودنسی گیره دار یا سلف لگیت از ویژگی‌های کاربردی این مدل براکت ارتودنسی است. کش مورد استفاده با تنظیم حالت مناسب بر روی این مدل نگین ارتودنسی قرار می‌گیرد.

نگین های لینگوال، زبانی یا براکت پشت دندانی

در این روش نگین ارتودنسی در پشت دندان‌ها متصل شده و قابل مشاهده نیستند. از این رو این روش را در دسته ارتودنسی نامرئی با براکت‌های پشت دندانی می‌نامند. از حساسیت‌های این روش ارتودنسی نگین دار ایجاد مشکل در تکلم در روزهای ابتدایی چسباندن براکت ارتودنسی است.

براکت سرامیکی و الاینر شفاف

براکت سرامیکی و الاینر شفاف از مدل‌های خاص نگین ارتودنسی است که در آن افراد تمایل دارند لبخندی بدون تجهیزات ارتودنسی را تجربه کنند. سرامیک سفید به کار رفته در این نوع نگین ارتودنسی آن را به این نام معروف کرده است.

الاینرهای شفاف تشکیل شده از پلاستیک‌های شفاف و فشرده است و همانند براکت سرامیکی برای ارتودنسی نامرئی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مینی براکت در انواع نگین ارتودنسی

نگین کوچک استفاده شده در مینی براکت‌ها وجه تمایز آنها با براکت معمولی بوده و در دیگر موارد مشابه این مدل براکت هستند.

براکت دیمون یک مدل جدید در انواع نگین ارتودنسی

براکت دیمون با طراحی مشابه با یک سیم و یا حلقه ی کشی در دور براکت قرار گرفته است و با نیروی بیشتری دندان ها را حرکت می دهد. همین امر ارتودنسی نگین دار در روش دیمون را به یک روش سریع تبدیل کرده است.

شکستن نگین ارتودنسی

شکستن نگین ارتودنسی یا براکت ارتودنسی

با توجه به وظیفه اصلی نگین ارتودنسی در حرکت دادن دندان‌ها و نظم بخشیدن به آنها کاملا قابل درک بوده که شکستن نگین ارتودنسی با اختلال در روند ارتودنسی نگین دار همراه است. در این هنگام مراجعه به ارتودنتیست متخصص و رفع مشکل بهترین موثر ترین اقدام است.

در صورت عدم رسیدگی به این مشکل روند حرکت دندان‌های شکل گیری آنها با مشکلاتی همچون انحراف مجدد و از بین رفتن شرایط درمانی صحیح همراه است. نگین ارتودنسی یا براکت ارتودنسی در نگهداری دندان‌ها در جایگاه مناسب تاثیر بسیاری دارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها