انواع خمیر دندان ارتودنسی

خمیر دندان ارتودنسی از سری لوازم مورد نیاز در انجام مراحل بهداشت دهان و دندان در مدت درمان ارتودنسی برای بیمار است. خمیر دندان مخصوص ارتودنسی با قدرت بالایی در زدودن ذرات غذایی انباشه شده در بین براکت و سیم و همین طور جلوگیری از تجمع پلاک دندانی تولید و روش استفاده مخصوص به خود را داراست.

انتخاب خمیر دندان مناسب ارتودنسی بر اساس مواد تشکیل دهنده‌ی آنها برای بیمار یک امر ضروری و دشوار به شمار می‌آید. از آنجایی که پاک کردن دندان‌ها در دوران ارتودنسی در وهله اول با مسواک ارتودنسی مخصوص انجام می‌شود بنابراین تهیه خمیر دندان مخصوص ارتودنسی از حساسیت بالایی برخوردار است.

مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، انتخاب و خرید خمیر دندان مناسب نیاز به دقت بیشتری دارد. متخصص ارتودنسی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تا بهترین خمیر دندان را بر اساس نیازهای خاص دندان‌های خود انتخاب کنید. انواع خمیر دندان حاوی ترکیبات شیمیایی و گیاهی برای دندان‌ها تولید شده‌اند که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در این مقاله، به معرفی خمیر دندان‌های مناسب برای ارتودنسی و توصیه‌های متخصص ارتودنسی در این زمینه خواهیم پرداخت.

 

انواع خمیر دندان ارتودنسی

 

خمیر دندان ارتودنسی و بهداشت دندان‌ها

رعایت بهداشت دهان و دندان از روش‌های توصیه شده توسط ارتودنتیست برای مراقبت از دندان‌ها در طول دوره درمان ارتودنسی است. این نکته به تنهایی بر اهمیت خمیر دندان ارتودنسی در انجام صحیح فرآیند تمیز نگهداشتن دندان‌های ارتودنسی شده می‌افزاید.

خمیر دندان‌های حاوی فلوراید در بیشتر مواقع مناسب ترین انتخاب برای خمیردندان مخصوص ارتودنسی به شمار می‌آیند. دومین نوع موثر خمیر دندان ارتودنسی نمونه ضد پوسیدگی این نوع محصولات می‌باشد که در صورت استفاده مناسب به تنهایی مانع بروز پوسیدگی در دندان ارتودنسی شده می‌شود.

اگر به دنبال رعایت صحیح بهداشت دندان‌ها در دوران ارتودنسی هستید و برایتان اهمیت دارد در پایان درمان با عارضه پوسیدگی در ارتودنسی مواجه نشوید در انتخاب خمیر دندان مناسب ارتودنسی نهایت دقت را داشته باشید. در ادامه این مطلب سعی داریم ویژگی‌های یک خمیر دندان ارتودنسی را در قالب چند نکته شاخص بیان کنیم.

 

تاثیرات خمیر دندان مخصوص ارتودنسی

خمیر دندان مخصوص ارتودنسی امروزه برای راحتی شرایط تمیز کردن دندان‌ها خصوصا در نوع ارتودنسی ثابت با فرمولاسیون خاص تولید و عرضه می‌شود. همانطور که اشاره شد می‌توانید با رعایت اصول مسواک زدن دندان‌ها در دوره ارتودنسی و همین طور استفاده از خمیر دندان ارتودنسی کابوس پوسیدگی دندان و زرد شدن دندان پس از پایان درمان را به فراموشی بسپارید.

ترکیبات به کار رفته در انواع خمیر دندان مناسب ارتودنسی به مقاومت دندان‌های محصورشده با سیم و براکت در مقابل باکتری و پلاک‌های دندانی بسیار کمک می‌کند. حرکت ملایم مسواک پوشیده شده از خمیر دندان مخصوص ارتودنسی بر روی دندان‌ها پس از هر وعده غذایی نسبتا ذرات جمع شده در دندان را پاکسازی می‌کند.

 

خمیر دندان مناسب ارتودنسی

 

مشخصات خمیر دندان مناسب ارتودنسی

مواد تشکیل دهنده خمیردندان که از ترکیبات حاوی فلوراید گرفته تا اسانس‌ها و شیرین کننده‌ها را در بر می‌گیرد در خمیر دندان ارتودنسی با درصد مشخصی استفاده شده است. بیشترین سهم تاثیرگذاری بر دندان‌های ارتودنسی شده در انواع خمیر دندان را فلوراید به خود اختصاص داده است.

انواع خمیر دندان‌های معرفی شده در این بخش هر کدام با مشخصات منحصر به فرد خود در نگهداری و مقاومت دندان‌های ارتودنسی شده تاثیر متغیری دارند.

 

خمیر دندان‌های ضد پوسیدگی

این سبک خمیر دندان به دلیل فلوراید کافی اضافه شده در ترکیبات برای مدت درمان ارتودنسی یک انتخاب مناسب است.فلوراید ماده‌ای ضد پوسیدگی بوده که بر جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در دندان‌های ارتودنسی شده نقش پر رنگی دارد. از این رو این دسته را می‌توان جزو خمیر دندان مخصوص ارتودنسی برشمرد.

 

خمیر دندان‌های سفید کننده

همانطور که گفتیم جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها در مدت زمان ارتودنسی خصوصا در حالت‌های عدم دسترسی به سطح زیرین براکت‌ها یک عامل مهم بسیار مهم در زیباسازی دندان‌ها است. از این رو برای انتخاب خمیر دندان مخصوص ارتودنسی نوع سفید کننده دندان به دلیل ترکیبات مناسب برای پاک کردن پلاک‌ها و باکتری‌ مناسب است.

 

خمیر دندان‌های ضد حساسیت

خمیر دندان‌های ضد حساسیت برای دندان‌های حساس به مواد غذایی سرد و گرم بوده بنابراین برای زمان ارتودنسی نیز یک انتخاب مناسب به شمار می‌آید.

 

خمیردندان‌‌های ضد جرم

این نوع خمیر دندان‌ها تجمع جرم را بر سطح دندان‌ها کاهش می دهند و تاثیر عمیقی بر از بین بردن رنگدانه‌های روی دندان دارند. خمیر دندان ارتودنسی می‌توان از این دسته انتخاب شود، ضد جرم بودن این خمیر دندان در جلوگیری از تجمع جرم و پلاک دندانی در زیر براکت‌ها تاثیر بسزایی دارد.

خمیر دندان‌های کنترل کننده رسوب، خمیر دندان‌های کاملا طبیعی و همین طور خمیر دندان‌های آنتی باکتریال نیز به همین اندازه در سلامت دندان‌ها نقش داشته و به جلوگیری از ایجاد حفره‌های دندانی در طول دوره درمان ارتودنسی کمک بسیاری می‌کنند.

 

انواع خمیر دندان مخصوص ارتودنسی

 

چند نکته برای مسواک زدن دندان ارتودنسی

برای تمیز کردن دندان‌های ارتودنسی شده با مسواک پس از هر وعده غذایی یک خمیر دندان مناسب ارتودنسی با کمک ارتودنتیست انتخاب کنید. مسواک زدن در این دوره بیشتر از حالت معمولی نیاز به زمان و آرامش در حرکت دادن مسواک بر روی دندان‌ها دارد.

حساسیت بالای مسواک زدن صحیح دندان‌های ارتودنسی شده پس از هر وعده غذایی و قبل و بعد از خواب را جدی بگیرید. مسواک‌های مخصوص و خمیر دندان مناسب ارتودنسی بهترین ابزار برای تمیز کردن صحیح دندان‌ها در این دوره درمان است.

به توصیه بیشتر متخصصان ارتودنسی استفاده از تمامی خمیردندان‌های تولید شده در هنگام شستن دندان‌های ارتودنسی شده موثر است. اما بهترین راهکار مشورت با ارتودنتیست مربوطه و تهیه بهترین نوع خمیر دندان است.

۴.۴/۵ - (۱۰ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جواب بدید لطفا
جواب بدید لطفا
8 ماه قبل

ببخشید من هر سوالی میکنم جواب نمیدید من خمیر دندونم سیگنال فقد سفید کنندگی نداره مهم باید خمیردندانم عوض کنم لطفا جواب بدید