ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت؟ ۴ تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

اینکه ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت و تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک چیست؟ از سوالات رایج مراجعه‌کنندگان به دندانپزشک است. تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک را می‌توان از جهات مختلفی بررسی کرد؛ از جمله هزینه ارتودنسی ثابت و متحرک، طول درمان آنها و موارد دیگر. اگر شما نیز در حال تحقیق در مورد انواع ارتودنسی دندان هستید تا بدانید ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک، با ما همرا باشید. در این مقاله قصد داریم تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک را به طور کامل بررسی کنیم، تا متوجه شوید با توجه به شرایطتان، ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت.

 

پیش از بررسی فرق ارتودنسی ثابت و متحرک و اینکه ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت، بهتر است با این دو روش از انواع ارتودنسی دندان بهتر آشنا شویم:

 

ارتودنسی ثابت چیست؟

در میان انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی ثابت یک روش موثر برای درمان بهم ریختگی‌های دندان است. با کمک ارتودنسی دندان به روش ثابت، با بهره گرفتن از تخصص و نظارت متخصص ارتودنسی می‌توان بسیاری از اختلالات دهان و دندان را در بازه مشخصی درمان کرد. اما در حالت کلی، از روش ارتودنسی ثابت در میان انواع ارتودنسی برای حرکت دادن ریشه و مرتب کردن دندان‌هایی که دچار پیچیدگی شدید است، استفاده می‌شود.

در ارتودنسی دندان به روش ثابت، براکت‌های ارتودنسی با چسب مخصوص روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند. در ادامه، این براکت‌ها با سیم و کش مخصوص به یکدیگر متصل می‌شوند. در ارتودنسی ثابت، بیمار باید دستگاه ارتودنسی را تا پایان دوره درمان در دهان خود نگه دارد. اما در این روش درمانی برای ارتودنسی دندان، به دلیل اینکه دست ارتودنتیست برای ارائه راهکار بازتر است، نتیجه مطلوب‌تری حاصل می‌شود.

افرادی که قصد انجام ارتودنسی ثابت در انواع ارتودنسی دندان را دارند، باید توجه داشته باشند که رعایت بهداشت دهان و دندان در این روش بسیار اهمیت دارد. در صورتی که فرد به این امر توجه کافی نکند، زیبایی و سلامت دندان‌های او به شدت به خطر می‌افتد.

 

فرق ارتودنسی ثابت و متحرک

 

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک یکی دیگر از روش‌های درمان بهم ریختگی دندان‌هاست. به دلیل اینکه دامنه حرکت‌هایی که این روش ارتودنسی دندان می‌تواند ایجاد کند محدود است، از آن معمولا برای کودکان استفاده می‌شود. ارتودنسی دندان به روش متحرک برای حل ناهنجاری‌های استخوانی فک در سنین رشد به کار می‌رود. اما اگر بهم ریختگی دندان‌ها شدید باشد، بهتر است برای کسب نتیجه ایده‌آل از ارتودنسی ثابت در میان انواع ارتودنسی استفاده کرد.

در ارتودنسی متحرک، متخصص ارتودنسی یک قالب از فک بالا و پایین بیمار تهیه می‌کند. در ادامه با استفاده از آن پلاکی برای دندان‌های بیمار تهیه می‌شود. در میان انواع ارتودنسی، فرد می‌تواند ارتودنسی متحرک را هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خود خارج کند. رعایت بهداشت در این روش نیز از اهمیت بالایی دارد. در حالت کلی ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت برای فرد آسان­تر است و ریسک پوسیدگی دندان‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

در ادامه به بررسی فرق ارتودنسی ثابت و متحرک و اینکه ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت می‌پردازیم.

 

 

ریتینر متحرک بهتر است یا ثابت

 

نکته مهم در تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

با هر دو روش آشنا شدیم. اکنون می‌خواهیم بررسی کنیم ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت و فرق ارتودنسی ثابت و متحرک دقیقا چیست؟ پیش از اینکه بگوییم ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک، باید به این نکته توجه کرد که این دو روش را نمی‌توان دقیقا در برابر یکدیگر قرار داد. وجود تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک به معنی مناسب بودن هر یک از این انواع ارتودنسی برای مشکلی خاص است. حتی گاهی با وجود فرق ارتودنسی ثابت و متحرک، باید از هر دو روش برای رفع مشکل بیمار استفاده کرد.

 

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

با مطالعه بخش‌های بالا می‌توان برخی از موارد تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک را حدس زد. در ادامه فرق ارتودنسی ثابت و متحرک را از زوایای مختلف بررسی می‌کنیم:

 

۱. تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک: روش درمان

اولین ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک را در نام آنها می‌توان جستجو کرد. در واقع نام هر یک از این روش‌های ارتودنسی، نحوه عملکرد آنها را فاش می‌کند. ارتودنسی ثابت، براکت‌های ارتودنسی روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند و با سیم و کش به یکدیگر متصل می‌شوند. ارتودنسی ثابت تا پایان دوره درمان در دهان بیمار قرار خواهد داشت.

اما ارتودنسی دندان متحرک قابلیت خارج شدن از دهان را دارد. اما اینکار باید تنها در زمان‌هایی مانند مسواک زدن و غذا خوردن انجام شود. چرا که اگر بیمار پلاک را بدون هماهنگی با پزشک و خارج از برنامه از دهان خارج کند، اثر آن به شدت کاهش می‌یابد.

 

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

 

۲. ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت: شرایط بیمار

میزان مشکل و سن فرد مراجعه‌کننده یکی از موارد مهم در تعیین این است که ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک. ارتودنسی متحرک معمولا برای درمان ناهنجاری‌های افراد کم سن و سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که جنس مشکلاتی که در سنین زیر ۱۲ سال برای فرد ایجاد می‌شود، به درمان با انواع ارتودنسی متحرک بهتر پاسخ می‌دهد. همچنین، به دلیل پاسخگویی بیشتر فک‌ها به درمان، در سنین پایین نیاز کمتری به استفاده از ارتودنسی ثابت وجود دارد. در سنین بالا به دلیل تثبیت استخوان‌های فک، درمان با ارتودنسی متحرک دشوارتر است.

 

۳. تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک: نوع مشکل

نوع مشکل نیز تعیین اینکه ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک موثر است. در سنین زیر ۱۲ سال، بخش عمده موارد استفاده از ارتودنسی متحرک برای رفع مشکلات استخوانی مانند تنگی کام، کوچک یا بزرگ بودن هر یک از فک‌ها و جلو یا عقب بودن یک یا چند دندان است. ارتودنسی متحرک در ردیف کردن دقیق دندان‌ها قابلیت کمی دارد. در مقابل، ارتودنسی متحرک جهت رفع مشکلات استخوانی در سن رشد نسبت به ارتودنسی ثابت انعطاف و پتانسل بالاتری دارد.

افرادی که در بزرگسالی برای درمان ناهنجاری‌های دهان و دندان مراجعه می‌کنند، معمولا از ارتودنسی ثابت برای درمان آنها استفاده می شود. دلیل آن فرق ارتودنسی ثابت و متحرک در دقت آنهاست. چیدمان بی‌نقص دندان‌ها پس از ۱۲ سالگی با ارتودنسی ثابت بسیار بیشتر از متحرک ارتودنسی است. بنابراین در حالت کلی اگر دندان‌ها تنها نامنظم است، ارتودنسی ثابت پیشنهاد می‌شود. اما اگر مشکلات فکی وجود دارد (مثلا فک عقب یا جلو باشد) باید ابتدا با ارتودنسی متحرک مشکل فکی اصلاح شود؛ و سپس با ارتودنسی ثابت مرتب‌سازی دندان‌ها را انجام داد.

۴. ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک: هزینه

هزینه ارتودنسی ثابت و متحرک نیز یک مورد مهم در تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک و اینکه ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت می‌باشد. هزینه ارتودنسی متحرک معمولا کمتر از هزینه ارتودنسی ثابت است. البته حتما برای برآورد هزینه با پزشک موردنظرتان مشورت کنید.

۴.۳/۵ - (۳۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد علی
محمد علی
9 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمه دندان هام یکیش خیلی کم کجه همه ردیفن ثابت یا متحرک