فضا نگهدار ارتودنسی (ثابت و غیر ثابت) برای حفظ فضای بین دندان های شیری

fazanegahdarrr

دندان‌های شیری کودک شما، مسئولیت‌های سنگینی را بر عهده شما خواهد گذاشت. تا زمانی که کودک به سن نوجوانی برسد، این دندا‌ن‌ها نه تنها به جویدن و درست صحبت کردن او کمک می‌کنند بلکه دندان‌های دائمی زیرین را نیز راهنمایی می‌کنند تا در موقعیت و جایگاه صحیح رشد کنند. در واقع، عملکرد اصلی دندان‌های شیری کودک حفظ فضای لازم برای رویش دندان‌های دائمی است که سرانجام این دندان‌های شیری را هل می‌دهند و از لثه خارج می‌شوند.

مطالبی که در بالا گفته شد، چیزی است که به طور طبیعی باید اتفاق بیفتد، اما در برخی موارد آسیب‌دیدگی یا بیماری باعث می‌شود دندان‌ها زودتر از موعد بیفتند. در این شرایط، دندان‌هایی که در دو طرف قرار دارند می‌توانند به سمت این فضای خالی که در واقع متعلق به دندان‌ دیگری است، حرکت کنند. این اتفاق باعث می‌شود که دندان دائمی در موقعیت نادرست رشد کند یا اساساً مسیر رشد آن مسدود شود و ممکن است در آینده موجب مشکلات ارتودنسی از قبیل شلوغی دندان‌ یا کجی دندان‌ها شود.

خوشبختانه اگر کودک شما دندان خود را زودتر از موعد از دست بدهد، تجهیزات ارتودنسی در دسترس هستند که متخصصین ارتودنسی می‌توانند از آنها برای حفظ فضای لازم برای دندان دائمی استفاده کنند. این ابزار همانطور که حدس می‌زنید، فضا نگهدار ارتودنسی یا ابزار حفظ فاصله نامیده می‌شود.

انواع

فضا نگهدارها از فلز یا پلاستیک ساخته می‌شوند و می‌توانند ثابت یا متحرک باشند اما با وجود این تفاوت‌ها، هدف آنها یکی است؛ کمک به کودک برای برخورداری از بایت مناسب و جلوگیری از ضرورت یافتن بریس در آینده.

فضا نگهدارهای ثابت

فضا نگهدارهای ثابت، به دندان‌های مجاور چسبانده می‌شوند. این ابزارها در طرح‌های بسیار متنوعی ساخته می‌شوند. یکی از این انواع، دارای بندی است که دور دندان قرار می‌گیرد و سیم حلقوی نیز دارد که از بند خارج شده و فضای خالی را حفظ می‌کند؛ دیگر نوع آن دارای حلقه‌ای است که به یک روکش استیل ضد زنگ متصل شده است و در نزدیکی دندان قرار می‌گیرد. در این حالت، حلقه موجود در فضا نگهدار تا نقطه‌ای امتداد دارد که به دندان بعدی برسد. فضا نگهدارهای ثابت اغلب برای کودکان کم سن‌تر توصیه می‌شود، زیرا نمی‌شود به راحتی آنها را دستکاری کرد و احتمال شکستن آنها کمتر است و احتمال گم کردن آنها نیز نسبت به ابزارآلات متحرک کمتر است.

فضا نگهدارهای متحرک

فضا نگهدارهای متحرک مانند برخی نگهدارنده‌ها به نظر می‌رسند که در پایان درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها ممکن است دارای یک دندان مصنوعی نیز باشند و به خصوص در مواردی مفید هستند که دندان از دست رفته، در معرض دید باشد. کودکان بزرگتر معمولاً می‌توانند مسئولیت استفاده از این تجهیزات را بر عهده بگیرند و به درستی از آنها مراقبت کنند.

قرار دادن فضا نگهدارها

فارغ از اینکه فضا نگهدار متحرک باشد یا ثابت، متخصص ارتودنسی با تهیه اثر دندان‌های کودک شما، فضا نگهدار را به صورت سفارشی برای کودک تهیه خواهد کرد. کودک تا زمانی که تصویربرداری اشعه ایکس نشان دهد که دندان دائمی به زودی رشد خواهد کرد، باید از فضا نگهدار استفاده کند. به خاطر داشته باشید که هر فردی که از فضا نگهدار استفاده می‌کند باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی در خانه رعایت کند و برای انجام تمیز کردن دندان‌ها به صورت تخصصی نیز به دندانپزشک مراجعه کند.

استفاده از فضا نگهدارها برای دندان‌های دائمی

فضا نگهدارها در زمانی که یک یا چند دندان دائمی به صورت مادرزادی وجود نداشته باشند، به عبارتی اصلاً از ابتدا این دندان‌ها رشد نکرده باشند، نیز می‌توانند مفید باشند. در چنین مواردی که چندان غیر معمول هم نمی‌باشد، استفاده از ایمپلنت‌های دائمی دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته توصیه می‌شود. اما زمان بندی در بحث استفاده از ایمپلنت بسیار مهم است. ایمپلنت را نمی‌توان در کودکان در حال رشد استفاده کرد. بنابراین می‌توان از یک فاصله انداز با دندان مصنوعی استفاده کرد تا رشد فک کامل شود و بتوان ایمپلنت را قرار داد. این راه، راهکار غیر تهاجمی و ساده است که دندانپزشک از طریق آن و با  دخالت به موقع از مال ‌اکلوژن (بایت نامناسب) جلوگیری می‌کند.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
بهترین دکتر ارتودنسی در تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.