پالاتال اکسپندر (وسیع کننده کام) چیست؟ انواع و کاربرد

palatall

متخصص ارتودنسی فقط نامرتبی دندان‌ها را درمان نمی‌کند بلکه همچنین می‌تواند موارد مرتبط با رشد صورت و رشد فک را برای ایجاد یک ظاهر زیباتر و بایت کاربردی تغییر دهد. پالاتال اکسپاندر یا وسیع کننده کام از جمله تجهیزاتی است که می‌تواند برای رسیدن به این هدف مورد استفاده قرار گیرد. پالاتال اکسپاندر فک بالا و کام (سقف دهان) که به طور کل ماکزیلا نامیده می‌شود به منظور پیشگیری، اصلاح یا کاهش شدت مشکلات مربوط به فک فوقانی که بیش از حد باریک است، کاربرد دارد.

کلید اثربخشی پالاتال اکسپاندر زمان است، بر خلاف بریس‌ها که در هر سنی قابل استفاده هستند، وسیع کننده کام بر تغییرات آناتومیکی صورت در ارتباط با رشد تأثیر می‌گذارد. بافت استخوانی کام دارای یک صفحه رشد در مرکز است و همراه با رشد کودک اجازه‌ی وسیع کردم کام را می‌دهد. امکان وسیع شدن کام در حدود دوران بلوغ متوقف می‌شود و بنابراین استفاده از پالاتال اکسپاندر برای مدت زمان محدودی مؤثر است.

مزایا

مشکلاتی که ممکن است با استفاده از وسیع کننده کام قابل درمان باشند عبارتند از:

  • کراس بایت خلفی: دندان‌های بالا در حالت طبیعی و هنگام بسته شدن دهان در خارج از دندان‌های پایین قرار می‌گیرند. در افراد دارای کام باریک، دندان‌های فوقانی خلفی در داخل دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند.
  • شلوغی دندان: هنگامی که فضای کم در فک به صورت دائمی یا در فرد بالغ وجود نداشته باشد، دندان‌ها نمی‌توانند در جایگاه مناسب خود قرار بگیرند. وسیع کردن کام باعث می‌شود که فضای بیشتری برای ردیف شدن دندان‌های شلوغ ایجاد شود، که این عمل ممکن است نیاز به کشیدن دندان‌ها را از بین ببرد یا تعداد دندان‌هایی که باید کشیده شوند را کاهش دهد.
  • دندان‌های بیرون نیامده: شلوغی دندان می‌تواند راه دندان‌هایی را که هنوز در دهانرشد نکرده‌اند، مسدود کند و مانع از بیرون آمدن آن‌ها گردد.
  • مشکلات تنفسی:کام بلند و قوس باریک می‌توانند با محدود کردن عبور هوا باعث مشکلات تنفسی شوند.

وسیع کردن کام همچنین می‌تواند طرح لبخند شما را اصلاح کند و در عین حال که  نیاز فرزندتان به استفاده از بریس‌های ارتودنسی را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند طول دوره‌ی درمان را کوتاه کند.

پالاتال اکسپاندر چگونه عمل می‌کند؟

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپاندر به داخل دندان‌های آسیای فک بالا در هر طرف دهان متصل می‌شود. پالاتال اکسپاندر دارای دو قسمت است که در وسط با یک پیچ به یکدیگر متصل می‌شوند. پیچاندن آهسته‌ی این پیچ در هر روز باعث ایجاد فشار در خط میانی می‌گردد و باعث می‌شود که استخوان‌ها به تدریج از هم جدا شوند و استخوان‌های جدید در شکاف ایجاد شوند. هنگامی که میزان وسعت مورد نظر به دست می‌آید، وسیع کننده کام در محل خود قرار می‌گیرد تا به استخوان جدید اجازه‌ی تثبیت در جای خود را بدهد. پالاتال اکسپاندر به طور معمول برای مدت ۳ تا ۶ ماه بسته به میزان وسعت مورد نیاز باید مورد استفاده قرار بگیرد.

پالاتال اکسپاندر برای استفاده در هر موردی مناسب نیست. یک متخصص ارتودنسی ماهر می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا این درمان برای شما مفید خواهد بود یا خیر.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *