جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک عمل جراحی ارتودنسی است که فک بالا و فک پایین یا هر دو جابجا می شوند.

این جراحی فک برای کسانی که از فک و دندان های نامرتب رنج می برند ، مناسب است.

جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک معمولاً برای افرادی استفاده می شود که تفاوت فاحشی در اندازه فک نسبت به یکدیگر داشته و یا در وضعیت غیر طبیعی قرار دارند.

اختلاف بین اندازه و موقعیت فک بیشتر از آنچه تصور می شود شایع است و معمولاً منجر به دندان های نامرتب می شود.

در بیشتر موارد نامرتبی دندان ها ، از طریق روش های ارتودنسی مانند بریس قابل درمان است ، اما در برخی موارد عدم انطباق شدید فک که تغییر شکل قابل توجهی در صورت ایجاد می کند، جراحی ارتوگناتیک ضروری است.

جراحی ارتودنسی یا جراحی ارتوگناتیک ترکیبی از درمان ارتودنسی و جراحی فک برای اصلاح نامرتبی و ناهنجاری‌ شدید دندان‌هاست که توسط عدم تعادل اساسی فک ایجاد می‌شود.

جراحی دهان و فک و صورت، یکی از ۹ شاخه‌ تخصصی دندان است و تمرکز آن، درمان مشکلات پیچیده‌‌ و ناهنجاری‌های سر و صورت شامل دهان، فک، صورت و جمجمه است.

کلینیک ما با ارائه‌ خدمات جامع و پیشرفته و با بهره‌مندی از جراحان مجرب فک و صورت، جراحی ارتودنسی و بهترین درمان ممکن را به شما ارائه می‌دهد.

برای آگاهی بیشتر و گفتگو در مورد این روش و یا هر درمان ارتودنسی دیگر با متخصص ارتودنسی ، می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۰۷۳۷۸۵- ۰۲۱۲۲۰۶۸۶۴۶ با ما تماس حاصل فرمایید.

شما می‌توانید پیش از جراحی ارتودنسی خود، درمان با ارتودنسی دیمون، بریس شفاف و ارتودنسی نامرئی را انتخاب کنید. هدف ما زیبایی لبخند شما و رضایت‌مندی از جراحی ارتودنسی و سایر روش‌های درمان ارتودنسی شماست.

مزایای جراحی فک (جراحی ارتوگناتیک) چیست؟

برای بسیاری از بیماران، مهم‌ترین مزیت جراحی ارتوگناتیک، دستیابی به آرایش صحیح دندان‌ها و متعادل‌تر کردن صورت و افزایش جذابیت است.

بیمارانی که در مورد نمای صورت و دندان‌های خود نگران هستند، پس از درمان ارتودنسی در ترکیب با جراحی ارتوگناتیک، رضایت و اعتماد به نفس بیشتری می‌یابند.

هدف اصلی این جراحی، اصلاح نامرتبی شدید دندان‌هاست که ممکن است در زندگی روزانه باعث مشکلات عملکردی مانند سخن گفتن، جویدن غذا و یا حتی آپنه خواب گردد.

نامرتبی دندان‌ها همچنین ممکن است موجب سردرد، درد مفاصل و یا بیماری‌های پریودنتال (لثه) گردد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی ارتوگناتیک هستند؟

انجام جراحی ارتودنسی برای کودکان و یا نوجوانان توصیه نمی‌شود، در عوض، افراد بزرگسالی که رشد فک آنها به پایان رسیده است، می‌توانند در صورت لزوم این عمل را انجام دهند.

بخش قبل از جراحی این درمان می‌تواند قبل از پایان رشد فک انجام شود تا زمینه برای جراحی دهان در موقع مناسب فراهم گردد.

کاندیداهای مناسب برای جراحی ارتودنسی، بیمارانی هستند که بخشی از مشکل فک آنها، نامرتبی دندان‌هاست.

اگر نامرتبی دندان‌ها باعث نارضایتی شما از ظاهر و صورت خود می‌شود، می‌توانید گزینه‌ جراحی ارتودنسی را در نظر بگیرید.

جراحی ارتودنسی چه زمانی مورد نیاز است؟

جراحی ارتودنسی زمانی ممکن است لازم باشد که فک بالا و پایین به طور مناسب روی هم قرار نمی‌گیرند و اصلاح نامرتبی دندان‌های بالایی به تنهایی نمی‌تواند با درمان ارتودنسی به دست آید.

جراحی ارتودنسی همچنین ممکن است برای درمان بزرگسالانی که دارای مشکلات زیبایی در نیمرخ صورت و یا شکل یا اندازه فک هستند، انجام شود.

به منظور انجام بسیاری از انواع جراحی ارتوگناتیک، فک باید رشد خود را به پایان رسانده باشد.

سن جراحی ارتوگناتیک

به طور معمول، رشد کامل فک در سن ۱۶ تا ۱۷ سالگی در زنان و ۱۸ تا ۲۱  سالگی در مردان رخ می‌دهد.

کاندیدای جراحی ارتوگناتیک در ابتدا باید با استفاده از بریس، دندان‌های خود را مرتب و همتراز کنند و برای جراحی فک آماده شوند.

همچنین مشکلات و ناهنجاری‌های زیر فوراً نیازمند جراحی ارتوگناتیک است:

  • نقائص هنگام تولد
  • درد مزمن فک یا مفصل آن (TMJ)
  • تنفس دهانی غیرارادی
  • عدم توانایی بستن لب‌ها به طور طبیعی و بدون فشار
  • وارد شدن ضربه و آسیب به فک و صورت
  • اوپن بایت (فضای خالی بین دندان‌های بالا و پایین در هنگام بسته بودن دهان)
  • جلو آمدگی فک
  • عقب‌نشینی فک پایین و چانه
  • تومور یا ضایعات پاتولوژیک فک

در طول مشاوره اولیه، ما با ارزیابی انطباق فک بالا و پایین شما و در صورت مشاهده‌ اختلاف قابل ملاحظه، گزینه‌های خود را برای درمان جراحی معرفی کرده و همچنین روش‌های جایگزین برای درمان غیر جراحی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نحوه‌ درمان در جراحی ارتوگناتیک چگونه است؟

به منظور آماده‌سازی شما برای جراحی ارتوگناتیک، لازم است که دندان‌های بالا و پایین شما توسط بریس‌های معمول، صاف و مرتب شوند.

بریس باید در طول عمل جراحی در جای خود باقی بماند.

یک جراح فک و صورت، جراحی ارتوگناتیک شما را در بیمارستان انجام خواهد داد. پس از عمل جراحی، یک دوره‌ استراحت حدوداً دو هفته‌ای خواهید داشت.

از آنجا که جراحی ارتوگناتیک یک عمل ماژور است، توصیه می‌کنیم که در طول فرایند بهبود، مدتی را دور از محل کار و تحصیل خود سپری کنید.

پس از التیام و بهبود فک خود، شما می‌توانید جلسات ارتودنسی معمول خود را همراه با روند اصلاح نامرتبی و انطباق دندان‌های خود ادامه دهید.

هنگامی که این بریس‌ها از دندان‌های شما خارج می‌شوند، لازم است از یک نگهدارنده برای کمک به حفظ نظم و هم‌ترازی دندان‌های خود استفاده کنید.

نحوه‌ درمان در جراحی ارتوگناتیک

این عمل جراحی معمولاً یک تا سه ساعت طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی عمومی که همراه با خطرات احتمالی ناشی از هر نوع عمل ماژور است، ندارد.

این خطرات شامل درد، تورم، خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی می‌باشد. بیشتر فرایندهای دخیل در این عمل، از لحاظ تئوری می‌تواند به استخوان مجاور و یا لثه آسیب بزند و بیهوشی نیز به خودی خود ممکن است موجب بی‌حسی در مناطق مشابه شود.

معمولاً لازم است که برای یک تا دو روز در بیمارستان بستری باشید و دوره‌ی بهبودی شش هفته‌ای را در منزل بگذرانید.

حتماً دستورالعمل جراح خود را برای مراقبت از دهان در خانه انجام دهید.

این دستورالعمل برای کودکان شامل مسواک زدن بعد از هر وعده‌ غذایی با استفاده از یک مسواک کوچک و نرم است.

خطرات مرتبط با جراحی ارتوگناتیک

خطرات مرتبط با جراحی ارتوگناتیک چیست؟

همانند هر عمل جراحی ماژور، احتمال خطرات خاص مرتبط با جراحی ارتوگناتیک وجود دارد. جراحی ارتوگناتیک، فرآیند جدیدی نیست و برای سال‌های متمادی در بیمارستان‌ها انجام شده است. پاسخ هرگونه سؤال یا نگرانی که در مورد این جراحی خود داشته باشید، در مشاوره‌ی اولیه با جراح خود دریافت خواهید کرد.

هزینه‌ عمل جراحی ارتوگناتیک چقدر است؟

اکثر جراحی‌های ماژور فک تحت پوشش بیمه قرار داده می‌شود. با این حال، برخی از هزینه‌ها که تحت پوشش نیستند، باید توسط بیمار به جراح پرداخت گردد.

معمولا هزینه این جراحی ۱۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد.

در طی مشاوره با جراح، تمام اطلاعات در مورد جنبه‌های مالی این جراحی به شما ارائه خواهد شد.

عوامل ایجاد اختلالات فکی چیست؟

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند در موثر باشد. ژنتیک ممکن است در این امر دخیل باشد. مسائل پزشکی زمینه ای ، مانند سندرم ، شکاف لب یا کام نیز ممکن است در ایجاد این اختلال کمک کند. شکستگی فک در دوران کودکی ممکن است دلیل آن باشد ، اگرچه در اغلب ، ممکن است علت خاصی وجود نداشته باشد.

بهترین سن برای جراحی فک چه زمانی است؟

درمان اختلالات فک می تواند پس از تکمیل رشد آغاز شود ، تقریباً از ۱۷ تا ۲۱ سالگی در مردان و زنان متفاوت است.

عمل جراحی ارتوگناتیک چگونه است؟

پس از اتمام مراحل ارتودنسی ، عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود. فک بالا ، پایین یا هر دو u0022شکستهu0022 شده و به موقعیت برنامه ریزی شده منتقل شده و با استفاده از صفحات استخوانی یا پیچ در جای خود ثابت می شوند. برای جلوگیری از ایجاد زخم در صورت ، برش هایی در داخل دهان ایجاد می شود. ارتودنسی بعد از جراحی نیز ممکن است لازم باشد.

بهبودی بعد از جراحی فک چقدر زمان می برد؟

از آنجا که این عمل به شکستگی فکین کنترل شده نیاز دارد ، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که ۱ تا ۳ روز پس از جراحی در بیمارستان و چهار هفته در خانه بمانند.

عوارض جراحی ارتوگناتیک چه چیزهایی هستند؟

عوارض جراحی ارتوگناتیک بسیار نادر هستند، اما در طول درمان ارتوگناتیک امکان آسیب عصبی در دهان و فک ، آسیب به دندان ها یا در برخی موارد ، فک و دندان ها به موقعیت اصلی خود برگردند.

هزینه عوارض جراحی ارتوگناتیک چقدر است؟

هزینه ۱۵۰۰۰۰۰۰ تومان فقط برای جراحی فک ، بدون احتساب هزینه ارتودنسی می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *