سیاه شدن بین دو دندان | عوامل سیاهی بین دندان

اپن بایت

سیاه شدن بین دو دندان را می توان یکی از رایج ترین مشکلات دندان ها دانست. سیاهی بین دندان ها و خال های سیاه روی دندان (خصوصا دندان های جلویی) علاوه بر اینکه زیبایی لبخند فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند، ممکن است سلامتی او را نیز به خطر بیندازد. اگر در مورد سیاه شدن بین دو دندان سوالی دارید، این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله ابتدا به علت سیاه شدن دندان از داخل و دلیل سیاه شدن ریشه دندان می‌پردازیم و سپس، روش های درمان سیاه شدن ریشه دندان، رفع سیاهی دندان بزرگسالان، و درمان سیاهی بین دندان ها را بررسی خواهیم کرد.

 

 

 

رفع سیاهی دندان بزرگسالان خال های سیاه روی دندان درمان سیاهی بین دندان ها

 

از نگاه بهترین متخصص ارتودنسی دکتر سعید قریشی دلایل سیاه شدن بین دو دندان عبارتند از:

 

سیاه شدن بین دو دندان و دلایل آن آن

دلایل سیاه شدن بین دو دندان و همچنین خال های سیاه روی دندان را می توان به ۲ دسته دلایل درونی و دلایل بیرونی تقسیم کرد که با پیشگیری های به موقع می توانید از آن ها جلوگیری کنید:

 

۱. عوامل بیرونی و سیاهی بین دندان ها

دلیل سیاه شدن ریشه دندان و سیاهی بین دندان ها زمانی بیرونی محسوب می شود که که از محیط بیرون دندان را فرسوده کرده و آن را بپوساند. از جمله عوامل بیرونی سیاه شدن بین دو دندان می توان رسوب مواد غذایی، لکه و از بین رفتن مینای دندان را نام برد. استفاده از مکمل های آهن نیز می تواند دلیل سیاه شدن بین دو دندان یا علت سیاه شدن دندان از داخل باشد. مصرف مداوم دخانیات و الکل نیز به سیاهی بین دندان ها سرعت می بخشد. مصرف بالای مواد غذایی تیره رنگ نیز می تواند دلیل سیاه شدن بین دو دندان و خال های سیاه روی دندان باشد.

 

۲. عوامل درونی و علت سیاه شدن دندان از داخل

عوامل درونی را می توان بیشتر علت سیاه شدن دندان از داخل و یا دلیل سیاه شدن ریشه دندان دانست. عوامل داخلی مانند التهاب و عفونت دندان که سبب ایجاد حفره هایی در دندان می شوند نیز می توانند به طور جدی در سیاه شدن بین دو دندان نقش داشته و علت سیاه شدن دندان از داخل و یا دلیل سیاه شدن ریشه دندان باشند. در چنین حالتی، مغز دندان آسیب دیده و عوارضی مانند سیاه شدن دندان ها را به دنبال دارد.

 

دلیل سیاه شدن ریشه دندان سیاهی بین دندان ها

 

درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو

دندان های جلویی که شامل ۴ دندان بالایی و ۴ دندان پایینی هستند، در ۶ تا ۸ ماهگی پدیدار می شوند. دلیل اهمیت بالای درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو به دلیل نقش مهم آنها در غذا خوردن و البته لبخند ماست. به همین دلیل، درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو و روند اصلاحی انجام شده در این منطقه از دهان بسیار مهم است.

سیاه شدن بین دو دندان، سیاهی بین دندان ها و همچنین خال های سیاه روی دندان در صورتی که در زمان مناسب درمان نشود، می تواند به کل دندان را دچار مشکل کرده و علاوه بر سیاه شدن بین دو دندان، سبب سیاه شدن دندان های دیگر نیز شود.

 

 

 

اقدامات اولیه برای درمان سیاهی بین دندان ها

اولین مرحله در درمان سیاه شدن بین دو دندان اقدامات پیشگیرانه و رعایت بهداشت اصولی دهان و دندان است (برای مثال مسواک زدن به طور منظم). در شرایط حاد نیز باید از مصرف مواد غذایی که سبب تیره شدن دندان ها می شود، خودداری کنید.

در صورتی که سیاهی بین دندان ها جدی باشد، با درمان های خانگی نمی توانید علت سیاه شدن دندان از داخل یا خال های سیاه روی دندان را درمان کنید. در چنین شرایطی برای رفع سیاهی دندان بزرگسالان و یا علت سیاه شدن دندان از داخل، باید به دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. آنها با توجه به میزان و علت سیاه شدن دندان از داخل و دلیل سیاه شدن ریشه دندان، بهترین گزینه برای درمان را به شما پیشنهاد خواهند داد.

درمان های خانگی می توانند به طور جزئی سیاه شدن بین دو دندان را رفع کنند؛ ولی برای از بین بردن کامل سیاه شدن بین دو دندان باید به درمان های تخصصی روی آورد. با این کار، فرد از انتشار سیاهی بین دندان ها و بزرگ شدن خال های سیاه روی دندان نیز جلوگیری می کند.

 

فلوراید تراپی و جلوگیری از خال های سیاه روی دندان

با استفاده از روش های پیشگیری مانند فلوراید تراپی می توان از ابتلای به پوسیدگی دندان جلو پیشگیری کرد. این روش هیچ دردی ندارد و می توان آن را در مطب های خصوصی و… انجام داد. با انجام موارد بالا و رعایت بهداشت دهان و دندان، می توان از پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان های جلویی جلوگیری کرد. علاوه بر آن، دیگر نیازی به صرف هزینه های بابل برای درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو، درمان سیاه شدن ریشه دندان و رفع علت سیاه شدن دندان از داخل نخواهید داشت.

 

درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو درمان سیاه شدن ریشه دندان علت سیاه شدن دندان از داخل

 

رفع سیاهی دندان بزرگسالان با پر کردن

پر کردن دندان یکی از مورد استفاده ترین روش ها برای رفع حفره و پوسیدگی(حتی برای دندان های جلویی) و رفع سیاهی دندان بزرگسالان است. بسیاری از افراد این روش را گزینه مناسبی برای درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو و رفع علت سیاه شدن دندان از داخل نمی دانند. چرا که آنها به نقره ای که به راحتی دیده می شود فکر می کنند. اما امروزه بیشتر دندانپزشکان برای پر کردن و درمان پوسیدگی بین دو دندان جلو معمولا از مواد پر کننده ای که همرنگ دندان هستند استفاده می کنند. این مواد پر کننده اجازه می دهد تا بزرگسالان و حتی کودکان پس از پوسیدگی دندان جلو، لبخندی زیبا داشته باشند.

 

درمان سیاه شدن ریشه دندان

در صورتی که ریشه دندان آسیب دیده باشد، ممکن است برای درمان سیاه شدن ریشه دندان، رفع سیاهی دندان بزرگسالان و علت سیاه شدن دندان از داخل به عصب کشی نیاز باشد. در این روش پزشک متخصص عصب داخل دندان را کاملا خارج کرده و عفونت و پوسیدگی در آن منطقه را نیز پاکسازی می کند. سپس متخصص دندان بیمار را با مواد مخصوص پر می کند. البته در صورتی که آسیب وارد شده به دندان بسیار بالا، غیرقابل جبران، و دندان قابل بازیابی و ترمیم نباشد، ممکن است پزشک دندان فرد بیمار را برای رفع مشکل بکشد.

۳.۸/۵ - (۴۰ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها