زردی دندان و دلایل آن | ۴ روش درمان زردی دندان در منزل

زردی دندان می تواند زیبایی لبخند افراد را به راحتی تحت تاثیر قرار دهد، اما زردی دندان نشانه چیست؟ علت زردی دندانها را می توان در موارد مختلفی جستجو کرد که به آنها خواهیم پرداخت. با توجه به نقش دندان هایی سفید در داشتن ظاهر زیبا و اعتماد به نفس، بسیاری به دنبال درمان قطعی زردی دندان و به خصوص درمان زردی دندان در منزل هستند. در این مطلب، ابتدا به زردی دندان و علت زردی دندانها می پردازیم و در ادامه روش های رفع زردی دندان در خانه و از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار را بررسی می کنیم.

 

 

علت زرد شدن کامپوزیت دندان درمان زردی دندان با زردچوبه

علت زردی دندانها

برخلاف تصور برخی از افراد، علت زردی دندانها تنها به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و سیگار کشیدن محدود نمی شود. در این قسمت مهم ترین علت زردی دندانها و در ادامه روش های درمان زردی دندان در منزل درمان زردی دندان در منزل را یک به یک شرح می دهیم. اگر زردی دندان نشانه چیست نیز سوال شماست، ان بخش را مطالعه کنید.

 

 1. افزایش سن: افزایش سن در بسیاری از افراد موجب زردی دندان ها می شود. با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان ها در اثر عوامل مختلف ساییده شده و رنگ زرد طبیعی عاج دندان که زیر مینا قرار دارد، مشخص می شود.
 2. دلایل ژنتیکی و وراثتی: برخی اشخاص به طور ارثی و ژنتیکی نسبت به بقیه دندان های سفیدتر یا تیرهتری دارند. بنابراین علت زردی دندانها وراثت نیز می تواند باشد.
 3. برخی بیماری ها: ابتلا به برخی از بیماری ها نیز می تواند پاسخ سوال “زردی دندان نشانه چیست” باشد. برای مثال، برخی از عفونت ‌‌‌‌‏هایی که زنان در دوارن بارداری به آنها مبتلا می شوند، روی رشد مینای دندان جنین تاثیر گذاشته و تبدیل به علت زردی دندانهای کودک خواهد شد.
 4. مصرف برخی داروها: داروهایی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین در کودکان زیر ۸ سال که دندان آنها هنوز درحال رشد است، آنتی هیستامین‌ها، داروهای اعصاب و روان، و داروهای فشار خون بالا نیز می تواند باعث زردی دندان شود.
 5. برخی دهان شویه ها: مصرف دهانشویه های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید هم می تواند علت زردی دندانها باشد. اگر از ارتودنسی با براکت ثابت استفاده می کنید، از دهانشویه های مخصوص استفاده کنید.
 6. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: در نتیجه رعایت نکردن این مورد، تجمع پلاک دندانی موجب زردی دندان ها می شود. گاهی پاسخ زردی دندان نشانه چیست را باید در عدم توجه به این نکته جستجو کرد.
 7. آسیب به دندان‌‌‌ها: وارد شدن ضربه به دندان نیز می تواند علت زردی دندانها باشد. در اثر ضربه، پالپ خونریزی ندان کرده و به عاج نفوذ می کند. بنابراین ضربه به دندان نیز می تواند پاسخی برای سوال زردی دندان نشانه چیست باشد.
 8. مصرف دخانیات: مصرف سیگار، قلیان و دخانیات حاوی توتون و تنباکو در مدت طولانی موجب زردی دندان خواهد شد. جالب است بدانید که درمان قطعی زردی دندان برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار در روش های درمان زردی دندان در منزل سوالی پرتکرار است.
 9. مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی: مصرف نوشابه، چای، قهوه، غذاهای پرادویه، سس ها، آب مرکبات و… نیز می تواند علت زردی دندانها باشد. بنابراین پاسخ زردی دندان نشانه چیست را در عادت های غذایی تان نیز می توانید جستجو کنید. درمان زردی دندان در منزل برای چنین مواردی می تواند موثر باشد.

 

 

زردی دندان نشانه چیست درمان قطعی زردی دندان

درمان زردی دندان در منزل

در قسمت قبل به علت زردی دندانها و رایج ترین دلایل آن پرداختیم و گفتیم که زردی دندان نشانه چیست. در این قسمت به راه های مختلفی که برای درمان زردی دندان در منزل وجود دارد می پردازیم.

۱. درمان زردی دندان با زردچوبه

طبق نظر برخی دندانپزشکان و متخصصان طب سنتی، درمان زردی دندان با زردچوبه ممکن است. زردچوبه محصولی طبیعیست و همین باعث می‌شود بیشتر از محصولات تجاری مورد توجه قرار بگیرد. درمان زردی دندان با زردچوبه عوارض سفیدکننده های تجاری (مانند ورم و درد لثه) را ندارد. درمان زردی دندان با زردچوبه هنوز به صورت علمی اثبات نشده و شواهد درمان زردی دندان با زردچوبه به منظور درمان قطعی زردی دندان بر اساس تجارب شخصی است.

برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار، مقداری پودر زردچوبه با کیفیت را روی مسواک مرطوب بزنید (مسواک را به منبع اصلی زردچوبه نزنید زیرا باعث گسترش باکتری می شود). برای رفع زردی دندان در خانه در این روش، دندان ها را مانند همیشه مسواک بزنید و اجازه دهید این پودر حداقل ۵ دقیقه در دهان تان بماند. دهان خود را با آب بشویید و یکبار دیگر با خمیردندان به خوبی مسواک بزنید.

 

 

چه چیزی باعث زرد شدن دندان میشود علت زرد شدن دندان دائمی کودکان

۲. درمان قطعی زردی دندان با جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

علاوه بر درمان زردی دندان با زردچوبه این روش نیز یکی از بهترین راه های درمان زردی دندان در منزل برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار و… است. برای درمان قطعی زردی دندان با این روش کافیست ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۲ قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید مخلوط کنید و به صورت خمیری یکدست درآورید. پس از مسواک زدن با این خمیر، دهان را کاملا با آب بشویید.

۳. درمان زردی دندان در منزل با سرکه سیب

از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار و رفع زردی دندان در خانه با سرکه سیب نیز امکان پذیر است. برای اینکار، ۲ قاشق چای‌خوری سرکه سیب را با ¾ فنجان آب ترکیب کنید و این محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید. سپس، دهان‌تان را بشویید و دندان هایتان را مسواک بزنید.

 

درمان زردی دندان در منزل علت زردی دندان در طب سنتی

۴. رفع زردی دندان در خانه با زغال فعال

زغال فعال قدرت جذب بالایی دارد و گفته شده که می تواند باکتری ها و مواد سمی دهان را از بین ببرد. برای رفع زردی دندان در خانه و از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار با آن، یک کپسول زغال فعال را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک بریزید. به آرامی دندان ها را به صورت مدور ۲ دقیقه مسواک بزنید. هنگام درمان زردی دندان در منزل مراقب باشید که این ماده به لثه‌ تان برخورد نکند، زیرا بسیار تحلیل برنده است. در نهایت دهان تان را آبکشی کنید.

توجه داشته باشید که روش هایی مانند درمان زردی دندان با زردچوبه و درمان زردی دندان در منزل برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار و… بیشتر مبتنی بر تجربه های شخصی هستند تا نتایج علمی. بهترین روش برای رفع و جلوگیری از زرد شدن دندان مطابق نظر پزشکان عبارت است از:

 • باندینگ (پیوند) و یا روکش کردن دندان
 • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور صحیح
 • استفاده از مواد سفیدکننده دندان با تجویز دندانپزشک
 • سفید کردن دندان و بلیچینگ و جرم گیری دندان توسط دندانپزشک
 • نوشیدن آب و گرداندن آن در دهان بعد از خوردن و آشامیدن
 • کاهش مصرف مواد غذایی که موجب زرد شدن دندان می شوند.
۴.۳/۵ - (۱۹۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها