مسواک قبل صبحانه | بهترین زمان مسواک زدن

برای افرادی که به سلامت دهان و دندانشان اهمیت می دهند، مسواک قبل صبحانه همانقدر اهمیت دارد که چک کردن اینستاگرام پس از بیدار شدنY اما آیا مسواک قبل صبحانه بهترین زمان مسواک زدن در ابتدای روز است؟ همه ما از نقش بهترین زمان مسواک زدن و مسواک قبل از خواب در محافظت از دندان ها اطلاع داریم. اما زمانبندی مسواک زدن صبح یا شب و مخصوصا مسواک قبل از صبحانه یا بعد از آن نیز در دراز مدت تاثیر چشمگیری روی دندان های ما دارد.

در این مقاله‌ی سایت دکتر سعید قریشی، به طور کامل بررسی می کنیم مسواک قبل صبحانه بهتر است یا بعد آن.

 

تاثیر مسواک زدن

تاثیر مسواک زدن بر هیچ کدام از ما پوشیده نیست. می دانیم که روش صحیح مسواک زدن با خمیردندان باکیفیت، به جلوگیری از ساییدگی و تحلیل مینای دندان، ترمیم مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند. در ادامه هر سناریوی مسواک زدن در زمان های مختلف را بررسی می کنیم تا بهترین زمان مسواک زدن مشخص شود.

 

مسواک قبل صبحانه (به انگلیسی: Teeth Brushing Before Breakfast)

 

مسواک قبل صبحانه یا بعد آن؟

به طور خلاصه، مسواک قبل صبحانه قطعا بهترین زمان مسواک زدن در صبح است. وقتی از خواب بیدار شدید، یک جرعه بزرگ آب بنوشید و مسواک زدن قبل صبحانه را فراموش نکنید. مزایای روش صحیح مسواک زدن و علت مسواک زدن قبل صبحانه مشخص است. در طول شب باکتری ها در دهان جمع می شوند؛ آنها هم باعث بوی بد دهان می شوند، و هم اسیدی را تولید می کنند که مینای دندان را پاک می کند.

همچنین، مسواک قبل صبحانه شروع فوق العاده ای برای روز است. پس از مسواک زدن قبل صبحانه، دهان شما نازه است و انرژی تان را افزایش می دهد. با مسواک قبل از صبحانه شما باکتری های‌ دهان را کاهش می‌دهید که برای تمیز نگه داشتن دهانتان در طول روز بسیار مهم است. تنها کافیست صبح به مدت ۲ دقیقه (که توصیه پزشکان است) با روش صحیح مسواک زدن مسواک بزنید تا متوجه شوید که دندان هایتان در طول روز به اندازه کافی تمیز هستند.

 

بهترین زمان مسواک زدن در عصر

حالا که علت مسواک زدن قبل صبحانه و اینکه قبل صبحانه مسواک بزنیم یا بعد را می دانیم، مسواک زدن در سایر اوقات روز را بررسی می کنیم.

شما در طول روز ممکن است غذاهایی را مصرف کنید که روی مینای دندان تاثیر می گذارد. برای مثال، اگر پس از مصرف مرکبات دندان هایتان را تمیز نکنید، اسید موجود در آنها می تواند روی دندان ها تاثیر بگذارد. پس از مسواک قبل صبحانه با روش صحیح مسواک زدن، یک روش مناسب برای محافظت از مینای دندان ها در طول روز نوشیدن آب به مقدار زیاد مخصوصا بعد از غذا خوردن است.

این کار نه تنها خرده های غذا و مواد اسیدی روی دندان های شما را پاک می کند، بلکه به پاک شدن مواد اسیدی ناشی از فعالیت باکتری های دهان نیز کمک می کند. اگر مواد غذایی با روش صحیح مسواک زدن هنگام عصر تمیز نشوند، ترکیبات مضر آنها روی دندان ها تاثیر خواهد گذاشت. تاثیر مسواک زدن در این زمان خلاص شدن از بوی بد ناشی از فعالیت باکتری ها و مواد غذایی باقی مانده در دهان، و داشتن دندان هایی سفید و سالم است.

 

مسواک زدن در عصر

 

مسواک قبل از خواب

در ادامه جستجوی بهترین زمان مسواک زدن، پس از بررسی مسواک قبل صبحانه و عصر (البته با روش صحیح مسواک زدن) به مسواک قبل از خواب و شب می رسیم. با توجه به گرفتاری های روزانه، اگر مسواک زدن در عصر را حذف کنید، شما را درک می کنیم. اما سعی کنید به دلایل زیر، به هیچ عنوان از مسواک قبل از خواب در کنار مسواک قبل صبحانه غافل نشوید:

 

باکتری ها

باکتری ها می توانند در یک بازه کوتاه در دهان شما رشد کنند. در صورتی که آنها برای مدت طولانی در دهان و روی دندان ها بمانند، مینای دندان را تخریب می کنند. پاک کردن باکتری های بد با مسواک قبل صبحانه و مسواک قبل از خواب، کشیدن نخ دندان، و استفاده از دهانشویه به صورت روزانه می تواند بهداشت دهان و دندان را به حد مطلوب برساند.

 

ترشح بزاق

شما هنگام خواب بزاق بیشتری ترشح می کنید. بزاق سبب افزایش مقاومت بیشتر دهان در برابر باکتری ها و پلاک های حفره‌ زا می شود. مسواک قبل صبحانه و هنگام مسواک قبل از خواب به از بین رفتن باکتری ها و پلاک ها در دهان کمک می کند. ترشح بزاق در کنار آن، به هرگونه تخریب در حال انجام پایان داده و بوی بد دهان را نیز از بین می برد.

 

جلوگیری از ایجاد جرم

اگر از مسواک قبل صبحانه و مسواک قبل از خواب به روش مسواک قبل از خواب غافل شوید، سطح دندان هایتان جرم می گیرد که امکان دارد پاک کردن آن سخت باشد. اگر جرم دندان را از بین نبرید، این مسئله به مرور زمان می تواند منجر به خونریزی لثه یا بیماری های دندانی شود.

 

سلامت عمومی با روش صحیح مسواک زدن

پژوهش های اخیر نشان می دهد که سلامت دهان به مشکلاتی از جمله بیماری های قلبی، دیابت، پوکی استخوان، و کم وزن بودن نوزادان هنگام تولد نیز مرتبط است. مسواک زدن دندان ها ۲ بار در روز (مسواک قبل صبحانه و مسواک قبل از خواب) می‌تواند مانند چکاپ های منظم در سلامتی شما موثر باشد.

 

بهترین زمان مسواک زدن

 

بهترین زمان مسواک زدن

در صورتی دلایل بالا شما را به مسواک قبل صبحانه ترغیب نکرد و عادت دارید پس از غذا مسواک بزنید، متخصصان پیشنهاد می کنند به علت واکنش اسیدی ایجاد شده هنگام خوردن غذا باید پیش از مسواک زدن صبر کنید تا بزاق شما PH دهان را خنثی کند. بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه صبر کنید و سپس پس hز غذا مسواک بزنید تا دندان های شما کمتر دچار تحلیل شوند. گروهی دیگر نیز پیشنهاد می کنند که قبل از خوردن غذا (مسواک قبل صبحانه) دندان ها را مسواک بزنید و بعد از اتمام دهان خود را با آب بشویید.

 

شیر قبل مسواک یا بعد مسواک

در کنار بحث های مربوط به مسواک قبل صبحانه، بهترین زمان مسواک زدن، روش صحیح مسواک زدن، مسواک زدن صبح یا شب و…، خوردن شیر قبل مسواک یا بعد مسواک نیز بسیار جستجو می شود.

اگر شما هم می خواهید بدانید شیر قبل مسواک یا بعد مسواک قبل خواب بهتر است، باید بگوییم صد در صد قبل مسواک بهتر است. در صورت مسواک نزدن قبل خواب و پس از نوشیدم شیر، شکر موجود در شیر روی دندان هایتان می ماند و به آن ها آسیب می زند.

۳.۹/۵ - (۱۵۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرمین مداحی
آرمین مداحی
1 سال قبل

ممنون از شما. شما خیلی خیلی به ما بچه ها و بزرگترها کمک میکنید.