همه چیز درباره تاثیر ارتودنسی بر بینی

تاثیر ارتودنسی بر بینی یکی از نگرانی‌های افرادی است که به هدف ایجاد زیبایی و تناسب میان اجزای صورت و بینی خود به دنبال زمان مناسبی برای انجام ارتودنسی و عمل بینی خود می باشند. ارتودنسی با تأمین سلامت دندان‌ها و دهان می‌تواند به گونه‌ای سلامت کل لوله گوارش رانیز تامین کند.

در درمان ارتودنسی با قرار دادن دندان‌ها در جای مناسب خود، علاوه بر زیبایی بخشیدن به دندان‌ها به متناسب سازی فاصله لب تا بینی، لب تا چانه شما و در نهایت بینی‌ تا چانه نیز می‌پردازد. اگر در پی اقدام برای عمل بینی یا ارتودنسی هستید؛ خواندن مطلب زیر با پاسخ به سوالات شما در رابطه با تاثیر ارتودنسی بر بینی، به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 

 آیا انجام ارتودنسی بر بینی تاثیر می‌گذارد؟

ارتودنسی شاید به تنهایی بر روی بینی تاثیر نگذارد؛ اما با متقارن سازی دندان‌ها و فک به طور غیرمستقیم با تأثیر گذاشتن بر لب بالا در جهت زاویه بین لب و بینی، می‌تواند بینی را تحت تاثیر قرار دهد. در کنار آن درمان ارتودنسی با تأثیر بر فک پایین و چانه می‌تواند در بزرگ‌تر یا کوچک‌تر به نظر رسیدن اندازه بینی نیز موثر باشد.

در کنار مطلب گفته شده اختلال در تنفس دهانی و بینی نیز می‌تواند فرد را مجبور به تنفس از راه دهان کند. شرایط گفته شده تنگی فک بالا و به هم ریختگی دندان‌ها و در نتیجه نیاز به انجام ارتودنسی را به دنبال دارد.

پس هدف از انجام ارتودنسی و عمل بینی هر دو افزایش زیبایی چهره با متناسب سازی اجزای لب، فک، دهان و دندان‌ها می‌باشد و روابط پیچیده‌ای که میان آن‌ها وجود دارد؛ که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست.

 

بهترین زمان انجام ارتودنسی و عمل بینی

انجام ارتودنسی برای گرفتن بهترین نتیجه بیشتر در سنین کودکی، به دلیل بافت نرم تر لثه در آن زمان، توصیه می‌شود؛ که در آن صورت تا رسیدن به سن بزرگسالی برای انجام عمل بینی (راینوپلاستی) فک‌ها و لب فرم خود را گرفته‌اند. اما اگر در سن بالا به فکر انجام همزمان این دو عمل بر‌آمدید؛ بهتر است ابتدا از پایان گرفتن روند ارتودنسی خود جهت تثبیت دندان‌ها، لب و فک اطمینان حاصل کنید.

 سپس به دنباله انجام عمل بینی بروید؛ چرا که یکی از مهم‌ترین مواردی که جراح بینی در نظر می‌گیرد، فرم لب‌ها و فک شما می‌باشد. در صورتی که نمی‌توانید تا زمان پایان گرفتن روند ارتودنسی خود صبر کنید، حتماً با یک متخصص ارتودنسی مجرب جهت مشاوره و انتخاب زمان مناسب برای انجام عمل بینی مشورت کنید.

 

آیا بعد از عمل بینی می‌توان ارتودنسی کرد؟

پس از گذشت یک سال از عمل بینی و جا افتادن بینی آن شما می‌توانید نسبت به ارتودنسی اقدام کنید. در صورتی که متخصص به شما پیشنهاد جراحی فک داد، ممکن است بر روی فرم بینی شما تاثیر بگذارد.

در صورت انجام عمل بینی قبل از ارتودنسی، ممکن است که پس از پایان یافتن ارتودنسی، شما نیاز به انجام عمل ترمیمی بینی یا یک عمل رویژن شوید. با اولویت دادن به انجام ارتودنسی نسبت به عمل راینوپلاستی، می‌توانید تنها یک بار برای عمل بینی خود هزینه کنید و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها شوید. به علاوه، هزینه ارتودنسی نیز باید مد نظر قرار گیرد. ارتودنسی به خودی خود هزینه‌بر است، اما با انجام آن قبل از عمل بینی، می‌توانید از انجام هزینه‌های اضافی برای عمل‌های ترمیمی جلوگیری کنید و به این ترتیب در مجموع هزینه‌ها را کاهش دهید.

 

وجود همزمان انحراف بینی و ارتودنسی

در شرایطی که فرد دچار انحراف و گرفتگی بینی است؛ باید شدیدا از انجام همزمان ارتودنسی با عمل بینی جلوگیری شود. در این موقعیت بهتر است قبل از ارتودنسی مشکلات بینی رفع شود؛ چرا که امکان تاثیرگذاری منفی آن بر روند رشد فک بسیار زیاد و قابل توجه می‌باشد.

در کنار آن گرفتگی بینی فرد را به سمت تنفس دهانی سوق می دهد؛ که می‌تواند موجب تغییر شکل فک بالا و پایین، در نتیجه نامرتبی دندان‌ها و کج شدن آن‌ها شود. برای این افراد بهتر است ابتدا جراحی بینی و سپس جراحی فک به همراه پروتز چانه در صورت نیاز جهت متناسب سازی اجزای صورت انجام گیرد. پس در این شرایط برای آخرین راهکار به دنبال درمان ارتودنسی جهت قرار دادن دندان‌ها در جای مناسب خود رفت.

 

شرایط خاص انجام عمل بینی قبل از ارتودنسی

چه زمانی ارتوسرجری انجام می گیرد؟

در دو حالت ممکن است فرد نیاز به ارتوسرجری داشته باشد. در حالت اول اگر فرد علاوه بر مشکلات دندان‌ها مشکلات فکی او نیز به قدری شدید باشد که متخصص ارتودنسی تشخیص نیاز به ارتوسرجری یا درمان ارتوگناتیک دهد. فرد باید به انجام ارتودنسی و جراحی فک جهت به تناسب رسیدن فک و دندان‌های خود اقدام کند.

اگر به وجود آمدن مشکلات فک و دندان، ناشی از مشکلات بینی باشد؛ در آن صورت تعیین روش درمان با مشورت و هماهنگی جراح فک، ارتودنتیست و متخصص رینوپلاستی انجام می‌گیرد. در کل بهتر است اگر مجبور به جراحی فک و چانه هستید؛ آن را نسبت به انجام ارتودنسی و جراحی بینی در اولویت خود قرار دهید. هنگامی که از تثبیت جایگاه فک و چانه خود مطمئن شدید؛ قدم بعدی را بردارید.

اگر قبل از اصلاح فک، جراحی بینی در این بیماران صورت گیرد؛ به دلیل عقب بودن چانه، با وجود کوچک شدن بینی، بازهم بینی فرد بزرگ‌تر به چشم می‌آید. بنابراین برای رسیدن به تناسب، بهتر است ابتدا با هر دو متخصص ارتودنسی و پزشک زیبایی مشورت حاصل شود.

 

چرا باید ارتودنسی انجام دهم؟

بر خلاف تصور عموم مردم، انجام ارتودنسی تنها به زیبایی بر نمی‌گردد؛ بلکه جهت افزایش بهداشت دهان و دندان نیز لازم و ضروری است. هر فردی برای افزایش سلامتی خود،  نیاز به داشتن دندان‌های سالم خواهد داشت. پس شما با انجام آن موجب بهداشت دهان و دندان و در نتیجه آن‌ها سلامت لوله گوارش خود خواهید شد.

در کنار آن زیبایی دهان و دندان در کنار لبخندی زیبا، موجب افزایش روحیه مثبت و اعتماد به نفس فرد نیز خواهد شد. درمان بوسیله براکت‌های ارتودنسی که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، علاوه بر ردیف کردن دندان‌ها بر روی فک از بروز مشکلات بزرگ سلامتی برای دهان و دندان‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

 

دلایل انجام ارتودنسی قبل از عمل بینی

جمع بندی

 اگر قصد انجام ارتودنسی و عمل بینی را دارید؛ بهتر است در ابتدا و مهم‌تر از همه چیز سلامتی خود را در نظر بگیرید و با مشورت یک متخصص ارتودنسی به همراه  پزشک زیبایی جهت اطلاع از تاثیر ارتودنسی بر بینی، انجام این دو عمل و زمان آن‌ها بهترین تصمیم را بگیرید. تصمیم به ارتوسرجری، ارتودنسی و عمل بینی متناسب با شرایط هر فرد و سن او به وسیله متخصصان مجرب انجام می‌گیرد.

در کل بهتر است جهت درمان ارتودنسی برای تاثیر پذیری بیشتر و نتیجه گیری سریع‌تر در سنین پایین اقدام شود؛ تا هنگام رسیدن به سن مناسب عمل بینی در بزرگسالی دندان‌ها و فک در جایگاه خود تثبیت شده باشند.

 

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محسن ترابی
محسن ترابی
2 سال قبل

از مطلبی که نوشتین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کاراو اینترنتی انجام میدم. هر چیزی که میخوامو اینجا پیدا می کنم و سایت هایی مثل سایت شما با ارائه مطلبای بدرد بخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با ۲ تا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم شما صاحبای سایت گرم که انقدر کارمون رو راحت کردین.