کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

بحث رسیدگی به زیبایی و ظاهر دندان با عنوان ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت همیشه در بین افراد متقاضی انجام این کار مطرح است. به عبارتی دیگر هنگامی که سخن از به کارگیری متد‌های زیبایی دندان می‌شود انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی در اولویت خدمات دندانپزشکی قرار دارد.

بهترین راهکار برای تشخیص اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی بررسی و کسب اطلاعات کامل در خصوص تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی می‌باشد. افراد می‌توانند با مراجعه به متخصص دندان پزشک با توجه به وضعیت دندان‌هایشان از بین ارتودنسی یا کامپوزیت سازگارترین و بهترین روش درمانی را برای اصلاح و زیبایی دندان‌ها در نظر داشته باشند.

در این مطلب سعی داریم با بررسی اینکه ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت شما را به جزییات این دو عمل زیبایی دندان آشنا کنیم.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت

اگر شما هم تصمیم به برطرف کردن حالت‌های نامتوازن دندان‌هایتان داشته باشید حتما یک بار بین دو راهی کامپوزیت بهتره یا ارتودنسی قرار گرفته‌اید. دانستن این امر در وهله اول کاملا تخصصی بوده و با مراجعه به یک دندان پزشک متخصص می‌توان بهترین شرایط را برای انجام ارتودنسی یا کامپوزیت بر روی دندان‌ها در نظر گرفت.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

داشتن اطلاعات در خصوص اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی می‌تواند در انتخاب بهترین روش برای انجام عمل زیبایی بر روی دندان‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد. امکان داشتن لبخندی زیبا، یک دست و زیبا بودن دندان‌ها و در نهایت بوجود آوردن یک شرایط مناسب برای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا با عمل‌هایی مثل ارتودنسی و کامپوزیت در دندانپزشکی وجود دارد.

سوالی که همیشه در بین افراد متقاضی انجام این عمل‌ها مطرح بوده این است که آیا کامپوزیت بهتره یا ارتودنسی؟ به دنبال این مساله در این مقاله به بیان ویژگی‌ها و تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی پرداخته‌ایم.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

آشنایی با ارتودنسی دندان و ویژگی‌های آن

زیبایی دندان از جمله پر طرفدارترین شاخه‌های دندانپزشکی است که امروزه در کلینیک‌های تخصصی با روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. ارتودنسی از جمله روش‌های زیبایی دندان است که بیشترین سهم را در انتخاب افراد برای رسیدن به یک آرایش مرتب دندان‌ها دارد. ارتودنسی دندان با انواع مختلف ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی از جمله خدمات زیبایی دندانپزشکی است که مشکلاتی مانند قرار گرفتن نادرست دندان‌ها در کنار هم و نواقص موجود در حالت فک را برطرف می‌کند.

ارتودنسی دندان وابسته به ابزارات و شرایط قرارگیری بر روی دندان‌ها انواع مختلفی دارد. تشخیص مناسب بودن عمل زیبایی دندان به روش ارتودنسی یا کامپوزیت که از دیگر روش‌های زیبایی دندان است در بیشتر مواقع با تشخیص دندانپزشک صورت می‌گیرد.

کامپوزیت دندان، در مقابل ارتودنسی

کامپوزیت یا روکش دندان چیست؟

یکی دیگر از مواردی که در گرفتن نتیجه مطلوب در خصوص اینکه ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت نتیجه بخش بوده آشنایی با روش کامپوزیت دندان است. کامپوزیت با قرار گرفتن روکش سرامیکی بر روی سطح دندان برای زیبایی بخشیدن با ظاهر آنها می‌باشد.کامپوزیت دندان در واقع یکی از روش‌های لمینت است که بیشتر برای اصلاح طرح لبخند افراد صورت می‌گیرد.

این عمل زیبایی دندان که با قرار گرفتن ماده رزین کامپوزیت بر روی دندان‌ها و فرم دهی آنها توسط دندان پزشکان صورت می‌گیرد امروزه طرفداران زیادی دارد. لایه‌های کامپوزیت با استفاده از نور بر روی دندان محکم می‌شود. تطابق رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهم ترین نکاتی است که باید در هنگام انجام این عمل وابسته با نوع و مشکل دندان مورد توجه قرار گیرد.

کامپوزیت دندان بر اساس ویژگی‌ها، مواد سازنده و همین طور دوام آنها در چهار روش کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل، کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل، هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید و نانو کامپوزیت‌ها صورت می‌گیرد.

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی در چه مواردی است؟

در یافتن پاسخ اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی بررسی تفاوت این دو روش ترمیم و زیبایی دندان نقش پر رنگی دارد. ارتودنسی و کامپوزیت دندان در ماهیت عمل دو حالت کاملا متفاوت را در بر می‌گیرند. همان طور که در ارتودنسی دندان اشاره داشتیم، دانش و مهارت نظم و ترتیب دهی دندان‌های نامتوازن در کنار هم با استفاده از تخصص یک دندانپزشک را ارتودنسی می‌نامند. در مقابل هنر شکل دهی و مناسب سازی سایز و شکل دندان‌ها توسط یک متخصص را کامپوزیت گویند.

با یک نگاه کلی می‌توان به این نتیجه رسید که مرتب کردن دندان‌ها و سپس شکل دهی آنها بهترین راهکار برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در زیباسازی دندان‌هاست. بنابراین همان اندازه که نمی‌توان کامپوزیت و ارتودنسی را جایگزین مناسبی برای هم دانست، می‌شود به این دورش بعنوان یک مکمل برای زیبایی و تناسب دندان‌ها نگاه کرد.

ارتودنسی و کامپوزیت دندان

آیا می‌توان کامپوزیت و ارتودنسی را با هم انجام داد؟

تا به اینجا از مطلب ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت این نتیجه حاصل شد که این روش نه تنها در مقابل یکدیگر نیستند، بلکه می‌توان ارتودنسی و کامپوزیت را مکمل یکدیگر دانست. در واقع برای داشتن یک نتیجه مطلوب در پایان کار عمل زیبایی دندان‌ها گاها انجام ارتودنسی برای ترتیب دندان‌ها بعنوان فراهم کردن پیش زمینه برای انجام کامپوزیت با کیفیت بهتر پیشنهاد می‌شود.

در واقع با توجه به تمایل بیمار در انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی برای زیباسازی ظاهر دندان‌ها هم عمل ارتودنسی و هم کامپوزیت روی دندان صورت می‌گیرد.در برخی دیگر از بیماران لازم است ابتدا درمان و روش‌های ارتودنسی کامل شده و سپس عمل کامپوزیت روی دندان صورت گیرد. این امربا حفظ درصد بیشتری از ساختار داندان‌ها موجب می‌شود دندان‌های کمتری نیاز به کامپوزیت داشته باشند.

چند نکته در انتخاب ارتودنسی و کامپوزیت

برای جمع بندی و رسیدن به یک نتیجه گیری مطلوب در خصوص اینکه کامپوزیت بهتره یا ارتودنسی، به بررسی نکات تاثیرگذار در انتخاب ارتودنسی یا کامپوزیت می‌پردازیم.
سه عامل مهمی که در داشتن ظاهر مناسب دندان‌ها و یک لبخند زیبا نقش داشته و تا حد زیادی در انتخاب اینکه ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت تاثیر دارند، به ترتیب زیر معرفی می‌شود.

  • ترتیب دندان‌ها( میزان انحراف در جای‌گیری): در صورتی که افراد تنها با مشکل کج و نامرتب بودن دندان‌ها مواجه بوده و ظاهر و شرایط دیگر دندان‌ها مطلوب است بهتر است روش ارتودنسی را برای رسیدن به یک لبخند زیبا انتخاب کند.
  • شکل دندان(توازن و اندازه دندان‌ها): درمان شکستگی دندان، کوتاهی و بلندی آن و داشتن یک وضعیت نامناسب ظاهری بهتر است با کامپوزیت دندان و در شرایط خاص تر با روش‌های ترمیمی مثل لمینت صورت گیرد.
  • رنگ دندان(سیاه و زرد شدن دندان‌ها): در وهله اول جرمگیری و بلیچینگ دندان بهترین راهکار برای رفع این مشکل است. در مواقع خاص تر می‌توان کامپوزیت و لیمنت دندان را برای این کار انتخاب کرد.

در انتهای مطلب ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت می‌توان گفت از آنجایی که ارتودنسی درمانی غیر تهاجمی است، کمک گرفتن از هر نوع ارتودنسی سالم تر و ماندگار تر از کامپوزیت‌ها محسوب می شود.

اما در جواب اینکه ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت نظر به اینکه کامپوزیت نیز برخلاف لمینت دندان نیازی به تراش دندان‌ها ندارد و تنها از دست رفتن حالت طبیعی دندان‌ها به دلیل ضخامت دندان را می‌توان نقص آن دانست. بهترین راهکار مراجعه به دندانپزشک و بررسی شرایط دندان قبل از انجام عمل کامپوزیت یا ارتودنسی است.

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی تهران
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها