کامپوزیت یا ارتودنسی؛ کدام بهتر است؟

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت

 

بحث رسیدگی به زیبایی و ظاهر دندان با عنوان ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت همیشه در بین افراد متقاضی انجام این کار مطرح است. به عبارتی دیگر هنگامی که سخن از به کارگیری متد‌های زیبایی دندان می‌شود انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی در اولویت خدمات دندانپزشکی قرار دارد.

بهترین راهکار برای تشخیص اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی بررسی و کسب اطلاعات کامل در خصوص تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی می‌باشد. افراد می‌توانند با مراجعه به متخصص دندان پزشک با توجه به وضعیت دندان‌هایشان از بین ارتودنسی یا کامپوزیت سازگارترین و بهترین روش درمانی را برای اصلاح و زیبایی دندان‌ها در نظر داشته باشند.

در این مطلب سعی داریم با بررسی اینکه ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت شما را به جزییات این دو عمل زیبایی دندان آشنا کنیم. اگر شما هم تصمیم به برطرف کردن حالت‌های نامتوازن دندان‌هایتان داشته باشید حتما یک بار بین دو راهی کامپوزیت بهتره یا ارتودنسی قرار گرفته‌اید. دانستن این امر در وهله اول کاملا تخصصی بوده و با مراجعه به یک دندان پزشک متخصص می‌توان بهترین شرایط را برای انجام ارتودنسی یا کامپوزیت بر روی دندان‌ها در نظر گرفت.

 

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

 

بررسی کامپوزیت

 

داشتن اطلاعات در خصوص اینکه کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی می‌تواند در انتخاب بهترین روش برای انجام عمل زیبایی بر روی دندان‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد. امکان داشتن لبخندی زیبا، یک دست و زیبا بودن دندان‌ها و در نهایت به‌ وجود آوردن یک شرایط مناسب برای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا با عمل‌هایی مثل ارتودنسی و کامپوزیت در دندانپزشکی وجود دارد.

سوالی که همیشه در بین افراد متقاضی انجام این عمل‌ها مطرح بوده این است که آیا کامپوزیت بهتره یا ارتودنسی؟ ارتودنسی اغلب برای نظم دادن به دندان‌های مرتب استفاده می‌شود اما از کامپوزیت برای شکل‌دهی و مناسب‌سازی سایز دندان‌ها استفاده می‌شود. با این حال اگر میزان کجی دندان‌ها کم و محدود باشد، می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد که هزینه کمتری دارد.

بررسی ارتودنسی

آشنایی با ارتودنسی دندان و ویژگی‌های آن

زیبایی دندان از جمله پر طرفدارترین شاخه‌های دندانپزشکی است که امروزه در کلینیک‌های تخصصی با روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. ارتودنسی از جمله روش‌های زیبایی دندان است که بیشترین سهم را در انتخاب افراد برای رسیدن به یک آرایش مرتب دندان‌ها دارد. ارتودنسی دندان با انواع مختلف ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی از جمله خدمات زیبایی دندانپزشکی است که مشکلاتی مانند قرار گرفتن نادرست دندان‌ها در کنار هم و نواقص موجود در حالت فک را برطرف می‌کند.

ارتودنسی دندان وابسته به ابزارات و شرایط قرارگیری بر روی دندان‌ها انواع مختلفی دارد. تشخیص مناسب بودن عمل زیبایی دندان به روش ارتودنسی یا کامپوزیت که از دیگر روش‌های زیبایی دندان است در بیشتر مواقع با تشخیص دندانپزشک صورت می‌گیرد.

ویژگی‌های ارتودنسی

 

کامپوزیت یا روکش دندان چیست؟

یکی دیگر از مواردی که در گرفتن نتیجه مطلوب در خصوص اینکه ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت نتیجه بخش بوده آشنایی با روش کامپوزیت دندان است. کامپوزیت با قرار گرفتن روکش سرامیکی بر روی سطح دندان برای زیبایی بخشیدن با ظاهر آنها می‌باشد.کامپوزیت دندان در واقع یکی از روش‌های لمینت است که بیشتر برای اصلاح طرح لبخند افراد صورت می‌گیرد.

این عمل زیبایی دندان که با قرار گرفتن ماده رزین کامپوزیت بر روی دندان‌ها و فرم دهی آنها توسط دندان پزشکان صورت می‌گیرد امروزه طرفداران زیادی دارد. لایه‌های کامپوزیت با استفاده از نور بر روی دندان محکم می‌شود. تطابق رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهم ترین نکاتی است که باید در هنگام انجام این عمل وابسته با نوع و مشکل دندان مورد توجه قرار گیرد.

کامپوزیت دندان بر اساس ویژگی‌ها، مواد سازنده و همین طور دوام آنها در چهار روش کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل، کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل، هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید و نانو کامپوزیت‌ها صورت می‌گیرد.

آشنایی با کامپوزیت

 

۸ تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

به دلیل تشابهاتی که میان کامپوزیت و ارتودنسی وجود دارد، برخی افراد نمی‌دانند که در هر موقعیتی باید کدام مورد را انتخاب کنند. با بررسی و شناخت تفاوت‌های میان این دو مورد، می‌توانید در هر زمان بهترین انتخاب را میان این دو گزینه داشته باشید.

 1. ارتودنسی برای تغییر زوایا و فواصل میان دندان‌ها است اما از کامپوزیت برای تغییر سایز دندان استفاده می‌شود و ماهیت این دو عمل با یکدیگر متفاوت است.
 2. هزینه انجام هر کدام از این موارد بسته به نوع ناهنجاری و تعداد دندان‌های درگیر متفاوت است اما به طور میانگین هزینه درمان به وسیله ارتودنسی بیشتر از کامپوزیت است.
 3. مدت زمان اجرای کامپوزیت بسیار کوتاه بوده و در یک جلسه انجام می‌شود. در مقابل ارتودنسی طول درمان طولانی داشته و از ۶ ماه تا ۳ سال متغیر است.
 4. طول عمر کامپوزیت نسبت به ارتودنسی کمتر است و معمولا بعد از ۵ سال باید آن‌ را ترمیم کنید. در مقابل ارتودنسی معمولا تا آخر عمر دندان‌ها را درست کرده و نیازی به تجدید آن نیست.
 5. انجام عملیات کامپوزیت بسیار راحت‌تر است و با قرار گرفتن مواد روی دندان، کار تمام می‌شود. در مقابل ارتودنسی نیازمند اتصال بریس‌ها به دندان بوده و باید به صورت دوره‌ای چکاپ شوید.
 6. ارتودنسی یک درمان غیرتهاجمی شناخته می‌شود که در گذر زمان اثر خود را روی دندان‌ها می‌گذارد.
 7. کامپوزیت معمولا تنها برای دندان‌های جلو کاربرد دارد اما ارتودنسی را می‌توان برای تمامی دندان‌ها اجرا کرد.
 8. کامپوزیت ضرری برای محیط دندان نداشته و در طول اجرا نیز آسیبی به لثه و دندان‌ها نمی‌زند. ارتودنسی به دلیل طولانی بودن دوره درمان و ماهیت خود، بعضا می‌تواند باعث بروز زخم و آفت دهانی شود.

 

موارد مقایسه

ارتودنسی کامپوزیت

کاربرد

تغییر زوایا و اصلاح فک تغییر اندازه و شکل دندان
هزینه بیشتر است و هزینه دوره‌ای دارد

کمتر است و یک‌بار پرداخت می‌کنید

مدت زمان درمان

طول درمان طولانی و چند ماهه در یک جلسه

طول عمر

بهبودی تا آخر عمر نیاز به تجدید بعد از ۵ سال
راحتی اجرا کمی دشوار و نیاز به نصب بریس‌ها

اجرای مواد روی دندان و بسیار ساده

تهاجمی بودن

غیرتهاجمی و تدریجی

تهاجمی و در یک جلسه

قابلیت اجرا روی تمام دندان‌ها

دندان‌های جلویی

خطرات امکان زخم کردن محیط دهان

بی‌خطر

 

آیا می‌توان کامپوزیت و ارتودنسی را با هم انجام داد؟

تا به اینجا از مطلب ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت این نتیجه حاصل شد که این روش نه تنها در مقابل یکدیگر نیستند، بلکه می‌توان ارتودنسی و کامپوزیت را مکمل یکدیگر دانست. در واقع برای داشتن یک نتیجه مطلوب در پایان کار عمل زیبایی دندان‌ها گاها انجام ارتودنسی برای ترتیب دندان‌ها بعنوان فراهم کردن پیش زمینه برای انجام کامپوزیت با کیفیت بهتر پیشنهاد می‌شود.

در واقع با توجه به تمایل بیمار در انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی برای زیباسازی ظاهر دندان‌ها هم عمل ارتودنسی و هم کامپوزیت روی دندان صورت می‌گیرد.در برخی دیگر از بیماران لازم است ابتدا درمان و روش‌های ارتودنسی کامل شده و سپس عمل کامپوزیت روی دندان صورت گیرد. این امربا حفظ درصد بیشتری از ساختار داندان‌ها موجب می‌شود دندان‌های کمتری نیاز به کامپوزیت داشته باشند.

چند نکته در انتخاب ارتودنسی و کامپوزیت

برای جمع بندی و رسیدن به یک نتیجه گیری مطلوب در خصوص اینکه کامپوزیت بهتره یا ارتودنسی، به بررسی نکات تاثیرگذار در انتخاب ارتودنسی یا کامپوزیت می‌پردازیم.
سه عامل مهمی که در داشتن ظاهر مناسب دندان‌ها و یک لبخند زیبا نقش داشته و تا حد زیادی در انتخاب اینکه ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت تاثیر دارند، به ترتیب زیر معرفی می‌شود.

 • ترتیب دندان‌ها (میزان انحراف در جای‌گیری): در صورتی که افراد تنها با مشکل کج و نامرتب بودن دندان‌ها مواجه بوده و ظاهر و شرایط دیگر دندان‌ها مطلوب است بهتر است روش ارتودنسی را برای رسیدن به یک لبخند زیبا انتخاب کند.
 • شکل دندان (توازن و اندازه دندان‌ها): درمان شکستگی دندان، کوتاهی و بلندی آن و داشتن یک وضعیت نامناسب ظاهری بهتر است با کامپوزیت دندان و در شرایط خاص تر با روش‌های ترمیمی مثل لمینت صورت گیرد.
 • رنگ دندان (سیاه و زرد شدن دندان‌ها): در وهله اول جرمگیری و بلیچینگ دندان بهترین راهکار برای رفع این مشکل است. در مواقع خاص تر می‌توان کامپوزیت و لیمنت دندان را برای این کار انتخاب کرد.

 

سوالات متداول

 

 1. ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

با توجه به شرایط دندان و مشکلی که وجود دارد باید بین این دو مورد یکی را انتخاب کنید. ارتودنسی اغلب برای نظم دادن به دندان‌های مرتب استفاده می‌شود اما از کامپوزیت برای شکل‌دهی و مناسب‌سازی سایز دندان‌ها استفاده می‌شود. با این حال اگر میزان کجی دندان‌ها کم و محدود باشد، می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد که هزینه کمتری دارد.

 1. تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی چیست؟

هزینه ارتودنسی بیشتر بوده و مدت زمان طولانی برای بهبود نیاز دارد. در مقابل کامپوزیت‌ها عمر کمتری داشته اما تنها در یک جلسه اجرا خواهند شد.

 1. آیا برای کامپوزیت باید ارتودنسی کرد؟

ترجیحا بهتر است ابتدا ارتودنسی کرده و سپس سراغ کامپوزیت بروید. در صورتی که وضعیت دندان‌ها مشکلی نداشته باشند، می‌توان از انجام ارتودنسی چشم‌پوشی کرده و یا به شکل هم‌زمان انجام شوند.

سخن پایانی

در انتهای مطلب ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت می‌توان گفت از آنجایی که ارتودنسی درمانی غیر تهاجمی است، کمک گرفتن از هر نوع ارتودنسی سالم تر و ماندگار تر از کامپوزیت‌ها محسوب می شود.

اما در جواب اینکه ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت نظر به اینکه کامپوزیت نیز برخلاف لمینت دندان نیازی به تراش دندان‌ها ندارد و تنها از دست رفتن حالت طبیعی دندان‌ها به دلیل ضخامت دندان را می‌توان نقص آن دانست. بهترین راهکار مراجعه به دندانپزشک و بررسی شرایط دندان قبل از انجام عمل کامپوزیت یا ارتودنسی است.

۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها