تفاوت ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی و دندانپزشک هر دو متخصصانی هستند که به بهبود سلامت دهان بیماران خود کمک می‌کنند اما روش آنها متفاوت است. دندانپزشک به بهبودی و سلامت دندان‌ها، لثه، عصب ها و فک می‌پردازد اما ارتودنتیست به صورت ویژه بر درمان‌هایی متمرکز می‌شود که هدف آن‌ها صاف و همراستا کردن دندان‌ها و فکها می‌باشد.

یک تفاوت مهم دندانپزشک و ارتودنتیست این است که همه ارتودنتیست ها در وهله اول دندانپزشک هستند و آموزش اضافی در زمینه ارتودنسی دیده ‌اند اما دندانپزشکان ارتودنتیست نیستند. به این معنی که ارتودنتیست می‌تواند همان خدمات دندانپزشک عمومی را ارائه دهد اما دندانپزشک نمی‌تواند درمان ارتودنسی تخصصی انجام دهد. به همین دلیل است که جراحی فک توسط ارتودنتیست صورت می‌پذیرد.

ارتودنتیست یا دندانپزشک

ارتودنتیست و دندانپزشک زمینه آموزشی مشابهی دارند چرا که هر دو تحصیلات عمومی دندانپزشکی که معمولاً چهار سال طول می‌کشد را در دانشکده دندانپزشکی پشت سر گذاشته‌ اند . پس از فارغ‌ التحصیلی، دندانپزشک عمومی کار خود را شروع می‌کند اما کسی که می‌خواهد در زمینه خاصی مانند ارتودنسی تخصص پیدا کند باید مجدداً چند سال صرف آموزش نماید.

معمولاً دندانپزشک برای کسب تخصص ارتودنسی، باید دو یا سه سال تحصیل نماید.

بنابراین در مقایسه دندانپزشک عمومی و ارتودنسی باید گفت هر دو آموزش گسترده ‌ای در زمینه دندانپزشکی دیده ‌اند.

باید به ارتودنتیست مراجعه کنیم یا دندانپزشک؟

خدمات دندانپزشکی عمومی مانند تشخیص، درمان و مدیریت مشکلات سلامت دهان را دندانپزشک انجام می‌دهد. این خدمات شامل چکاپهای منظم دندانپزشکی، جرم گیری و عکس پرتوی ایکس می‌باشند. همچنین موضوعات مرتبط با ترمیم دندان‌ها، کشیدن دندان، پر کردن دندان و قالب ‌گیری دندان مصنوعی بر عهده دندانپزشک عمومی می‌باشد.

برخی از دندانپزشکان دوره های اضافی برای خدمات مختلفی مانند ارتودنسی دیده ‌اند اما در بیشتر موارد در صورتی که نیاز به درمان‌های تخصصی دارید باید به متخصص مراجعه نمایید. در صورتی که دندان‌هایتان باید صاف و همراستا شود باید به ارتودنتیست مراجعه نمایید.

خدمات دندانپزشکی

دندانپزشکی به سلامت عمومی دندان و رفع انواع مشکلات و خرابی هاب دندان می پردارد. همچنین در بسیاری از موارد، اقداماتی برای زیبایی ظاهر دندان انجام می دهد. خلاصه برخی از خدمات دندان پزشکی:

 • مراقبت از لثه
 • عصب ‌کشی
 • پر کردن دندان
 • روکش کردن دندان
 • لمینت یا ونیر
 • بریج دندان
 • سفید کردن دندان

 

خدمات ارتودنسی

ارتودنتیست کار همراستا کردن دندان‌ها و فکها را با درمان‌های غیر جراحی انجام می‌دهد. ارتودنتیست به تشخیص، پیشگیری و درمان مال اکلوژن یا مشکلات بایت نیز می‌پردازد. بنابراین در صورتی که مشکلات مانند اوربایت، آندربایت، کمبود فضای فکها و یا فاصله بین دندان‌ها دارید باید به ارتودنتیست مراجعه کنید. ارتودنتیست مشخص می‌کند چه درمانی برای شما مناسب است.

 • سیم ‌کشی دندان‌ها
 • اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی
 • براکت های فلزی و سرامیکی
 • نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر
 • سایر وسیله ‌های ارتودنسی اصلاحی

 

حفظ سلامت دهان و مراقبت از دندان‌ها

با مراقبت از دندان‌ها و لثه، علاوه بر این که لبخند زیباتری خواهید داشت، مدت طولانی‌تری می‌توانید از دندان‌های سالم و طبیعی خود استفاده کنید بدون این که مجبور باشید دندان درد را تحمل کنید یا نیاز باشد برای پوسیدگی دندان، عفونت لثه و یا سایر بیماری‌های دهان به دندانپزشک مراجعه کنید و تحت درمان‌های سخت و پیچیده قرار بگیرید.

از طرفی مشکلات مرتبط با سلامت دهان در کل بدن تأثیر می‌گذارد و ممکن است مشکلاتی مانند چاقی، سوء تغذیه و حتی بیماری قلبی ایجاد نماید.
عدم سلامت حتی یک دندان تأثیر دومینویی داشته و بر ساختارهای دیگر دهان اثر می‌گذارد. بنابراین تصمیم هوشمندانه این است که اجازه ندهید مشکل یک دندان گسترش پیدا کرده و به ساختارهای دیگر برسد و شما را دچار دردسرهای عظیم نماید. با چکاپهای منظم دندانپزشکی در فواصل شش ماهه از پیچیده و پیشرفته شدن بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان جلوگیری نمایید.

شباهت ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

شباهت اصلی این دو زمینه در این است که هر دو به مراقبت و حفظ سلامت دهان می‌پردازند.

ارتودنتیست باید آموزش جداگانه علاوه بر آموزش دندانپزشکی عمومی، ببیند و در این زمینه مهارت و تخصص پیدا کند. همانند یک چشم‌پزشک که علاوه بر پزشکی عمومی، آموزش تخصصی دریافت می‌کند.

تفاوت دیگر این است که ارتودنتیست به بیمارانی کمک می‌کند که دندان‌های آنها کج و نامرتب است، دندان‌ها بر یکدیگر جفت نیستند و مشکلات بایت در آنها باید اصلاح شود. برای درمان ارتودنسی از وسیله ارتودنسی مانند براکت استفاده می‌شود. در صورتی که برای مشکل ارتودنسی خود به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید، او شما را به ارتودنتیست ارجاع می‌دهد.

خدماتی که دندانپزشک عمومی ارائه می‌دهد شامل مراقبت‌های بهداشتی دهان و درمان‌هایی مانند پر کردن دندان، عصب ‌کشی، درمان عفونت لثه، ترمیم‌های دندانی مانند روکش کردن، لمینت کردن، بریج و درمان‌های زیبایی مانند سفید کردن دندان می‌باشد.

خدماتی که ارتودنتیست ارائه می‌دهد شامل صاف و مرتب کردن دندان‌ها، بستن فاصله بین دندان‌ها، اصلاح عقب ‌ماندگی چانه، اصلاح جلو زدگی چانه، اصلاح اوپن بایت، اصلاح عدم انطباق خط میانی لخند، باریک بودن فک، نهفتگی دندان و اصلاح موقعیت دو فک نسبت به یکدیگر است.

با این حال گاهی اوقات دندانپزشک نیز ممکن است برخی درمان‌های ارتودنسی را علاوه بر درمان‌های دندانپزشکی عمومی، انجام دهد.

۴.۶/۵ - (۹ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها