تفاوت ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی و دندانپزشک هر دو متخصصانی هستند که به بهبود سلامت دهان بیماران خود کمک می‌کنند اما روش آنها متفاوت است. دندانپزشک به بهبودی و سلامت دندان‌ها، لثه، عصب ها و فک می‌پردازد اما ارتودنتیست به صورت ویژه بر درمان‌هایی متمرکز می‌شود که هدف آن‌ها صاف و همراستا کردن دندان‌ها و فکها می‌باشد.

یک تفاوت مهم دندانپزشک و ارتودنتیست این است که همه ارتودنتیست ها در وهله اول دندانپزشک هستند و آموزش اضافی در زمینه ارتودنسی دیده ‌اند اما دندانپزشکان ارتودنتیست نیستند. به این معنی که ارتودنتیست می‌تواند همان خدمات دندانپزشک عمومی را ارائه دهد اما دندانپزشک نمی‌تواند درمان ارتودنسی تخصصی انجام دهد. به همین دلیل است که جراحی فک توسط ارتودنتیست صورت می‌پذیرد.

شباهت ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

شباهت اصلی این دو زمینه در این است که هر دو به مراقبت و حفظ سلامت دهان می‌پردازند.

ارتودنتیست باید آموزش جداگانه علاوه بر آموزش دندانپزشکی عمومی، ببیند و در این زمینه مهارت و تخصص پیدا کند. همانند یک چشم‌پزشک که علاوه بر پزشکی عمومی، آموزش تخصصی دریافت می‌کند.

تفاوت دیگر این است که ارتودنتیست به بیمارانی کمک می‌کند که دندان‌های آنها کج و نامرتب است، دندان‌ها بر یکدیگر جفت نیستند و مشکلات بایت در آنها باید اصلاح شود. برای درمان ارتودنسی از وسیله ارتودنسی مانند براکت استفاده می‌شود. در صورتی که برای مشکل ارتودنسی خود به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید، او شما را به ارتودنتیست ارجاع می‌دهد.

خدماتی که دندانپزشک عمومی ارائه می‌دهد شامل مراقبت‌های بهداشتی دهان و درمان‌هایی مانند پر کردن دندان، عصب ‌کشی، درمان عفونت لثه، ترمیم‌های دندانی مانند روکش کردن، لمینت کردن، بریج و درمان‌های زیبایی مانند سفید کردن دندان می‌باشد.

خدماتی که ارتودنتیست ارائه می‌دهد شامل صاف و مرتب کردن دندان‌ها، بستن فاصله بین دندان‌ها، اصلاح عقب ‌ماندگی چانه، اصلاح جلو زدگی چانه، اصلاح اوپن بایت، اصلاح عدم انطباق خط میانی لخند، باریک بودن فک، نهفتگی دندان و اصلاح موقعیت دو فک نسبت به یکدیگر است.

با این حال گاهی اوقات دندانپزشک نیز ممکن است برخی درمان‌های ارتودنسی را علاوه بر درمان‌های دندانپزشکی عمومی، انجام دهد.

۴.۶/۵ - (۹ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.