تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی یکی از مشکلاتی است که باعث ناراحتی افرادی شده است که این درمان دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را انجام داده ­اند. در حقیقت تاثیر ارتودنسی بر لب امری گریزناپذیر است.

اما جای نگرانی نیست چون تاثیر ارتودنسی بر فرم لب صرفا تا زمانی است که سیم و بریس ­های آن در دهان فرد بیمار هستند؛ بعد از خارج شدن این ابزارآلات، مشکل تغییر شکل لب هم تا حد زیادی برطرف می­شود. البته در برخی ناهنجاری ها که لب بسیار فرورفته یا جلوزده است، پس از ارتودنسی فرم لبها زیباتر میشود. در این مطلب به صورت کامل به بررسی این موضوعات پرداخته ­ایم.

 

آیا ارتودنسی فقط روی دندانها تاثیر می گذارد؟

خانم‌ها و مدل‌ها به شدت نگران تاثیر ارتودنسی بر فرم لب خود هستند و اغلب می‌پرسند: «چه اتفاقی برای فرم لب‌های ما بعد از ارتودنسی خواهد افتاد؟» برای همه افرادی که ارتودنسی انجام می‌دهند، تغییر در فرم لب رخ می‌دهد. نگرانی اصلی در این است که تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی چه تاثیر در طرح لبخند و زیبایی چهره آنها دارد.

ارتودنسی محدود به تراز دندان‌ها نیست بلکه می‌تواند به طور قابل توجهی بر روی صورت و فرم لب‌ها تاثیر بگذارد. نامتناسب بودن ظاهر لب‌ها به دلیل اختلالات دندانی و به خصوص فک‌ها از طریق درمان ارتودنسی قابل اصلاح است. اما برای اینکه تاثیر ارتودنسی بر لب را به طور دقیق تر درک کنید، در این بررسی به سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

 

تاثیر ارتودنسی بر لب

 

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

یکی از نگران­ی ها در مورد ارتودنسی به تغییر چهره بعد از ارتودنسی برمی­گردد. در حقیقت تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی یکی از دغدغه ­های اصلی بیماران است. اما باید دانست که این شرایط موقت است و با برداشتن سیم ­ها و سایر ابزارآلات، نه تنها تاثیر ارتودنسی بر فرم لب از بین می­رود، بلکه چون ناهنجاری دهان و دندان ­ها هم برطرف شده است، ظاهر فرد زیبا می­شود.

اما باید تاثیر ارتودنسی بر لب را پذیرفت. در طول دورانی که سیم ­ها، بریس و براکت­ها بر روی دندان ­های فرد قرار دارند، فرم لب ­ها دچار تغییر می­شود. در برخی از موارد لب بالایی دچار جلوزدگی می­شود و در برخی موارد هم لب پایین حالت جلوزدگی پیدا می­کند.

گاهی اوقات اندازه لب­ها تغییر یافته و ممکن است بزرگتر از حد معمولی­شان شوند. حتی بسته به نوع ارتودنسی ممکن است که گونه­ های فرد هم دچار تغییر شوند.

اما برای تاثیر ارتودنسی بر فرم لب جای نگرانی نیست چون با خارج کردن سیم ­ها از دهان فرد، لب­ها و گونه­ ها به حالت نرمال خود برمی­گردد.

 

علت تاثیر ارتودنسی بر لب

دندان‌ها و لب‌های شما توسط یک شیار کوچک به نام شیار ماگزیلاری لب به هم متصل می‌شوند. این شیار در واقع قسمت داخلی لب شما را به لثه‌ها متصل می‌کند. همانطور که می‌دانیم بریس‌ها با اعمال نیرو به دندان‌های جلویی بقیه دندان‌ها را تنظیم می‌کنند. اما در برخی موارد، دندان‌های جلویی در موقعیت مناسبی قرار ندارند و ابتدا باید دندان‌های جلو به درستی تراز شوند. وقتی دندان‌های جلو به سمت عقب می‌روند، به دلیل وجود این شیار بین دندان‌ها و لثه‌ها، لب‌ها نیز به سمت عقب رفته و روی دندان‌ها را می‌پوشانند. در واقع، چون بعد از ارتودنسی، دندان­ها دچار تغییر شده و به سمت جایگاه صحیح خود هدایت می­شوند این شیار از حالت نرمال خود خارج می­شود. به دنبال هدایت دندان­ها و تا رسیدن به هدف و رفع مشکل و ناهنجاری فک­ها و یا دندان ­ها، فرم لب در فرد دچار تغییر می­شود.

بسته به موقعیت نهایی دندان‌های شما و مدت زمان درمان با ارتودنسی، لب‌ها با برگشتن دندان‌ها بیشتر برجسته می‌شوند. در برخی موارد ممکن است لب‌ها بزرگ‌تر از قبل به نظر برسند اما این مهم فقط یک تغییر در موقعیت لب‌هاست و تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی ایجاد نمی‌شود. درمان ارتودنسی می‌تواند تاثیر زیادی بر فرم صورت شما داشته باشد. همانطور که دندان‌ها و فک شما تغییر می‌کنند، سایر ویژگی‌های صورت شما نیز تغییر خواهد کرد.

هنگامی که دندان‌ها و فک‌های شما به درستی در یک راستا قرار گیرند، نه تنها از لبخندی بی‌نقص لذت خواهید برد بلکه شکل صورت شما نیز جذاب‌تر و زیباتر می‌شود. پس این یک معامله دو طرفه است! برای درک تاثیراتی که ارتودنسی بر لب‌های شما می‌گذارد، باید مشکلات مختلف دندانی و اینکه هر کدام چگونه بر شکل صورت و ظاهر شما تاثیر می‌گذارند را برطرف کنید.

 

آیا می­توان از تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی جلوگیری کرد؟

متخصص ارتودنسی می­تواند با روش ­های مختلف تا حد زیادی تاثیر ارتودنسی بر لب یا لب­ های فرد را کاهش دهد. برای این هدف، ارتودنتیست بر روی بریس ­ها از نوارهای خاصی استفاده می­کند و به کمک این نوارها از جا به جایی بیش از حد لب­ ها و یا از تغییر فرم آنها جلوگیری می­کند.

گاهی اوقات ارتودنتیست از سیم­ های نامرئی هم استفاده می­کند تا در طول دوران ارتودنسی، فرم لب­های فرد کمترین تغییر را داشته باشند.

 

اثر ارتودنسی بر شکل لبها

 

تاثیر انواع ارتودنسی دندان بر فرم لب ها به چه صورت است؟

باید در نظر داشته باشید که شکل دندان‌ها و فک شما نیز نوع درمان ارتودنسی را مشخص می‌کند. هر درمان ارتودنسی بر فرم لب تاثیر می‌گذارد. به طور کلی، انواع ارتودنسی دندان به شرح زیر هستند:

  • آندربایت: این حالت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های پایین روی دندان‌های بالایی قرار می‌گیرند. زیر نیش می‌تواند بر تناسب صورت شما تاثیر بگذارد و صورت شما را بسیار بزرگتر نشان دهد. درمان ارتودنسی می‌تواند با حرکت دادن فک به موقعیت مناسب، ویژگی‌های صورت شما را بهبود بخشد. آندربایت برعکس حالت اوربایت است. یعنی دندان­ها و لب پایینی بیش از اندازه حالت جلوزدگی پیدا می­کنند. این حالت برای اکثر بیماران ناخوشایند است.
  • اوربایت: اوربایت یک مشکل رایج دندانی است که به دلیل بیرون زدگی دندان‌های بالا روی دندان‌های پایین ایجاد می‌شود. این وضعیت ممکن است باعث شود که لب بالایی برجسته‌تر و فک پایین ضعیف و فرورفته به نظر برسد. اصلاح ارتودنسی این برجستگی را بهبود می‌بخشد و ظاهر فک و صورت را یکدست و متعادل‌تر می‌کند. اوربایت گونه­ای از ناهنجاری است که جلوزدگی دندان­ها و فک بالا را به دنبال دارد. اوربایت باعث برجستگی بیش از حد لب بالایی و در عین حال فرورفتگی نامتعادل لب پایینی می­شود.
  • اپن بایت: اپن بایت نقصی در جفت شدن و بسته شدن دندان‌ها است که در این صورت دندان‌ها همیشه کمی باز می‌مانند. این حالت باعث می‌شود دهان کشیده شده و لب بالا یا پایین کمی بیرون زده به نظر برسد که تعادل صورت را به هم می‌زند. در ناهنجاری اپن­بایت، دندان­های فرد ارتودنسی­شده به صورت کامل روی هم قرار نمی­گیرند. یعنی در طول دوران ارتودنسی همیشه بین دندان­ها کمی باز است که باعث برهم­خوردن توازن لب­ها می­شود.
  • دندان‌های کج: دندان‌های کج می‌توانند باعث عدم تقارن صورت شوند، به خصوص اگر یک طرف دهان دندان‌های کجی بیشتری نسبت به طرف دیگر داشته باشد. بریس‌های دندانی می‌توانند این مشکل را برطرف کنند و فک و لبخند را صاف کرده و دندان‌ها را تراز نمایند. قرینه بودن و توازن لب­ها در اثر کج بودن و انحراف دندانی به صورت کامل از بین می­رود. در زمان لبخندزدن این انحراف در صورت بیمار به صورت کامل مشخص است.

 

در همه موارد گفته ­شده، بعد از برداشتن سیم­ها و بریس­ها و سایر دستگاه­ ها از دهان بیمار، لب­ها نرمال ترین حالت ممکن را خواهند داشت و اگر نامتعادلی هم وجود داشته است با عمل ارتودنسی آن هم برطرف شده است.

 

تاثیر ارتودنسی بر لب‌های فرورفته فک بالا

در بیمارانی که فک بالا و فک پایین بیرون زده‌اند، لب‌ها ناهموار و بی‌همتا هستند. متخصص ارتودنسی این اختلال را در زیبایی و چهره بیمار و در طول فرآیند درمان در نظر می‌گیرد. لب‌ها و دهان این بیماران در نمای نیمرخ فرو رفته و لب‌های آنها نامتناسب است. اما پس از انجام ارتودنسی روی دندان‌ها و جابجایی فک بالا به جلو و فک پایین به عقب، صورت متناسب و زیباتر می‌شود. در این حالت تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی آشکار است.

لب‌ها کاملاً روی هم قرار می‌گیرند و حجم آنها تغییر می‌کند. در نتیجه توصیه می‌شود قبل از انجام هر گونه عمل زیبایی روی لب‌ها مانند پروتز لب یا تزریق ژل، چربی یا فیلر به لب‌ها، ناهنجاری‌های مربوط به دهان، دندان‌ها و فک را اصلاح کنید. بافت در طول ارتودنسی دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. می‌توان نتیجه گرفت که اثرات ارتودنسی فقط به دندان محدود نمی‌شوند. در عوض، فک‌ها حرکت داده شده و در نتیجه لب‌ها تغییر شکل می‌دهند و بیمار زیبایی جدید و لبخندی بی‌نظیر را تجربه می‌کند.

لب‌ها ممکن است در برخی بیماران به شدت بیرون زده باشند. در این حالت ممکن است متخصص ارتودنسی تصمیم به کشیدن تعدادی دندان یا عقب بردن دندان‌های شلوغ از طریق ارتودنسی بگیرد. بنابراین طرح درمان ارتودنسی با توجه به تنوع بیماران بسیار متفاوت است. به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای تشخیص ارتودنسی قبل از بلوغ است. ارتودنسی بهترین تاثیر را بر روی فک، لب‌ها و سایر قسمت‌های صورت قبل از پایان بلوغ دارد. مدت زمان درمان ارتودنسی نیز بسیار کوتاهتر و در نتیجه هزینه ارتودنسی کمتر خواهد بود.

 

جلوگیری از تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

اگرچه بسیاری از افراد به تغییرات لب‌های خود پس از نصب بریس‌ها عادت دارند اما برخی از افراد هستند که به صورت و لب‌های خود بسیار حساس می‌باشند و حتی پس از درمان از تغییرات در لب‌های خود ناراضی هستند و نمی‌توانند این موضوع را تحمل کنند. در واقع شما حق دارید روی ظاهرتان حساس باشید و در این مورد از متخصص ارتودنسی خود سوال کنید اما باید بدانید که راه‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارند و جای نگرانی نیست.

در اغلب موارد، دندانپزشکان سعی می‌کنند قبل از انجام ارتودنسی متحرک یا ثابت و قرار دادن بریس‌های دندانی، تغییراتی که ممکن است در لب‌ها ایجاد شوند را به بیماران اطلاع دهند و در صورت لزوم می‌توان از روش‌های خاصی برای درمان این فرآیند استفاده کرد. تغییرات اصلی در لب‌ها بر شکل کلی صورت بیمار تاثیر نمی‌گذارند.

ارتودنتیست شما می‌تواند از نوارهای کشنده بر روی بریس‌های شما استفاده کند که روند تغییر موقعیت دندان‌های شما را کند می‌کند و از تغییر شکل لب‌های شما جلوگیری می‌نماید. همچنین می‌توانید از بریس‌های نامرئی برای کاهش مشکلات زیبایی دندان‌های خود استفاده کنید. با این حال، هنوز هم ممکن است هر روش درمان ارتودنسی اثر کمی روی لب‌های شما داشته باشد.

در اغلب موارد، دندانپزشکان سعی می‌کنند قبل از انجام ارتودنسی متحرک یا ثابت و قرار دادن بریس‌های دندانی، تغییراتی که ممکن است در لب‌ها ایجاد شوند را به بیماران اطلاع دهند و در صورت لزوم می‌توان از روش‌های خاصی برای درمان این فرآیند استفاده کرد. تغییرات اصلی در لب‌ها بر شکل کلی صورت بیمار تاثیری نمی‌گذارند.

 

تاثیر ارتودنسی بر فرم لب

 

سخن آخر

در این مطلب به بررسی مشکل تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی پرداخته­ ایم و به ذکر انواع مشکلات ناشی از آن برای لب هم اشاره کرده­ایم. به صورت خلاصه این مشکل بعد از اتمام دوره ارتودنسی، برطرف خواهد شد.

بریس‌هایی که به عنوان ارتودنسی یا بریس‌های دندانی نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند چهره شما را تغییر دهند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک سال یا بیشتر آنها را تحمل کرده و استفاده کنید. بریس‌های دندانی ممکن است نگرانی‌هایی را در مورد میزان تغییر شکل لب پس از ارتودنسی ایجاد کنند.

امروزه به بسیاری از بیماران خود توضیح داده می‌شود که بسیاری از ستاره‌های هالیوود تنها با استفاده از این بریس یا سیم دندان می‌توانند لبخند خود را زیباتر کنند. درحقیقت، تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی رخ می‌دهد و اینکه شکل دندان‌ها، فک و ترجیحات شما نسبت به ظاهر لب‌هایتان چیست، همگی با متخصص ارتودنسی قابل حل هستند.

۴.۹/۵ - (۱۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *