آشنایی با ارتودنسی دندان خرگوشی و مزایای آن

درمان ارتودنسی دندان خرگوشی

احتمالا تا به حال اصطلاح دندان خرگوشی و ارتودنسی دندان خرگوشی به گوشتان خورده است. دندان خرگوشی اصطلاحاً به شرایطی که دندان‌های جلویی فک بالا، نسبت به سایر دندان‌ها از سایز بزر‌گ‌تری برخوردار بوده و دارای بیرون‌زدگی‌ای غیر طبیعی باشند، گفته می‌شود. این شرایط تنها برای فک بالا اتفاق می‌افتد و در فک پایینی دیده نمی‌شود.

با وجود اینکه دندان‌‌ها تنها بخش کوچکی از صورت محسوب می‌شوند، اما تاثیر بسزایی در چهره دارند. از همین رو، اگر قصد اصطلاح دندان‌های خرگوشی خود را دارید در ادامه مطلب با ما همراه باشید و علاوه بر کسب اطلاعات در خصوص این ناهنجاری، با یکی از بهترین روش‌های رفع آن، یعنی استفاده از ارتودنسی دندان خرگوشی آشنا شوید.

 

علت بروز دندان خرگوشی چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عارضه دندان خرگوشی تنها در سنین کودکی شکل می‌گیرد، اما جالب است بدانید که این ناهنجاری محدوده سنی خاصی نداشته و ممکن است در بزرگسالی هم نمایان شود.

این ناهنجاری با نمایان شدن خود، مشکلاتی گوناگونی را به همراه می‌آورد؛ از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت بروز، در اولین فرصت با ارتودتسی دندان خرگوشی، آن را اصلاح کنید. اما این سوال مطرح می‌شود که چه عاملی باعث بروز این ناهنجاری می‌شود؟ برای پیدا کردن جواب این سوال در ادامه این بخش با ما همراه باشید:

 

عوامل ژنتیکی

همواره ژنتیک یکی از تاثیرگذاری عوامل در نوع شکل‌گیری فرم بدن بوده و این عامل را می‌توان موثرترین علت در بروز دندان خرگوشی دانست. عوامل ژنتیکی بیشتر در افرادی که از بدو تولد، دارای دندان خرگوشی بودند، غالب است.

 

ناهنجاری دهانی

در بسیاری از مواقع، ناهنجاری‌هایی مانند کیست‌های دهان، دندان نهفته، دندان اضافی و … باعث بروز عارضه دندان خرگوشی می‌شوند. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که در همان ابتدا این نوع ناهنجاری‌های دهانی را رفع کنید، تا دیگر نیاز به ارتودنسی دندان خرگوشی نباشد.

 

عادت‌های دهانی غلط

یکی از دیگر عواملی که باعث بروز دندان خرگوشی می‌شود، عادت‌های غلط در دوران کودکی است. از شناخته شده‌ترین عادت‌های دهانی غلظ، می‌توان به رانش زبان اشاره کرد. این عادت هنگامی رخ می‌دهد که زبان در طی خوردن غذا یا صحبت کردن، بیش از حد معمول خود به سمت جلو کشیده می‌شود. در اتفاق علاوه در یک عادت غلط، ممکن است به دلیل وجود عارضه اپن بایت هم اتفاق بیوفتد.

عادت اشتباه دیگری که می‌تواند در بروز دندان خرگوشی تاثیرگذار باشد، استفاده مکرر از شیشه شیر، پستانک و مکیدن انگشت است. این عوامل در مرور زمان باعث جلو آمدن دندان‌های جلویی فک بالا شده و خطر بروز عارضه دندان خرگوشی را افزایش می‌دهند.

 

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی

 

دندان خرگوشی چه عوارضی دارد؟

تا به اینجا به نحوه بروز دندان خرگوشی آشنا شدیم؛ حال شاید این سوال برایتان مطرح شود که عوارض دندان خرگوشی چیست؟ ارتودنسی دندان خرگوشی چه اهمیتی دارد؟ اگر به دنبال جواب این سوال‌ها هستید، بهتر است با عوارض دندان خرگوشی آشنا شوید:

  • ایجاد اختلال در صحبت کردن
  • ایجاد مشکلات تنفسی
  • ایجاد مشکلات بلع، هضم و گوارشی
  • ایجاد آسیب‌هایی مانند عفونت، آبسه، پوسیدگی و … به لثه و دیگر دندان‌ها
  • ایجاد درد و حساسیت برای دندان‌ها
  • کاهش طول عمر دندان‌ها
  • کاهش میزان زیبایی لبخند
  • کاهش اعتماد به نفس

 

ارتودنسی، بهترین برای درمان دندان خرگوشی

حال پس از آشنایی با دندان خرگوشی و معایب آن، وقت آن رسیده که روش درمان این ناهنجاری آشنا شویم. برای رفع این عارضه روش‌های گوناگونی مانند، جراحی فک، لمینت، کامپوزیت وجود دارد، اما همچنان بهترین و موثر‌ترین روش استفاده از ارتودنسی دندان خرگوشی است. این نوع روش با استفاده از براکت و بریس‌های ارتودنسی انجام شده و با هدایت دندان‌ها به سمت عقب، آن‌ها را به فرم اصلی خود بازمی‌گرداند.

 

[مطلب پیشنهادی: انواع ارتودنسی چیست؟]

 

اگر تصمیم به انجام ارتودنسی دندان خرگوشی دارید، باید در نظر داشته باشید که هر چه در سن کمتر به انجام این روش درمانی بپردازید، درمانی قطعی و راحت‌تر خواهید داشت. در سنین پایین دندان‌ها معمولا از استحکام کمتری برخوردار بوده و انعطاف بیشتری دارند؛ این عامل در عمل ارتودنسی باعث شده که دندان‌ها آسان‌تر به محل خود بازگردند و درمان در زمان کوتاهی به پایان برسد.

جالب است بدانید که ارتودنسی دندان خرگوشی، کمی از ارتودنسی‌های معمول پیچیده‌تر بوده و بر اساس تشخیص پزشک، به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه نگاهی مختصر به این روش‌ها خواهیم داشت:

 

ارتودنسی با استفاده از بریس

از رایج‌ترین روش‌های اصلاح ناهنجاری‌های دندان‌، استفاده از بریس‌های ارتودنسی است. در این روش ارتودنتیست، بریس و سیم‌هایی به دندان شما متصل می‌کند و با استفاده از آن‌ها دندان‌های خرگوشی شما را به سمت عقب حرکت می‌دهد.

 

درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

 

 ارتودنسی با استفاده از گسترش دهنده کام

از دیگر روش‌های ارتودنسی دندان خرگوشی، می‌توان به استفاده از پالاتال اکسپندر که به نوعی ابزار گسترش دهنده کام و فک به‌شمار می‌رود، اشاره کرد. این روش بیشتر برای افرادی که دارای فک بالایی کوچکی هستند و این موضوع باعث بروز دندان خرگوشی شده ایت، کاربرد دارد.

در این روش، پزشک متخصص، پالاتال اکسپندر را با متصل کردن به دندان‌های آسیاب فک بالا، در دهان شما جای می‌دهد. این گسترش‌دهنده فک در مرور زمان باعث گسترش فک بالایی شده و به رفع دندان خرگوشی کمک می‌کند.

 

ارتودنسی با استفاده از بریس شفاف

اگر دارای عارضه دندان خرگوشی به میزان خفیف هستید، این نوع ارتودنسی برای شما کاربرد دارد. این روش ارتودنسی دندان خرگوشی، با استفاده از دستگاه invisalign که به آن بریس شفاف می‌گویند، انجام می‌شود. در این روش دستگاه‌ نظم‌دهنده پلاستیکی بر روی دندان‌ها قرار گرفته و در گذر دندان‌ها را به سمت عقب می‌کشاند. این روش با وجود برخورداری از پروسه درمانی آسان، از هزینه نسبتا بالایی نسبت به باقی روش‌ها برخوردار است.

 

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی چقدر است؟

پس از مطالعه کامل اطلاعات در خصوص درمان عارضه دندان خرگوشی، به بحث مهم و پر اهمیت‌مان، یعنی قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو می‌رسیم. هزینه انجام فعالیتی مانند ارتودنسی دندان خرگوشی، از میزان ثابتی مشخص نیست و نسبت به فاکتور و معیارهای گوناگونی تغییر می‌کند؛ معیارهایی مانند میزان سطح ناهنجاری، سن بیمار، نوع روش درمانی، برخورداری از بیمه تکمیلی و …

اگر تصمیم به محاسبه هزینه ارتودنسی دندان دارید، به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس از مشاوره با فرد متخصص و بررسی‌های دقیق، از میزان هزینه مورد نیاز باخبر شوید.

 

ارتودنسی دندان خرگوشی

 

در مطلب امروز به صورت کامل با ناهنجاری دندان خرگوشی آشنا شدیم و در خصوص علت بروز و معایب آن اطلاعات کسب کردیم. همچنین در ادامه به بهترین روش درمان این عارضه، یعنی استفاده از ارتودنسی دندان خرگوشی پرداختیم.

همانطور که اشاره شد، رفع مشکل دندان خرگوشی، علاوه بر سلامت بدن، در افزایش اعتماد به نفس شما تاثیرگذار بوده و زیبایی لبخند شما را دو چندان می‌کند. امیدواریم که مطلب امروز به میزان مناسبی به اطلاعات شما در این زمینه افزوده و سوالات اساسی شما را برطرف کرده باشد. اگر ارتودنسی دندان خرگوشی داشتید، فراموش نکنید که تجربه خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید و سوالات خود را از بهترین متخصص ارتودنسی در تهران بپرسید.

۴.۶/۵ - (۱۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها