درمان عفونت دندان کشیده شده

عفونت دندان کشیده شده

عمدتاً درد ضربانی دندان نشان دهنده این است که دندان دچار پوسیدگی و یا عفونت شده است. اما آیا ایجاد عفونت بعد از کشیدن دندان هم وجود دارد؟ عفونت کردن دندان و عدم رسیدگی به موقع به آن، علاوه بر درد زیاد می‌تواند مشکلات بیشتری را هم به دنبال داشته باشد.

در این محتوا می خواهیم بررسی کنیم که دلایل و علائم عفونت بعد از کشیدن دندان چیست و چگونه عفونت دندان کشیده شده را از بین ببریم؟ با ما همراه باشید.

عفونت دندان کشیده شده

عفونت دندان به طور کلی، یا عفونت دندان کشیده شده و عفونت دندان عصب کشی شده یکی از دردناک ترین مشکلات دندانی است که ممکن است برای فرد پیش بیاید. سردرد ناشی از عفونت و سایر عوارض آن موجب می شود تا بسیاری از افراد به سرعت دست به دامان روش هایی خانگی مانند استفاده از زردچوبه، آویشن و همچنین مصرف قرص هایی مانند مترونیدازول و آموکسی سیلین، قرص چرک خشک کن قوی برای درمان عفونت دندان شوند.

اما پیش از درمان های خانگی و شتاب زده، بهتر است علت ان را پیدا کنید تا به توانید به درد ناشی از عفونت خاتمه دهید. در واقع مهمترین مسئله در درمان عفونت های دندان، یافتن علت آن است. در بسیاری از موارد دندان پوسیده ای که مدت ها درمان نشده است، ممکن است علت عفونت باشد.

در برخی موارد، دندان عقل پنهان در لثه و یا ضربه دیدن دندان ترک خورده نیز می توانند باعث ایجاد عفونت در دندان و ایجاد درد شدید شده باشد و ما اشتباه فکر کنیم که دندان به دلیل بعد از کشیده شدن عفونت کرده است.

 

آیا امکان عفونت دندان کشیده شده وجود دارد؟

بله، بعد از کشیدن دندان، ممکن است عفونت ایجاد شود. عفونت معمولاً ناشی از وجود باکتری‌ها در منطقه استخراج دندان است و می‌تواند به علت عدم رعایت بهداشت دهان و عدم مراقبت مناسب پس از عمل جراحی رخ دهد. در بعضی موارد، علت عفونت ممکن است خونریزی، ضعف سیستم ایمنی بدن یا عفونت موجود در دندان قبلی باشد.

 

روش های خانگی جهت پیشگیری از عفونت بعد از کشیدن دندان

برای کاهش خطر عفونت پس از کشیدن دندان، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. مصرف داروهای ضد عفونی: پزشک شما ممکن است پیش از و پس از کشیدن دندان، داروهای ضد عفونی تجویز کند. مطابق دستور پزشک، داروها را مصرف کنید.
 2. استفاده از یخ: قرار دادن یخ روی دندان کشیده شده، تورم و درد و خطر عفونت را کاهش می‌دهد. در نظر داشته باشید که یخ را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید، بلکه آن را در داخل یک کیسه یا حوله قرار داده و سپس بر روی ناحیه دردناک نگه دارید.
 3. رعایت بهداشت دهان: پس از کشیدن دندان، به رعایت بهداشت دهان بسیار مهم است. دندان‌های دیگر را به طور منظم و با مراقبت شستشو کنید، مکیدن غذاهای نرم و ملایم را در ابتدای مرحله ترجیح دهید، برس دندان را به دقت و بدون تماس با ناحیه کشیده شده استفاده کنید.

 

 

 

جلوگیری از عفونت دندان حین ارتودنسی

 

علائم عفونت دندان پس از کشیدن

توجه کنید که نشانه های این نوع عفونت و در ادامه سردرد ناشی از عفونت دندان می تواند با گذشت زمان تشدید و گاهی خود به خود برطرف شود. اما معمولا با گذشت زمان، نشانه های عفونت دندانی شدیدتر می شود. در ادامه به طور خلاصه برخی از علائم عفونت دندان را نام می بریم:

 • سخت شدن تنفس
 • درد در ناحیه گوش
 • تب و لرز و سرگیجه
 • تورم و تغییر رنگ لثه
 • تورم های شدید در فکین
 • دندان درد و احساس کسالت
 • چرک های مرطوب و خیس در دهان
 • بوی بد دهان و احساس تلخی در دهان

درمان خانگی عفونت دندان کشیده شده

با توجه به رشد روز افزون علم دندانپزشکی، درمان های کامل، جامع، و اثربخشی برای درمان عفونت های دندانی وجود دارد. اما علاوه بر آن، درمان های خانگی مانند زردچوبه برای عفونت دندان، آویشن، مترونیدازول و آموکسی سیلین، قرص چرک خشک کن قوی و همچنین توجه به خواص نشاسته برای عفونت دندان نیز می تواند به درمان عفونت های دندان و تسکین سردرد ناشی از آن کمک کند. در ادامه این روش ها را بررسی می کنیم.

توجه داشته باشید، که این روش ها بیشتر برای تسکین درد موقتی عفونت دندان بعد از کشیدن موثر هستند و لازم است برای درمان کامل این مشکل در صورت لزوم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

۱. زردچوبه برای عفونت دندان

استفاده از زردچوبه برای عفونت دندان یکی از رایج ترین مواردی است که به افراد پیشنهاد می شود. با این وجود زردچوبه برای عفونت دندان و درمان آن راهکار همیشگی نیست. زردچوبه درواقع دارای خواص ضد درد و ضد باکتری است و به عنوان راهی برای کاهش سردرد ناشی از عفونت دندان در خانه مورد استفاده قرار می گیرد. زردچوبه برای عفونت دندان عوارض جانبی ندارد.

جهت استفاده از زردچوبه، پودر آن را با آب مخلوط کنید تا به شکل یک خمیر در بیاید و سپس خمیر را تا زمانی که درد رفع شود، روی دندان مورد نظر قرار دهید. در آخر دهانتان را با آب بشویید. استفاده از زردچوبه برای عفونت دندان با این روش می تواند سردرد ناشی از عفونت دندان را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

 

علائم عفونت دندان

 

۲. آویشن برای عفونت دندان

علاوه بر استفاده از زردچوبه برای عفونت دندان، آویشن برای عفونت دندان (از جمله عفونت دندان کشیده شده و عفونت دندان عصب کشی شده) کاربرد داشته و می تواند سردرد ناشی از عفونت دندان را کاهش دهد. کافی است از دمنوش و جوشانده این گیاه استفاده کنید تا از تاثیر آویشن برای عفونت دندان شگفت زده شوید. اگر قصد درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین را ندارید و درمان های گیاهی در خانه را ترجیح می دهید، آویشن گزینه ای بسیار مناسب خواهد بود.

 

۳. استفاده از قرص برای عفونت دندان کشیده شده

یکی از راه های غیرگیاهی برای تسکین عفونت دندان حین ارتودنسی، درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین است. البته درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین یکی از راه های شناخته شده برای این مشکل است. این قرص ها از انواع قرص های عفونت های دندان هستند که ممکن است در مواردی به صورت ترکیبی و هر ۸ ساعت یکبار تجویز شوند.

با توجه به اینکه این دو از انواع قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان هستند، باید توجه داشت که درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. درصورتی که قصد درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین را دارید، بهتر است درباره آنها و نکاتی که طی مصرفشان باید بدانید، اطلاعات بیشتری داشته باشید. در ادامه چند قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان را معرفی می کنیم.

 

۴. استفاده از چرک خشک کن قوی

پیش از هر چیز باید بگوییم که استفاده از انواع قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان و در نتیجه رفع سردرد ناشی از عفونت دندان بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود. علاوه بر درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین، قرص های کوآموکسی کلاو، اریترومایسین، پنی سیلین، آنتی بیتیک آمپی سیلین، قرص کلیندامایسین، و تیکارسیلین نیز از قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان، و مفید برای عفونت دندان کشیده شده و عفونت دندان عصب کشی شده هستند.

 

۵. درمان عفونت با نشاسته

پس از آویشن و زردچوبه برای عفونت دندان، خواص نشاسته برای عفونت دندان نیز جالب توجه بوده و نمی توان آن را نادیده گرفت. جهت استفاده از  نشاسته، ۲ قاشق چایخوری نشاسته و ۱ قاشق چایخوری شکر را در یک استکان آب ولرم حل کنید. آن را روی محل مورد نظر قرار دهید تا در ناشی از عفونت دندان و التهاب آن از بین برود.

لازم است بدانید که هدف اصلی در درمان، خارج کردن منبع عفونت است. کشیدن دندان یکی از ساده ترین راه های از بین بردن عفونت دندانی است که معمولا به عنوان آخرین راه در نظر گرفته می شود. در صورت وجود آبسه، تخلیه چرک درون آن ضروری بوده است.

درصورت عدم درمان، این مشکل می تواند به نواحی دیگر بدن منتقل شده و باعث عفونت های جدی در فک، قلب، ریه و حتی مغز شود. به همین دلیل، این مشکل و اشکال مختلف آن مانند عفونت دندان کشیده شده و یا عصب کشی شده، باید سریعا توسط دندانپزشک معالجه شود.

 

چگونه عفونت دندان کشیده شده را از بین ببریم

 

رابطه ارتودنسی و عفونت دندان

آبسه و عفونت ریشه دندان، نتیجه گسترش پوسیدگی دندان تا ریشه و وجود عفونت باکتریایی در ناحیه لثه است. از طرفی اگر درمان ارتودنسی و تغییر وضعیت دندان ها به سرعت انجام شود، ممکن است باعث اختلال در خونرسانی رگ های ریشه دندان شود و زمینه التهاب را فراهم کند. بنابراین، متخصص ارتودنسی باید روند درمان را به نحوی کنترل کند تا جابجایی دندان ها با سرعت مطلوب و آرام انجام شود.

نکته مهم دیگر برای جلوگیری از عفونت دندان در حین ارتودنسی، حفظ بهداشت دهان و دندان هاست. براکت های ارتودنسی محلی برای تجمع مواد غذایی و باکتری ها هستند که می توانند باعث پوسیدگی دندان و در صورت عدم توجه و درمان به موقع، منجر به عفونت دندان شوند. توصیه می کنیم علاوه بر رعایت تمام نکات و راهکارهای حفظ بهداشت دهان در حین ارتودنسی، زمان مراجعه دوره ای به متخصص ارتودنسی را جدی بگیرید.

درمان عفونت حین ارتودنسی

یکی از مشکلاتی که باعث ایجاد عفونت دندان می شود، بی توجهی به پوسیدگی دندان در طول دوره درمان ارتودنسی است. این مسئله حاصل بی توجهی متخصص ارتودنسی و همچنین جدی نگرفتن پوسیدگی دندان توسط خود شخص است. حتی در مواجهه با عفونت و درد دندان، برخی افراد هستند که تصور می کنند تنها با روش های ساده خانگی، عفونت درمان می شود.

لازم است بدانید که عفونت دندان خود به خود درمان نمی شود و بایستی درمان توسط دندانپزشک انجام شود.

معرفی قرص برای عفونت دندان کشیده شده

خیلی از کاربران به دنبال دانستن اسامی دارو برای آرام کردن عفونت دندان و یا کاهش درد هستندف اما به طور کلی بهتر است که شما هر دارویی را زیر نظر متخصص خود و با تجویز وی مصرف کنید، زیرا بر اساس مشکل و میزان عفونت به شما دارو پیشنهاد می شود.

به طور کلی، در صورتی که عفونت دندان کشیده شده شما شدید است، دندانپزشک ممکن است قرص آنتی‌بیوتیک تجویز کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند در کنترل عفونت‌های باکتریایی کمک کنند. نوع و دوز دقیق قرص آنتی‌بیوتیک بستگی به شدت عفونت، نوع باکتری و وضعیت سلامت شما دارد.

 

سخن پایانی

امیدواریم که این محتوا که پیرامون عفونت دندان کشیده شده بود، به شما کمک کرده باشد، چرا که ما سعی کردیم تمامی نکات و روش های خانگی برای رفع و کاهش درد عفونت بعد از کشیدن دندان را برایتان شرح دهیم.

۴/۵ - (۱۳۰ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
3 سال قبل

با سلام یک هفته از کشیدن دندانم میگذره و همچنان درد شدید ادامه داره به طوری که ۳وعده از پروفن استفاده میکنم تا بتونم دردمو آروم کنم وهمینطور از آموکسی سیلین استفاده میکنم برای اطمینان اگه عفونت داشته باشه، ولی هچنان دردش آروم نمیشه واقعأدیگه کلافه شدم از درد لطفأ اگه میشه یک راهنمایی بفرمایید.

اصغر الله دادی .
اصغر الله دادی .
2 سال قبل

اطلا عات خوبی بود متشکرم‌

Basir
Basir
1 سال قبل

مطالب مفیدبوددکترمشهدبرام همین قرص ها رو تجویزکرد

nadia
nadia
1 سال قبل

مادر من کشیده ولی نمی دانسته عفونت داره الان درد میکنه جاش