مزایای عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

ارتودنسی برای عقب بردن فک بالا

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی یکی از کاربردی‌ترین و بهترین روش‌ها برای از بین بردن بی‌نظمی و نامرتبی دندان‌ها است. دندان‌های نامرتب، کج و به هم ریخته، باعث می‌شوند تا لبخند شما ظاهر خوب و جذابی نداشته باشد. یکی از این عارضه‌ها، جلو بودن بیش از حد فک بالایی است.

در چنین حالتی باید از روش‌های درمانی موجود، برای از بین بردن این حالت استفاده کنید. عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی یکی از بهترین روش‌های درمانی محسوب می‌شود که شما در این راستا می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. در ادامه این محتوا با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز در این حوزه را در اختیار شما قرار دهیم.

اهمیت عقب کشیدن فک بالا

جلو بودن دندان‌های فک بالا، یکی از عارضه‌های دندانی بوده که نیاز به درمان اصولی دارد. ابن حالت می‌تواند مشکلات مختلفی را برای فرد ایجاد کند؛ از این رو لازم است تا در اولین فرصت، برای درمان این حالت اقدام کرد. در این بخش قصد داریم تا به بررسی اهمیت عقب کشیدن فک بالا اشاره کنیم:

 • به دلیل قرار نگرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر، فرایند جویدن به خوبی انجام نشده و این موضوع می‌تواند باعث بروز مشکلات معده و گوارشی مختلفی برای فرد شود.
 • در برخی از مواقع این اختلال در وضعیت دندان‌های دو فک، باعث می‌شود تا بیمار مشکلات تکلمی پیدا کند، هرچه این اختلال حادتر باشد، مشکل در تکلم هم شدیدتر خواهد شد.
 • فشار مضاعف و بیشتر بر روی دندان‌های پایین باعث ترک خوردن مینای دندان‌ها و به مرور زمان ایجاد پوسیدگی آن‌ها خواهد شد.

بر این اساس برای جلوگیری از بروز این اتفاقات و آسیب‌های آتی ناشی از فک نامتقارن، عقب کشیدن فک بالا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود. عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی هم قابل‌اجرا بوده که در بخش‌های بعدی به صورت کامل به این موضوع می‌پردازیم.

آیا با ارتودنسی فک بالا عقب می‌رود؟

برای افرادی که به دنبال روش‌های درمان انحراف فک هستند، باید بگوییم که این روزها ارتودنسی دندان به عنوان یک روش فوق‌العاده کاربردی و موثر در این راستا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواقعی که جلو زدگی فک بالا به اندازه‌ای باشد که بتوان با روش‌های به غیر از جراحی به درمان آن پرداخت، به سراغ ارتودنسی می‌روند.

متخصص ارتودنسی این امکان را دارد تا بر اساس تجربه و مهارت خود، از روش‌های مختلف ارتودنسی، برای عقب بردن فک بالا با ارتودنسی، استفاده کند. بر این اساس در ابتدا باید درجه جلو بودن فک و میزان انحراف مورد بررسی قرار گرفته و سپس به سراغ اقداماتی بعدی رفت (به نقل از منبع معتبر SprowlsOrthodontics).

آیا با ارتودنسی فک عقب میرود

تجهیزات مختلفی از جمله هدگیر برای عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که به هر دلیلی، هدگیر در موقعیت مناسبی نصب نشود، می‌تواند مشکلاتی جدیدی را به وجود آورد. بر این اساس حتما در روند درمان به یک متخصص معتبر و مجرب مراجعه کنید.

در صورتی که ارتودنسی برای عقب کشیدن فک بالا به خوبی و به صورت اصولی اجرا شود، بازگشتی نخواهد داشت و فک در وضعیت مناسبی قرار می‌گیرد. مراقبت‌های قبل و بعد از فرایند ارتودنسی مانند نخوردن غذاهای خیلی سفت، مسواک زدن به صورت مرتب و مراقبت از بریس‌ها در نتیجه این فرایند بسیار اثرگذار هستند.

مزایای ارتودنسی برای عقب بردن فک بالا

در بخش‌های قبلی به بررسی این سؤال که ایا با ارتودنسی فک بالا عقب میرود پرداختیم و دانستیم که در این شرایط شما می‌توانید از این روش استفاده کنید. توصیه می‌کنیم پیش از اینکه برای عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی اقدام کنید، درباره مزایای این روش نسبت به جراحی اطلاع پیدا کنید. از جمله مزایای این روش نسبت به جراحی فک برای عقب کشیدن فک بالا، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • عقب کشیدن دندان‌های فک بالا باعث می‌شود تا دندان‌های هر دو فک به بهترین نحو بر روی یکدیگر قرار گرفته و هیچگونه فشار مضاعفی به آن‌ها وارد نشود. در این حالت احتمال پوسیدگی دندان و بروز آسیب‌های مختلف به دندان‌ها به میزان قابل توجهی کمتر خواهد شد.
 • بدون شک یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از روش ارتودنسی در این حالت، داشتن یک لبخند زیبا و جذاب است. انحراف فک در این حالت کاملا از بین رفته و شما خط لبخند یکدستی خواهید داشت.
 • اختلالات موجود در تکلم فرد هم با این حالت به صورت کامل از بین رفته و فرد می‌تواند تلفظ تمام حروف و لغات را به درستی انجام دهد.
 • بدون نیاز به جراحت و خون‌ریزی، می‌توان براکتهای ارتودنسی را نصب کرده و به نتیجه مناسبی دست پیدا کرد.
 • درمان ساده‌تر با عوارض کمتر هم از دیگر مزایای این روش نسبت به جراحی محسوب می‌شود.

ایا با ارتودنسی فک بالا عقب میرود

در جدول زیر، تفاوت ارتودنسی و جراحی برای عقب کشیدن فک بالا را با هم مقایسه کرده‌ایم:

جنبه مقایسه جراحی ارتودنسی
کاربرد از بین بردن علت اصلی نامرتبی فک اصلاح ایرادهای استخوانی
عوارض زیاد به دلیل داروهای بیهوشی کم
مدت زمان درمان کوتاه طولانی
سن مناسب ۱۸ تا ۴۵ سال همه سنین
خونریزی دارد ندارد

نکات مهم بعد از انجام ارتودنسی برای عقب بردن فک بالا

برای اینکه بتوانید نتیجه بهتر و مطلوب‌تری از عقب بردن فک با ارتودنسی یا عقب بردن فک بالا با هدگیر به دست آورید، لازم است تا حتما نسبت به مهم‌ترین نکات بعد از درمان توجه داشته باشید. در روند عقب کشیدن فک بالا بدون جراحی و با استفاده از ارتودنسی، شما باید به نکات ویژه‌ای توجه داشته باشید که در این بخش به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • دوری کردن از خوراکی‌های سفت و سخت که فشار زیادی به براکت‌های ارتودنسی وارد می‌کنند.
 • در روند عقب رفتن فک بالا با ارتودنسی، به هیچ عنوان از نوشیدنی‌های رنگ دار مانند قهوه استفاده نکنید.
 • در ارتودنسی برای عقب بردن فک بالا، چکاپ و ویزیت ماهانه توسط متخصص ارتودنسی از الزامات بوده و اصلا نباید نادیده گرفته شود.
 • در صورتی که در روند عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی، احساس درد زیادی داشتید، می‌توانید از داروهای مسکن تجویزشده توسط متخصص استفاده کنید.
 • بعد از هر وعده غذایی حتما مسواک بزنید تا باقی‌مانده مواد غذایی در میان بریس ها نمانند.
 • بهداشت دهان و دندان با استفاده از نخ دندان، دهان‌شویه و سایر نکات در روند درمان عقب کشیدن فک بالا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سؤالات متداول

ایا با ارتودنسی فک بالا عقب میرود؟

برای درمان جلو بودن فک بالا در مواقعی که وضعیت حاد نباشد، می‌توان از ارتودنسی استفاده کرده و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کرد.

بهترین راهکار برای عقب بردن فک بالا چیست؟

ارتودنسی فک بالا این روزها به عنوان یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای درمان بوده که مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای ارتودنسی نسبت به جراحی برای عقب کشیدن فک بالا کدم‌اند؟

نقاهت کوتاه‌مدت، عدم نیاز به جراحت و خون‌ریزی، فرایند ساده‌تر با عوارض کمتر و … از اصلی‌ترین مزایای این روش محسوب می‌شوند.

عقب رفتن فک بالا با ارتودنسی

متقارن بودن دندان‌ها و قرار گرفتن آن‌ها بر روی یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر داشتن دندان‌ها یکدست و خط لبخند زیبا، باعث سلامت دندان‌ها هم خواهد شد. شاید برای شما هم سؤال شود که ایا با ارتودنسی فک به عقب میرود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که در مواقعی که اختلال موجود چندان حاد نباشد، می‌توان از روش ارتودنسی برای ترمیم استفاده کرد. در بخش‌های قبلی به صورت کامل به بررسی عقب بردن فک بالا با ارتودنسی و مزایای اصلی این روش نسبت به جراحی فک پرداختیم تا شما بتوانید با آگاهی بیشتری از آن بهره ببرید.

۵/۵ - (۹ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها