آیا ارتودنسی فقط برای فک پایین عوارضی دارد؟

کلیشه‌ای‌ترین بریس‌ها براکت‌ها و سیم‌های اعمال شده بر روی تمامی دندان‌های شما هستند. اگرچه این تنها روش اعمال بریس نیست. این امکان وجود دارد که شما فقط برای دندان‌های پایین خود از بریس استفاده کنید. اگر دندان‌های فوقانی شما نسبتا صاف باشند و برای ارتقاء سلامت دهان و دندانتان اصلا نیاز به مرتب شدن نداشته باشند، متخصص ارتودنسی در مورد اینکه فقط در دندان‌های پایین خود بریس‌ها را دریافت کنید، تصمیم‌گیری می‌کند. با وجود اینکه ممکن است شما زمانی که لبخند می‌زنید دندان‌های پایین خود را نبینید، ممکن است زمانی که صحبت می‌کنید، کجی دندان‌های پایین شما قابل توجه باشد و همچنین ممکن است خطری برای سلامت شما محسوب شود. در بعضی موارد، ممکن است فکر کنید که فقط در دندان‌های فک پایین خود نیاز به بریس دارید، اما متوجه شوید که در هر دو ردیف نیاز به اعمال ارتودنسی دارید.

ارتودنسی برای هر دو فک

در حالی که ممکن است فکر کنید که فقط دندان‌های پایین شما باید مرتب شوند، مهم است که به یاد داشته باشید که بریس‌ها عملی بیش از فقط تنظیم ظاهر دندان‌های شما انجام می‌دهند. یکی از بزرگترین مزایای بریس‌ها تصحیح بایت‌های فرد است. بایت چگونگی ارتباط دو ردیف دندان‌های شما با یکدیگر است. در حالیکه بسیاری از مردم ممکن است به مشکل بایت خود توجه نکنند، وجود یک اختلال نامرتبی دندان‌ها می‌تواند سبب بروز دندان قروچه شود، ممکن است به TMJ کمک کند، و حتی می‌تواند درست جویدن غذا را دشوار کند.
داشتن یک نامرتبی بایت یکی از بزرگترین دلایلی است که باعث می‌شود یک ارتودنتیست اعمال بریس بر روی دندان‌های فوقانی و پایینی را به یک فرد توصیه کند، حتی در صورتی که یکی از این ردیف‌های دندان نسبتا مرتب به نظر برسد. بریس‌ها فقط برای زیبایی ظاهری نیستند. در حالی که یک فرد بایت خوبی داشته باشد و تعداد کمی از دندان‌های او کج باشد که بریس به سرعت بتواند مشکل را بر‌ طرف کند، دندان‌های شلوغ و نامرتب معمولا روی بایت تاثیر می‌گذارند. ممکن است شما با بایت خود مشکلی داشته باشید و حتی متوجه آن نباشید.
هدف اصلی استفاده از بریس نه تنها برای صاف کردن دندان‌ها بلکه همچنین برای اطمینان از مرتب بودن همه دندان‌ها و همکاری آنها با یکدیگر است. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که فقط می‌خواهند در یک ردیف از دندان‌های خود بریس داشته باشند، بعضی اوقات به متخصص ارتودنسی خود اعتراض می‌کنند. متخصص ارتودنسی شما می‌خواهد تا حد ممکن سلامت دهان را برای شما فراهم آورد، نه اینکه فقط دندان‌های مرتب‌تری ایجاد کند.

عوارض ارتودنسی فقط برای فک پایین

در شرایط مناسب، می‌توانید فقط بر روی دندان‌های پایین خود بریس دریافت کنید، اما فقط پس از مشاوره با ارتودنتیست خود و صحبت در مورد راه حلی که واقعا برای شما و سلامت شما مناسب است.
به عنوان مثال اگر شما یک اوربایت داشته باشید، مرتب کردن دندان‌های پایین به تنهایی ممکن است این مشکل را اصلاح کند و ممکن است نیازی به هیچگونه درمان اصلاحی روی دندان‌های فوقانی خود نداشته باشید. از سوی دیگر، اگر شما هنگامی که درمان را شروع می‌کنید یک آندربایت داشته باشید، مرتب کردن دندان‌های پایین به تنهایی، ممکن است مشکل را وخیم‌تر کند. همانطور که دندان‌های شما جابجا می‌شوند، ممکن است مشکلات بایت ایجاد کرده یا مشکلات موجود را وخیم‌تر کنند به طوری که دندان‌های شما دیگر کارایی نداشته باشند. ممکن است دندان‌های شما مرتب به نظر برسند، اما به خوبی کار نکنند و این می‌تواند مشکلات جدی در این ردیف ایجاد کند.

عوارض ناهنجاری در فک

داشتن نامرتبی خفیف بایت ممکن است به طور جدی بر شما تأثیری نداشته باشد، اما اگر دندان‌های شما به طور قابل توجهی با هم مطابقت نداشته باشند، ممکن است شما در معرض انواع مختلفی از مشکلات باشید. ردیف نامرتب دندان‌های بالا و پایین یکی از شایع‌ترین علل دندان قروچه است. هنگامی که شما سعی می‌کنید دندان‌های خود را به هم چفت کنید، دندان‌هایتان با هم مطابقت ندارد، به طوری که شما مجبورید فک خود را محکم به هم فشار دهید، و دندان‌ها بر روی یکدیگر می‌لغزند. شما سعی می‌کنید دوباره آنها را چفت کنید و آنها دوباره می‌لغزند و صدای دندان قروچه شنیده می‌شود. دندان قروچه در واقع دندان‌هایتان را تضعیف می‌کند، و باعث شکستن و ساییده شدن دندان‌های پایین می‌شود.
عدم توانایی درست جویدن غذا مشکل دیگری است که همراه با نامرتبی بایت ایجاد می‌شود. اگر دندان‌های شما ردیف نباشند، ممکن است متوجه شوید که در خوردن غذا دچار مشکل هستید. در حالی که ممکن است این مسئله به نظر مهم نرسد، جویدن غذا اولین مرحله هضم شما است و اگر این کار درست انجام نشود، می‌تواند شما را با مسائل جدی‌تری مواجه کند.
اگر به این مشکل رسیدگی نکنید، مسائل دندان‌هایتان همچنان وخیم‌تر می‌شود. بسیاری از مردم با افزایش سن متوجه نامرتبی دندان‌هایشان می‌شوند، و امیدوارند بتوانند فقط روی دندان‌های پایین خود از بریس استفاده کنند تا سریعا این مشکل را بدون نیاز به داشتن دهانی پر از فلز، حل کنند. در موارد بسیاری این امکان وجود دارد، اما تنها پس از اینکه شما در مورد این موضوع با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)
معایب ارتودنسی (عوارض و ریسک های درمان ارتودنسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.