درمان دندان قروچه با انواع نایت گارد (محافظ دهان، گارد دندان)

nightgard

دندان درد یا درد فک بعد از بیدار شدن از خواب صبح می‌تواند اولین علامتی باشد که نشان می‌دهد شما از دندان قروچه رنج می‌برید. دندان قروچه یک بیماری دندانی رایج است و بر تعداد قابل توجهی از افراد بزرگسال و کودکان در تمام سنین تأثیر می‌گذارد. دندان قروچه نمی‌تواند درمان شود، اما راه‌هایی برای کاهش آن وجود دارد. یکی از بهترین روش‌های کاهش دندان قروچه استفاده از نایت گارد یا محافظ دهان در هنگام خواب می‌باشد.

نایت گارد محافظ دهان

استفاده از یک نایت گارد هنگام خواب از ساییده شدن سطح دندان‌هایتان به یکدیگر جلوگیری می‌کند. جلوگیری از دندان قروچه می‌تواند درد دندان را از بین ببرد، عضلات فک را آرام کند و سردرد ناشی از دندان قروچه را کاهش دهد.

از آن جا که دندان‌های فک بالایی و پایینی شما با نیروی زیادی به جلو و عقب حرکت می‌کنند، دندان قروچه می‌تواند مینای دندان شما را در طول زمان از بین ببرد. دندان قروچه تنها یک مشکل زیبایی نیست و می‌تواند عاملی برای مستعد کردن زمینه برای ابتلا به مشکلات دندانی دیگر باشد. دندان قروچه مداوم سبب افزایش درد دندان می‌شود زیرا اعصاب در معرض محیط بیرونی قرار می‌گیرند. حساسیت دندان‌های تحت تأثیر مشکل دندان قروچه می‌تواند نسبت به حرارت افزایش یابد. دندان قروچه همچنین می‌تواند منجر به ایجاد دندان‌های ترک خورده یا دندان‌هایی با سطح ناصاف در طول زمان گردد. بدون انجام درمان مناسب، شما ملزم به استفاده از روکش و ارتودنسی، بریج یا ونیر خواهید بود. همچنین تداوم دندان قروچه می‌تواند منجر به روت کانال و نیاز به کشیدن دندان در بدترین موارد گردد.

با استفاده از یک نایت گارد می‌توانید زمان و پول خود را برای مراقبت از دندان‌ها صرفه جویی کنید. محافظ دهان در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس است یا این که می‌توانید یک گارد سفارشی برای دهان خود را از دندانپزشک بخواهید. نایت گاردی که توسط دندانپزشک شما به صورت سفارشی ساخته می‌شود در واقع بر اساس فشارهایی که دهان شما وارد می‌کند طراحی می‌گردد. این نوع از نایت گارد سفارشی به طور معمول گران‌تر از انواعی است که از داروخانه به صورت آماده خریداری می‌شود، اما از آن جا که به طور مخصوص برای دهان شما طراحی شده است، راحت‌تر می‌باشد.

انواع محافظ دهان

در بین نایت گاردهای سفارشی، ضخامت، مواد و هدف از استفاده آن‌ها متغیر است.

برای دندان قروچه شدید

دندان قروچه شدید نیاز به ضخیم‌ترین و قوی‌ترین گارد محافظ دندان سفارشی دارد. این نایت گاردها بادوام هستند، معمولاً ۲ تا ۵ سال عمر می‌کنند و از آکریلیک سفت و سخت با ضخامت ۲ تا ۳ میلی متر ساخته شده‌اند. اگر چه این نوع از نایت گاردها گران‌تر هستند اما بهترین راه برای حفاظت از مینای دندان شما در طول زمان می‌باشند.

برای دندان قروچه متوسط

اگر دچار دندان قروچه نسبتاً متوسط هستید، یک محافظ دهان هیبریدی بهترین انتخاب برای شماست. لایه داخلی نایت گارد هیبریدی نرم است و یک محافظت مناسب را برای دندان قروچه متوسط فراهم می‌سازد، در حالی که لایه خارجی پلاستیکی سخت است که موجب دوام و حفاظت از مینای دندان شما می‌گردد.

برای دندان قروچه و سایش ملایم

برای دندان قروچه ملایم می‌توانید از نایت گاردهای سبک با ضخامت ۲ میلی متر استفاده کنید.

انواع دیگر درمان‌ها

استفاده از نایت گارد برای همه افراد بهترین راه حل نیست. اگر استفاده از نایت گارد یا محافظ دهان باعث ناراحتی شما می‌شود، می‌توانید در خصوص گزینه‌های دیگر درمانی برای دندان قروچه با دندانپزشک خود مشاوره کنید. به عنوان مثال، رفع مشکل بی نظمی دندان‌ها با استفاده از بریس‌ها ممکن است به کاهش دندان قروچه کمک کند. دندان‌های بی‌نظم روی فک فشار وارد می‌کنند و می‌توانند دندان‌ها را در معرض تماس بیشتر از حد طبیعی قرار دهند. کاهش استرس از طریق تمرینات ریلکسیشن روزانه می‌تواند به شما کمک کند که عضلات فک را آرام و دندان قروچه را متوقف کنید.

تغییرات در رژیم غذایی یا مصرف داروها نیز می‌تواند در کاهش دندان قروچه مؤثر باشد. نوشیدنی‌های کافئین‌دار و سایر محرک‌ها می‌توانند موجب فشردگی عضلات فک شما گردند. کاهش مصرف این نوع مواد خوراکی و نوشیدنی‌ها می‌تواند به کاهش میزان و شدت دندان قروچه کمک کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
متخصص ارتودنسی در تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.