راه کارها و اقدامات لازم برای تعمیر شکستگی سیم ارتودنسی

tamirr

شکستن سیم ارتودنسی، مشکلی است که هر فردی که از سیم‌کشی معمولی استفاده می‌کند ممکن است با آن مواجه شود. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ دهد، شما ممکن است احساسی شبیه به احساس فشار در گونه‌ها، زبان یا لثه‌های خود داشته باشید. در بیشتر موارد، شکستن سیم ارتودنسی مسئله‌ای نیست که مانند شکستن دندان یا روکش، حاد و ضروری باشد، اما نیاز به توجه تخصصی دارد. اگر شما از سیم ‌کشی استفاده می‌کنید و فکر می‌کنید سیم ارتودنسی شکسته است، می‌توانید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

اگر با شکستگی سیم ارتودنسی مواجه شوم، باید چه اقدامی انجام دهم؟

تا زمانی که بتوانید به متخصص مراجعه کنید، اقدامات خانگی اندکی وجود دارند که می‌توانید انجام دهید تا آسیب وارده به سیم‌کشی‌ها و دندان هایتان را به حداقل برسانید:

  • اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید سیم را به موقعیت و حالت قبلی برگردانید. این کار را می‌توانید با دقت بسیار و با استفاده از انتهای خودکار یا مداد انجام دهید، البته دقت داشته باشید که این کار را باید با استفاده از انتهای نرم خودکار یا انتهای حاوی پاک کن مداد انجام داد.
  • اقدام دیگری که می‌توانید برای جلوگیری آسیب زدن سیم شکسته به دندان‌ها انجام دهید، آن است که انتهای سیم را با استفاده از مقداری واکس ارتودنسی بپوشانید. از یک حوله یا پارچه مناسب برای خشک کردن سیم‌کشی و سیم استفاده کنید. اگر سیم مرطوب باشد، واکس به خوبی به آن نمی‌چسبد. سعی کنید با نفس کشیدن از راه دهان و قورت ندادن آب دهان، دهان خود را در حینی که واکس را استفاده می کنید، خشک نگه دارید. توپ واکس را بر روی سیم حرکت دهید. هنگامی که واکس بر روی سیم قرار گرفت، واکس را از انتهای سیم در مسیر کل براکت پهن کنید. این کار می‌تواند انتهای سیم را تا اندازه‌ای که به گونه‌ها یا لثه‌ها آسیب نزند، نرم کند. واکس ممکن است در برخی نقاط جدا شود. شما می‌توانید تا زمانی که متخصص ارتودنسی سیم را برایتان تعمیر کند، مجدداً از واکس استفاده کنید. واکس دندانپزشکی، سمی یا خطرناک نیست، بنابراین اگر تصادفا آن را قورت دادید، نگران نباشید.
  • اگر هیچگونه واکس ارتودنسی در دسترس ندارد، به جای آن از یک توپ پنبه کوچک استفاده کنید. هر دوی اینها می‌توانند محافظت مناسبی را برای نقاط حساس تر دهان شما فراهم آورند.

اگر گونه، زبان یا لثه به وسیله سیم شکسته آسیب ببیند، باید چه اقداماتی انجام دهم؟

شما باید دهان خود را با استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال یا ترکیب آب و نمک بشویید. با شستن دهان با این محلول‌ها، شما می‌توانید با تمیز نگه داشتن ناحیه آسیب دیده از جرم‌ها و باکتری‌های مضر، از آن محافظت کنید. شستشوی دهان همیچنین به کاهش ناراحتی شما کمک می‌کند، به علاوه می‌توانید از مسکن‌هایی که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند مانند انبسول نیز استفاده کنید. تایلنول یا ادویل نیز می‌تواند مسکن مناسبی باشد اما محلول موضعی می‌تواند تسکین بیشتری را به همراه داشته باشد.

اگر سیم ارتودنسی شکست چه کاری نباید انجام دهم؟

سعی نکنید خودتان سیم را قطع کنید. تلاش برای قطع کردن سیم شکسته می‌تواند باعث شود به صورت تصادفی قطعه‌ای را که جدا کرده‌اید ببلعید. همچنین قبل از درمان تخصصی در یک اورژانس دندانپزشکی، مواردی که در بالا ذکر شد را انجام دهید.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.