ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان چگونه است؟

ارتودنسی بدون کشیدن دندان هدف و آرمان بسیاری از ارتودنتیست ها و اغلب بیماران ارتودنسی است. عوارض کشیدن دندان در ارتودنسی بر هیچ کس پنهان نیست. به طور حتم کشیدن دندان برای ارتودنسی درد دارد. شاید زمانی که عکس دندان ارتودنسی شده را میبینید از انجام ارتودنسی دندان پشیمان شوید و دیگر حتی به کشیدن دندان در ارتودنسی فکر هم نکنید. شاید هم با دیدن عکس ارتودنسی دندان رنگی مشتاق به انجام ارتودنسی شده باشید. هر دو امکان دارد. اما خوب است بدانید که کشیدن دندان در ارتودنسی یکی از مراحل مراحل ارتودنسی دندان است.

 

ارتودنسی بدون کشیدن دندان هم امکان پذیر است

عوارض کشیدن دندان در ارتودنسی کشیدن دندان برای ارتودنسی درد دارد

 

آیا ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است؟

ارتودنسی بدون کشیدن دندان هدف و یکی از ایده آل های هم بیمار و هم متخصص ارتودنسی است! ارتودنسی بدون کشیدن دندان می تواند خدمت بزرگی از علم دندانپزشکی برای فرد باشد. می دانیم که مهمترین دلیل برای کشیده شدن دندان ها پوسیدگی است و بنابراین جلوگیری و درمان پوسیدگی بهترین راه خواهد بود. اما در ارتودنسی فقط دندان های پوسیده کشیده نمی شوند بلکه اغلب حکم کشیده شدن دندان های سالم هم صادر می شود! این امر برای بیماران ارتودنسی بسیار ناخوشیند است. که در همان ابتدای امر دست از ارتودنسی می کشند. اما خوب است بدانید که ارتودنسی بدون کشیدن دندان نیز امکان پذیر است.

 

[مطالب مرتبط: دکتر ارتودنسی | ارتودنسی نامرئی ] [مطالب مرتبط: ارتودنسی | هزینه ارتودنسی ]

 

ارتودنسی بدون کشیدن دندان:

در واقع با کشیدن دندان کار متخصص ارتودنسی سخت تر می شود ولی دستمزد ارتودنسی این قدرها بالاتر نمی رود! پس ارتودنتیست هم نکشیدن دندان را بیشتر دوست‌ دارد ولی اصرار بی مورد برای نکشیدن دندان باعث می شود کیفیت درمان ارتودنسی کم شود و گاه حتی بیمار نیازمند درمان مجدد ارتودنسی می شود.

 

کشیدن دندان در ارتودنسی

عکس ارتودنسی دندان رنگی مراحل ارتودنسی دندان با عکس

 

ارتودنسی بدون کشیدن دندان با باز کردن فضا:

گاهی اوقات ارتودنتیست دستگاه هایی را در دوران کودکی به بیمار می دهد تا بتواند فضای کافی برای دندان ها ایجاد کند و بیمار از کشیدن دندان جهت انجام ارتودنسی بی نیاز شود. این دستگاه ها اغلب متحرک هستند و تحت عنوان ارتودنسی متحرک ارائه می شوند. استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک یکی از راه های ارتودنسی بدون کشیدن دندان است.

 

دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی:

۱- تأمین فضای ردیف کردن دندانهای نامرتب

۲- جبران ناهنجاری های فکی.

کشیدن دندان در رتودنسی بنا بر یکی از دو عوامل بالا انجام می شود. برخی از بیماران که از یک طرف دندانها بی نظمی شدید دارند و از طرف دیگر فرم لب های بیمار امکان برجسته شدن بیشتر دارند ممکن است ارتودنتیست گزینه ارتودنسی بدون کشیدن دندان را انتخاب کنند. در این موارد البته دندانها قدری حالت شیب دار به خود می گیرند که گاهی مطلوب بیمار نیست ولی لب ها فرم بهتری پیدا می کنند. البته ابزار درمانی هم در این رابطه نقش مهمی ایفا می کند. برخی دستگاه‌های ارتودنسی سبب آسان تر شدن درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان می گردند.

بیمارانی که دچار ناهنجاری فکی هستند بسته به شدت مشکل و خواسته های بیمار از نتیجه درمان بعد از دوره بلوغ جنسی به دو شیوه قابل درمان است: ارتودنسی کاموفلاژ(ارتودنسی جبرانی)، ارتودنسی همراه جراحی فک. چنانچه ارتودنیست قصد ارتودنسی تنها را داشته باشد ممکن است بتواند بجای کشیدن دندان به کمک ابزارهایی نظیر هدگیر، کش های بین فکی، مینی اسکرو و … درمان ارتودنسی را بدون کشیدن دندان انجام دهد.

 

کشیدن دندان برای ارتودنسی درد دارد

عکس دندان ارتودنسی شده کشیدن دندان در ارتو دنسی

 

ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است

درمان ارتودنسی با کشیدن دندان بسیار مشکل‌تر است، همچنین با کشیدن دندان دوره درمان طولانی تر است. ارتودنسی با کشیدن دندان نیازمند مراجعه حضوری به تعداد دفعات بیشتر است. اندازه فک پایین تعیین کننده کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی را تعیین می‌کند. اما راه های جایگزینی به جای کشیدن دندان در ارتودنسی نیز وجود دارد از جمله: بسط دهنده‌ها، کاهش فضای بینابینی و مجاور دندان‌ها، TADS، هدگیر، وسایل کاربردی و تجهیزات متعدد که دندان‌های بالایی را به عقب باز می‌گردانند و فضا ایجاد می‌کنند وجود دارد.

اما متاسفانه گزینه‌های زیادی برای فک پایین وجود ندارد. بر خلاف فک بالایی که دارای یک صفحه رشد و فضای بیشتر در پشت دندان‌های آسیاب است، فک پایین دارای محدودیت‌های مشخصی است. از آنجایی که هیچ صفحه رشدی در فک پایین وجود ندارد، مقدار فضای موجود در آنجا پس از توقف سن رشد بیمار تنظیم می‌شود.

 

مراحل ارتودنسی با عکس

ارتودنسی بدون کشیدن دندان چگونه است؟

 

اتمام ارتودنسی و بیرون آمدن دندان عقل و جابجایی دندان ها

پس از اتمام ارتودنسی بسته به وضعیت بیمار ممکن است بیرون آمدن دندان عقل موجب جابجایی دندان ها و بی نظمی مجدد دندان ها شود. بنابراین در هنگام بیرون آمدن دندان عقل باید هر چه سریع تر به ارتودنیست خود مراجعه نمایید. ارتودنیست پس از بررسی وضعیت دندان های عقل شما می تواند تشخیص دهد که دندان عقل بر روی ترتیب و نظم سایر دندان ها تاثیر گذار است یا خیر. که در جهت تشخیص وضعیت دندان عقل شما تجویز عکسبرداری از دندان هایتان را می دهد. که در پایان به شما می گوید که آیا نیاز به کشیده شدن دندان ها وجود دارد یا خیر.

 

برخی علل کشیدن دندان در ارتودنسی

  • شلوغی دندان‌ها
  • جلو رفتگی دندان‌ها
  • عقب یا جلو رفتگی فک تحتانی
  • از علل دیگر کشیدن دندان برای انجام ارتودنسی می‌توان به رشد نامتوازن دندان‌ها، آسیب دیدن دندان‌ها و یا رشد دندان‌های اضافی اشاره نمود.
۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها