همه چیز درمورد کشیدن دندان آسیاب شیری

همه چیز درمورد کشیدن دندان آسیاب شیری

دندان‌های شیری هم مثل دندان‌های دائمی پوسیده و خراب می‌شوند و گاهی اوقات قبل از اینکه زمان افتادن آن‌ها برسد، نیاز به کشیدن پیدا می‌کنند. کشیدن این دندان‌ها، به خصوص کشیدن دندان آسیاب شیری با نگرانی‌های زیادی برای والدین همراه است؛ از همین رو ما در این مطلب سعی داریم به تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم.

 

آیا کشیدن دندان آسیاب شیری ممکن است؟

دندان‌های شیری درست به اندازه دندان‌های دائمی اهمیت دارند و می‌توانند روی عملکرد درست سیستم گوارش کودک موثر باشند. همچنین روی ظاهر و اعتماد به نفس فرزندتان هم تاثیر دارند. این دندان‌ها باعث می‌شوند که فضای کافی برای رویش دندان‌های دائمی وجود داشته باشد.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است دندان کودک دچار پوسیدگی شده یا به هر دلیلی نیاز به کشیدن دندان آسیاب شیری وجود داشته باشد. در این زمان هیچ چاره دیگری جز کشیدن دندان باقی نمی‌ماند؛ البته پزشک باید تایید کند که کشیدن دندان شیری واقعا ضروری است یا خیر.

 

کشیدن دندان شیری چه زمانی لازم است

 

کشیدن دندان شیری زودتر از موعد چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

برخی از والدین، دندان‌های شیری را به دلیل موقت بودن، بی اهمیت می‌دانند و کشیدن این دندان‌ها از نظرشان اشکالی ندارد. اما نباید از تاثیر کشیدن دندان شیری غافل شوید. در صورتی که دندان فرزندتان دچار پوسیدگی یا آسیب شده و قصد دارید آن را بکشید، باید بدانید که کشیدن دندان شیری زودتر از موعد مشکلات زیادی به وجود می‌آورد.

دندان‌های شیری، مخصوصا دندان‌های آسیاب اهمیت زیادی برای رشد دندان‌های دائمی دارند و اگر زودتر از موعد کشیده شوند، فضای کافی برای دندان‌های دائمی اشغال خواهد شد. به این ترتیب دندان‌های دائمی یا به صورت نهفته می‌مانند یا بی نظمی در دندان‌ها به وجود می‌آید.

 

کشیدن دندان شیری بهتر است یا ترمیم آن؟

به جرئت می‌توان گفت که بین کشیدن دندان آسیاب شیری یا دندان‌های شیری دیگر و ترمیم کردن آن‌ها، باید ترمیم کردن را انتخاب کنید. با توجه به تاثیر کشیدن دندان روی دندان‌های دائمی، اعتماد به نفس کودک و همچنین سیستم گوارشی و تغذیه، باید تا حد ممکن دندان‌های شیری را حفظ کرد.

اگر پزشک تشخیص داده که امکان ترمیم دندان‌های شیری وجود دارد، این کار را هزینه اضافی تلقی نکنید. اما اگر هیچ چاره دیگری به غیر از کشیدن این دندان‌ها باقی نمانده، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا با استفاده از وسیله‌ای به نام فضا نگهدار، فضای دندان کشیده شده را برای جایگزین شدن با دندان دائمی، باز نگه دارد. در غیر اینصورت دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی هدایت خواهند شد و این فضا را پر می‌کنند.

 

کشیدن دندان شیری بهتر است یا ترمیم آن؟

 

کشیدن دندان شیری چه زمانی لازم است؟

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، کشیدن دندان شیری زودتر از موعد توصیه نمی‌شود؛ مگر اینکه چاره دیگری نمانده باشد. حال در اینجا بررسی می‌کنیم که معمولا چه مواقعی نیاز به کشیدن دندان شیری وجود دارد.

 • زمانی که دندان بر اثر ضربه لق شده یا شکسته باشد.
 • زمانی که دندان کاملا پوسیده شده باشد، کشیدن دندان آسیاب شیری تنها راه است.
 • در صورتی که دندان نهفته در دهان کودک وجود داشته باشد.
 • در صورتی که کودک به بیماری لثه دچار شده باشد.
 • اگر قصد ارتودنسی کودک را دارید و پزشک تشخیص می‌دهد که کشیدن دندان در ارتودنسی الزامی است.
 • اگر دندان شیری برای مدت طولانی باقی مانده و در زمان مناسب، نیفتاده باشد.
 • کشیدن دندان شیری آبسه کرده هم از دیگر دلایل انجام این کار است.
 • گاهی اوقات در صورت وجود دندان اضافه پشت دندان شیری، باید دندان شیری کشیده شود.

 

آیا کشیدن دندان شیری درد دارد؟

بدون شک کودکان از کشیدن دندان ترس دارند و این موضوع باعث استرس والدین هم خواهد شد. متاسفانه این روش برای کودک کمی ناراحت کننده بوده و با درد کمی همراه است. اما این درد بعد از چند روز از بین می‌رود.

 

روش کشیدن دندان شیری چگونه است؟

کشیدن دندان کودک پنج ساله با کشیدن دندان بزرگسالان فرق زیادی ندارد. دندان پزشک باید به کودک استرس ندهد و با کمک والدین، او را آرام کنند. همچنین حتما باید یکی از والدین در کنار کودک حضور داشته باشند.

روش کشیدن دندان شیری به صورت زیر است:

 1. ابتدا عکسبرداری از دندان کودک انجام می‌شود.
 2. سپس پزشک باید در ناحیه مورد نظر از بی حسی موضعی استفاده کند. اگر کودک از سوزن ترس دارد، می‌توان از داروهای خوراکی برای آرام کردن او استفاده کرد.
 3. حالا دندان با یک ابزار کوچک بیرون می‌آید.
 4. پزشک باید با دقت استخوان فک را بررسی کند و از آسیب نرسیدن به آن مطمئن شود.
 5. سپس حدود ۲۰ دقیقه یک گاز استریل روی محل دندان بیرون آورده قرار می‌گیرد.
 6. اگر لازم باشد، بعد از کشیدن دندان آسیاب شیری از فضانگهدار استفاده خواهد شد.

نکته: ممکن است برای کشیدن دندان شیری آبسه کرده نیاز باشد از چند مدت قبل، کودک شما داروهای آنتی بیوتیک دریافت کند. پس اگر متوجه شدید دندان کودکتان عفونت دارد، به موقع به پزشک مراجعه کنید.

 

روش کشیدن دندان شیری چگونه است؟

 

مراقبت های لازم بعد از کشیدن دندان آسیاب شیری

بعد از کشیدن دندان شیری باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • مدتی بعد از کشیدن دندان، لخته خون در محل آن ایجاد می‌شود تا خونریزی متوقف گردد. از فرزندتان بخواهید تا یک روز بعد، دهان خود را نشوید تا این لخته از بین نرود.
 • از کودک بخواهید به صورت مرتب آب نمک قرقره کند تا عفونت در محل دندان کشیده شده ایجاد نشود.
 • تا دو روز بعد از کشیدن دندان از مسواک زدن کودک جلوگیری کنید.
 • تا چند روز به کودک خود غذاهای نرم و مایعات بدهید.
 • حواستان را جمع کنید و مطمئن شوید که کودک محل دندان کشیده شده را لمس نکند.

تمام این مراقبت‌ها برای کشیدن دندان دائمی کودکان هم صدق می‌کند.

 

هزینه کشیدن دندان آسیاب شیری

هزینه کشیدن دندان کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال سن کودک، وضعیت کلی دندان‌ها، مهارت و تخصص پزشک و… از جمله این عوامل هستند. از همین رو برای اطلاع از قیمت‌ها باید همراه با فرزندتان به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. البته هزینه این کار توسط دندانپزشک عمومی در سال ۱۴۰۳ بطور تقریبی حدود پانصدهزار تومان است.

 

مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودک پنج ساله

 

در این مطلب سعی کردیم در مورد کشیدن دندان آسیاب شیری با شما صحبت کنیم. همانطور که متوجه شدید، کشیدن این دندان‌ها با چالش‌ها و نگرانی‌های زیادی همراه است و فقط در صورت تایید پزشک می توان این کار را انجام داد. امیدواریم که پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کرده باشید.

۵/۵ - (۸ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها