روکش دندان و عوارض روکش دندان

روکش دندان هنگامی استفاده می شود که دیواره ‌های دندان شکسته، یا پوسیدگی حجم بزرگی از آن را از بین برده باشد. اما مانند هر درمان دیگری، پس از تجویز روکش دندان بعد از عصب کشی، سوالات متفاوتی ذهن افراد را درگیر می کند. آنها فیلم روکش دندان را می بینند و می پرسند: عوارض روکش دندان چیست؟ هزینه یک روکش دندان ارزان چقدر است؟ قیمت روکش دندان ایمکس و قیمت روکش دندان سال ۹۷ چگونه است؟ آیا روکش دندان درد دارد؟ و… . در این مقاله به طور خاص به روکش های دندان، عوارض روکش دندان و مسائل مرتبط با آنها می پردازیم.

پیش از آنکه به دنبال روکش دندان ارزان، قیمت روکش دندان ایمکس و قیمت روکش دندان سال ۹۷ باشیم، بهتر است با موارد استفاده از روکش و انواع روکش دندان آشنا شویم.

 

موارد استفاده از روکش دندان

روکش دندان علاوه بر دندان هایی با دیواره شکسته و یا پوسیدگی گسترده، برای دندان هایی که به دلیل عصب کشی (روکش دندان بعد از عصب کشی) یا نازک شدن جداره احتمال شکستن ‌شان وجود دارد نیز استفاده می شود. معمولا هنگام ساخت رنگ روکش دندان (چه روکش دندان ارزان، روکش دندان ایمپلنت، روکش دندان جلو برای زیبایی و روکش دندان بعد از عصب کشی) نزدیک ترین رنگ به دندان شما درنظر گرفته خواهد شد.

 

روکش دندان ارزان فیلم روکش دندان قیمت روکش دندان ایمکس روکش دندان درد دارد

 

تغذیه نامناسب و رعایت نکردن بهداشت می تواند دندان ها را دچار پوسیدگی و تخریب کند. وارد شدن ضربه نیز ممکن است دندان را دچار شکستگی کند. اگر این تخریب حجم عمده ای از دندان را دربر گیرد، ساختار باقی مانده باید به وسیله روکش (حتی یک روکش دندان ارزان) تقویت شود. در ادامه انواع مختلف این روکش ها را بررسی می کنیم.

 

انواع روکش دندان

انواع روکش های دندان از نظر مواد سارنده عبارت اند از:

  1. استیل رنگ ثابت: این روکش دندان ارزان موقت بوده و معمولا برای کودکان استفاده می شود. رنگ روکش دندان استیل از نام آن مشخص است.
  2. تمام فلز: این روکش ها با مقاومت بالایشان هنگام جویدن و گاز زدن هیچ ایرادی پیدا نمی کنند. رنگ روکش تمام فلزی را می توان بزرگ ترین عیب آن دانست.
  3. سرامیک ترکیبی با فلز: رنگ روکش سرامیکی و فلزی می تواند بسیار شبیه دندان های شما باشد. این مدل برای روکش دندان جلو برای زیبایی، دندان های عقبی و همچنین بریج های بلند بسیار مناسب اند.
  4. تمام رزین: یک روکش دندان ارزان دیگر که متاسفانه به مرور زمان فرسوده شده و نسبت به روکش های سرامیکی-فلزی بیشتر امکان شکستن دارد.
  5. تمام سرامیک: رنگ روکش های دندان با این جنس می تواند بسیار شبیه به رنگ طبیعی دندان شما باشد. این روکش ها می توانند برای روکش دندان جلو برای زیبایی و روکش دندان بعد از عصب کشی استفاده شوند.

 

قیمت روکش دندان سال 97 رنگ روکش دندان روکش دندان ایمپلنت روکش دندان جلو برای زیبایی

 

رایج ترین عوارض روکش دندان

از شنیدن عوارض روکش دندان، از جمله روکش دندان ایمپلنت، روکش دندان جلو برای زیبایی و روکش دندان بعد از عصب کشی تعجب نکنید و نگران نشوید. عوارض روکش دندان بعد از عصب کشی بیشتر زمانی رخ می دهند که عمل نصب روکش دندان به درستی و توسط یک متخصص ماهر انجام نشده و یا بیمار مراقبت های لازم را انجام نداده باشد. در ادامه مهم ترین و شایع ترین عوارض روکش دندان را بررسی می کنیم:

۱. روکش دندان و احتمال عفونت

یکی از عوارض روکش دندان احتمال بروز عفونت پس از نصب روکش دندان ایمپلنت، روکش دندان جلو برای زیبایی، و روکش دندان بعد از عصب کشی است. این احتمال در صورتی قوی خواهد شد که قبل از انجام کار، محیط داخلی دهان به خوبی تمیز و از عدم وجود کوچکترین عفونت در ناحیه دندان مورد نظر اطمینان حاصل نشده باشد. هر متخصص پروتز پیش از نصب روکش ابتدا باید آن ناحیه را به خوبی تمیز کرده و مطمئن باشد که هیچگونه ذره خارجی در آن ناحیه وجود ندارد تا از بروز عفونت دندانی و سایر عوارض روکش دندان جلوگیری کند.

۲. آلرژی به روکش دندان بعد از عصب کشی

امکان بروز حساسیت و آلرژی به مواد به کار رفته در روکش نیز یکی دیگر از عوارض روکش دندان است. البته این حساسیت زیاد رخ نداده و غالبا در مدت کوتاهی درمان می شود. در صورت بروز آلرژی، متخصص پروتز از داروهای ضد حساسیت برای بیمار استفاده خواهد کرد. البته با توجه به تفاوت جنس روکش، حساسیت افراد به انواع روکش ها نیز (برای مثال روکش دندان ارزان، روکش دندان ایمپلنت یا روکش دندان جلو برای زیبایی) می تواند متفاوت باشد.

۳. روی هم قرار نگرفتن فک ها به طور کامل

مشکل در تطابق فک ها روی یکدیگر نیز از عوارض روکش دندان است. پس از نصب روکش، اگر ارتفاع روکش دندان از سایر دندان ها کمتر یا بیشتر باشد، مشکل ایجاد می شود. کمتر بودن ارتفاع سبب اعمال فشار بیشتر روی سایر دندان ها می شود، زیرا دندان روکش شده از دسترس خارج است. بیشتر بودن ارتفاع روکش نیز (چه روکش دندان ارزان، چه روکش دندان ایمپلنت و حتی روکش دندان جلو برای زیبایی) به فک ها اجازه نمی دهد تا به درستی روی هم قرار بگیرند. در نتیجه در لثه فرو می روند و به بافت آن آسیب می زند.

۴. لق شدن روکش دندان ایمپلنت

این مورد از عوارض روکش دندان نیز در صورت نصب اشتباه روکش به وجود خواهد آمد. در صورت لق شدن و افتادن روکش دندان بعد از عصب کشی، روکش دندان ایمپلنت یا روکش دندان جلو برای زیبایی، بیمار باید مجددا باید هزینه ای را برای نصب روکش تقبل کند، البته در صورتی که در نتیجه این مشکل آسیبی به دندان وارد نشده باشد.

۵. پوسیدگی دندان

پوسیدگی و خراب شدن دندان می تواند یکی از نگران کننده ترین عوارض روکش دندان بشد. اگر روکش دندان به خوبی در جای خود نصب نشود، میکروب ها و مواد غذایی زیر آن نفوذ کرده و موجب پوسیدگی دندان خواهند شد. به همین دلیل توصیه می کنیم این کار را به یک متخصص مجرب بسپارید تا عوارض روکش دندان را به حداقل برسانید. چرا که بعد از قرار دادن روکش، جابجا کردن آن بسیار دشوار خواهد بود.

 

آیا روکش دندان درد دارد؟

اینکه روکش دندان درد دارد یا خیر نیز برای بسیاری از بیماران جای سوال دارد. در پاسخ آیا روکش دندان درد دارد باید متذکر شد که این درمان نیز مانند سایر درمان های دندانپزشکی نیازمند مراقبت است. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود پس از استفاده از روکش در دوره های معین به دندانپزشک برای معاینه مراجعه کنند. ولی در پاسخ کلی به اینکه روکش دندان درد دارد یا خیر باید گفت که این روش در صورت رعایت مراقبت های لازم دردی ایجاد نخواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا