حرکت دندان ها پس از درمان ارتودنسی (سیم کشی)

نگهدارنده ارتودنسی

شما یک یا دو سال را در حالی سپری کرده‌اید که از سیم‌کشی استفاده کرده، دستورات متخصص ارتودنسی خود را پیگیری و بهداشت دهان و دندان و تغذیه خود را به دقت رعایت می‌کردید و سرانجام آن روز بزرگ فرا رسید؛ شما سیم‌کشی‌ها را خارج کردید! ناگهان احساس می‌کنید که دندان‌های شما در حال بازگشت به موقعیت قبلی خود هستند.

حرکت دندان‌ها پس از خارج کردن سیم‌کشی‌ها

هنگامی که شما در دهان خود سیم‌کشی دارید یا زمانی که از اینویزیلاین استفاده می‌کنید، دندان‌های شما به صورت بسیار محکم در جای خود نگه داشته شده‌اند. زمانی که متخصص ارتودنسی تنظیمات و تطابق‌هایی را انجام می‌دهد و یا شما از الاینرهای جدید استفاده می‌کنید، دندان‌ها به دلیل فشار وارده از سوی تجهیزات، وادار می‌شوند به نقاط مورد نظر و ایده‌آل تغییر موقعیت دهند. هنگامی که دندان‌های شما آزاد هستند و این درجه از فشار بر روی آنها وجود ندارد، یک فرایند حرکت دندان طبیعی دیده می‌شود که دقیقاً پس از برداشتن سیم‌کشی‌ها آغاز می‌شود. دندان‌ها همان حرکت بسیار اندک خودشان را انجام خواهند داد و گاهی می‌توانند باعث شوند که وضعیت بایت بهتر نیز بشود!

به علاوه، بدن شما دائماً در حال تغییر و تکامل هستند. درست همانند پوست که در گذر زمان، کلاژن و الاستین خود را از دست می‌دهند و خطوط و چین و چروک‌هایی بر روی پوست ایجاد می‌شوند، ساختارهایی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند نیز با چنین مشکلاتی روبرو هستند و پیر و کهنه می‌شوند. همچنین زبان شما و ساییدگی طبیعی ناشی از جویدن نقش مهمی در تغییرات جایگیری دندان‌ها دارند. به همین دلیل است که نمی‌توان انتظار داشت حرکت دندان‌ها پس از سیم‌کشی در حد صفر باشد. درمان ارتودنسی سعی دارد تضمین کند که تغییرات در کمترین حد ممکن اتفاق بیفتد و استفاده از نگهدارنده به حفظ روند بهبودی کمک می‌کند و حرکت دندان را به حداقل می‌رساند.

در چه حالتی حرکت دندان‌ها پس از سیم‌کشی نگران کننده محسوب می‌شود؟

در حالی که حرکت دندان طبیعی دندان‌ها پس از خارج کردن سیم‌کشی‌ها عادی است اما اگر دندان‌های جلویی شما حرکت کنند یا تغییرات چشمگیری اتفاق بیفتد در این صورت جای نگرانی است. شما باید به محض اینکه احساس کردید چنین اتفاقی در حال رخ دادن است، به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. یکی از گزینه‌های درمانی که متخصص ارتودنسی پیشنهاد می‌دهد، استفاده از نگهدارنده برای جلوگیری از تغییر موقعیت دندان‌ها و نگه داشتن دندان در موقعیت مطلوب است. اگر حرکت در دندان‌های جلویی اتفاق بیفتد و شما طبق دستور پزشک از نگه دارنده استفاده کنید، نگهدارنده که پشت دندان‌های شما چسبانده می‌شوند تا زمانی که دندان‌ها ثبات پیدا کنند، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در برخی موارد افراد دندان‌های کوچکی دارند و نگهدارنده به درستی در دهان قرار نمی‌گیرد. یک گزینه دیگر این است که اجازه دهیم دندان‌ها به موقعیت نهایی خود حرکت کنند و سپس دندانپزشک فاصله‌ را با استفاده از ونیر یا دیگر روش‌ها ببندد.

نگهدارنده پس از سیم‌کشی

علی رغم اینکه شما ممکن است با وجود استفاده از نگه دارنده پس از سیم‌کشی به دلیل جلوگیری از حرکت دندان باز هم احساس کنید که دندان‌ها حرکت می‌کنند، استفاده از نگهدارنده تنها راه برای به حداقل رساندن حرکت دندان‌ها و تضمین باقی ماندن بایت در وضعیت مناسب است. به دلیل آنکه بیشتر این حرکت‌ها بلافاصله پس از اتمام درمان اتفاق می‌افتد، دندانپزشکان معمولاً توصیه می‌کنند بیماران تا چند ماه پس از درمان از نگه ارنده استفاده کنند. هنگامی که دندانپزشک در بیماران نشانه‌های پیشرفت و بهبود را مشاهده کند، بیماران می‌توانند تنها در هنگام شب از نگهدارنده استفاده کنند. اکثریت بیماران نیاز خواهند داشت که تا آخر عمر چند شب در هر هفته از ریتینر استفاده کنند تا از حرکت دندان‌ها به موقعیتی که قبل از سیم‌کشی داشتند جلوگیری شود. انجام ندادن این کار باعث می‌شود مجدداً از سیم‌کشی یا اینویزیلاین استفاده کنید.

۲.۸/۵ - (۵ امتیاز)
ارتودنسی متحرک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.