پلاک ارتودنسی و پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک ارتودنسی یا پلاک متحرک ارتودنسی چیست؟

در این مقاله درباره پلاک ارتودنسی و همچنین پلاک متحرک ارتودنسی صحبت می شود. شما می توانید در پایان مقاله جواب سوالات پلاک ارتودنسی کودکان چگونه است؟ انواع پلاک ارتودنسی متحرک کدام است؟ آیا پلاک نگهدارنده بعد از ارتودنسی همان پلاک ارتودنسی است؟ به طور کلی پلاک ارتودنسی چیست؟ نحوه گذاشتن پلاک در دندان چگونه است؟ نحوه محاسبه قیمت پلاک دندان چگونه است؟ قیمت پلاک متحرک فک بالا چقدر است؟ پلاک فانکشنال کدام است؟ را دریافت نمایید.

 

پلاک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسی چیست نحوه گذاشتن پلاک در دندان پلاک متحرک فک بالا قیمت پلاک دندان پلاک فانکشنال

 

مواردی که در مقاله پلاک ارتودنسی یا پلاک متحرک ارتودنسی مطالعه می کنید:

  • پلاک ارتودنسی چیست؟
  • انواع پلاک ارتودنسی متحرک
  • نحوه گذاشتن پلاک در دندان

 

پلاک ارتودنسی چیست؟

یکی از مهمترین ابزارهای ارتودنسی پلاک متحرک است. پلاک متحرک دارای بدنه پلاستیکی ضخیم است که از سیم هایی با اندازه دندان ساخته شده است. اگر پلاک ارتودنسی در سقف دهان قرار داشته باشد برای مرتب بودن دندان های فک بالا است اما در صورتی که بین دندان های پایین و زبان قرار داشته باشد جهت برقراری نظم در دندان‌های فک پایین است.

 

پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک ارتودنسی کودکان انواع پلاک ارتودنسی متحرک پلاک نگهدارنده بعد از ارتودنسی

 

پلاک ارتودنسی برای نظم دادن به دندان ها بعد از درمان ارتودنسی بسیار ضروری است. مدت زمان استفاده از پلاک ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی شما مشخص می شود. بعد از اینکه ارتودنسی ثابت از دهان بیمار خارج شد و مرحله درمان با موفقیت به پایان رسید مرحله ثبات موقعیت دندان ها آغاز می شود. که با کمک پلاک ارتودنسی انجام می شود.

 

انواع پلاک ارتودنسی متحرک

بسته به وضعیت بیمار، مدت زمان ارتودنسی و همچنین میزان نامرتبی دندان های بیمار از انواع مختلف پلاک ارتودنسی استفاده می شود که در این قسمت به انواع پلاک ارتودنسی متحرک و ثابت پرداخته ایم. با ما همراه باشید تا شما را با انواع پلاک ارتو دنسی دندان آشنا کنیم.

 

پلاک ارتودنسی نامرئی

نوعی از ارتودنسی متحرک از طریق پلاک ارتودنسی نامرئی انجام می شود که جنس این نوع پلاک ارتودنسی مانند پلاستیک شفاف است. اگر متخصص ارتودنسی از این نوع پلاک برای بیمار استفاده نماید، لازم است که هر دو هفته یکبار نسبت به تعویض پلاک دندان و استفاده از نوع دیگری از پلاک نامرئی اقدام نماید.

پلاک متحرک فک بالا

قیمت پلاک دندان ارتودنسی متحرک با پلاک پیچ دار پلاک متحرک دندان اسنپ آن اسمایل

 

پلاک متحرک با فنر که به شکل زد (Z) است

اگر یک یا چند دندان از دندان های شما عقب باشد، جهت جلو کشیدن دندان ها و همچنین هم ردیف کردن دندان ها با دندان های کناری، باید از پلاک متحرک با فنر زد استفاده شود.

 

پلاک فانکشنال

پلاک فانکشنال در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که فک پایین بیمار عقب باشد، یا فک بالای بیمار جلو باشد. که این نوع پلاک جهت به عقب کشیدن فک بالا و جلو آوردن فک پایین استفاده شود. البته در هنگام استفاده از پلاک فانکشنال صحبت کردن برای بیمار کمی دشوار می شود.

 

پلاک نگهدارنده یا پلاک ریتینر

متخصصان ارتودنسی در هنگام درمان بیمار تاکید می کنند که بعد از مرتب شدن دندان ها باید مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان را بسیارجدی گرفته بگیرند زیرا دندان ها بعد از اتمام ارتودنسی تمایل دارند به حالت قبل خود بازگردند. به همین دلیل باید از پلاک نگهدارنده یا پلاک ریتینر استفاده شود تا بعد از اتمام درمان ارتودنسی، دندان ها نظم خود را از دست ندهند.

 

قیمت پلاک ارتودنسی

پلاک متحرک پیچ دار نحوه گذاشتن پلاک در دندان پلاک نگهدارنده بعد از ارتودنسی

 

نحوه گذاشتن پلاک در دندان

پلاک ارتودنسی تجهیزاتی است که ارتودنیست ها به بیماران خود ارائه می‌دهند تا دندان‌های ارتودنسی شده و نظم گرفته آن‌ها تا حد امکان پس از در آوردن بریس‌ها به صورت ردیف زیبایی خود را حفظ نمایند. هیچ پلاک دندانی وجود ندارد که بتواند از تمام حرکات دندان‌ها جلوگیری کند. حتی پلاک هایی که به هر دندان چسبیده‌اند، اجازهٔ حرکت به دندان‌ها را می‌دهند. هدف از گذاشتن پلاک ارتودنسی این است که میزان این حرکات را به حداقل برسانند.

 

پلاک ارتودنسی چیست؟ قیمت پلاک متحرک ارتودنسی چقدر است؟

 

ارتودنیست ها پلاک‌ متحرک ارتودنسی یا همان نگهدارنده‌ها را همان روز که بریس ها از روی دندان برداشته می‌شود، به بیمار می‌دهند. پلاک ارتودنسی باید به درستی روی دندان‌های بیمار فیت شوند. پس از کار گذاشتن پلاک متحرک ارتودنسی، ممکن است ابتدا کمی احساس ناراحتی داشته باشید، اما با گذشت زمان به پلاک‌ متحرک ارتودنسی عادت خواهید کرد. اگر نگهدارنده ای در روز کار گذاشتن مناسب شما نباشد، ارتودنیست پلاک ارتودنسی شما را بازسازی نموده یا نوع نگهدارنده را تغییر می‌دهد. برخی از بیماران به طور طبیعی دندان‌های کوتاه یا لثه‌های پف دارند که باعث می‌شود نگهدارنده‌ها در دهان آن‌ها نسبت به بیمارانی که دارای دندان‌های بلندتری هستند، تناسب بیشتری داشته باشد.

قیمت و هزینه ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا