ارتودنسی متحرک | هزینه ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک همچنان در درمان ارتودنسی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع ارتودنسی در حرکت سریع دندان‌ها در برخی شرایط بسیار خوب عمل می‌کند اما از دقت کنترل کافی که در ارتودنسی ثابت وجود دارد، برخوردار نمی‌باشد.

گاهی اوقات برای تغییرات بزرگ ابتدا از انواع ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود و سپس بریس‌های ثابت به منظور دستیابی به جزئیات دقیق و نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارتونسی متحرک معمولاً باید بطور تمام وقت بر روی دندان‌ها قرار گیرد و برخی از بزرگسالان آنها را حجیم می‌دانند و تحمل این نوع بریس‌ها برایشان سخت است.

متخصص ارتودنسی در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی در استفاده از ارتودنسی متحرک جهت ایجاد لبخندی زیبا و با عملکرد موفق، تبحر و تجربه بسیار بالایی دارند.

ما به بیماران سیستم‌های ارتودنسی متحرک مختلفی از جمله ارتودنسی نامرئی و پلاک‌های متحرک را هم برای کودکان و هم بزرگسالان ارائه می‌کنیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع روش‌ها و پلاک‌های ارتودنسی به کار رفته در این کلینیک و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸ و ۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید.

ارتودنسی متحرک چیست؟ارتودنسی متحرک به عنوان براکت متحرک یا دستگاه‌های فانکشنال

ارتودنسی متحرک به عنوان براکت متحرک یا دستگاه‌های فانکشنال مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیمار می‌تواند آن را از دهان خود خارج کند.

الاینر ، ارتودنسی نامرئی

این پلاک ها به صورت باکس‌های پلاستیکی نامرئی وجود دارند. ارتودنسی نامرئی روشی برای درمان نامرتبی‌های ساده‌ی دندان‌ها در بزرگسالان می‌باشد.

با اینکه پلاک را می‌توان برای تمیز کردن یا در حین ورزش های تماسی جدا کرد، اما در سایر اوقات باید داخل دهان باشد تا موثر عمل کند.

پلاک فانکشنال

پلاک فانکشنال

دستگاه‌های فانکشنال متحرک نیز وجود دارند که معمولاً برای درمان ارتودنسی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه‌های متحرک دارای یک پایه‌ی اکریلیک و قطعاتی از جنس فولاد ضد زنگ برای محکم نگه داشتن پلاک بر روی دندان‌ها می‌باشند.

حرکت دندان‌ها با تغییر شکل فنرهای فولادی ضد زنگ که توسط دندانپزشک فعال می‌شوند حاصل می‌گردد، بطوری که با حرکت آنها به شکل اولیه‌ی خود دندان‌های نامرتب را نیز با خود می‌کشند یا فشار می‌دهند.

انواع ارتودنسی متحرک به راحتی بر روی دندان‌ها سوار شده و قابل تنظیم شدن و حرکت برای رفع به هم ریختگی دندان ها می باشد.

مراحل ساخت پلاک ارتودنسی متحرک

در مرحله اول از بیمار توسط مواد مخصوص قالب‌گیری می‌شود و سپس قالب مورد نظر به لابراتور ارسال می‌شود. با توجه به طرح درمان پلاک مورد نظر ساخته می‌شود.

طول درمان با پلاک‌های متحرک

در مواردی که نیاز به حرکت‌های کوچک چند دندان باشد، درمان ۳ تا ۴ ماه به طول می‌انجامد ولی زمانی که نیاز به درمان‌های افزایش عرض قوس فک به بالا باشد، درمان ۶ تا ۱۰ ماه و در موارد درمان‌های ارتوپد یک فکی یا فانکشال به طور متوسط ۱۲ تا ۱۸ ماه درمان به طول می‌انجامد.

دلایل استفاده از پلاک‌های متحرک ارتودنسی

پلاک‌های متحرک در دهان‌های ارتودنسی، به دو دلیل مهم بکار می‌روند:

  • حرکت‌های تک دندانی یا گسترش عرض فک بالا در سنین کودکی
  • درمان‌های ارتوپدیک فکی یا به اصطلاح درمان‌های فانکشنال

مزیت عمده‌ی ارتودنسی متحرک، قابلیت برداشتن و گذاشتن آنها می‌باشد. بنابراین بیمار می‌تواند در موقع غذا خوردن آنها را از دهان خارج کرده و بعد از غذا خورد آن را در داخل دهان بگذارد. مشکل اصلی آنها در این است که برای بدست آوردن نتیجه، بیمار باید مدتی آنها را استفاده کند.

پلاک‌های متحرک فانکشنال چه کاری انجام می‌دهند؟

این پلاک‌ها در مواردی که به شکل فکی در بیمار وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلاک‌های فانکشنال با تغییر موقعیت فک و با استفاده از عضلات بیمار باعث اصلاح ناهنجاری‌های فکی می‌شوند.

معمولاً این پلاک‌ها در ارتودنسی متحرک دندان در مواردی که فک پایین عقب رفته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع دیگری از این پلاک‌ها در مواردی که فک پایین جلو باشد همراه با دستگاه‌های خارج دهانی در صدد ناهنجاری‌ها به بیمار کمک می‌کند.

گاهی برای حل مشکل بی‌نظمی و شلوغی دندان‌های فک بالا و پایین از ارتودنسی بدون جراحی به جای جراحی فک بهره گرفته می شود. ارتودنسی کاموفلاژ یکی از این روش های موجود است.

مزایا و معایب پلاک‌های متحرک

پلاک‌های متحرک به بیماران در حین فرایند درمان کنترل بیشتری می‌دهند و بسیاری از بیماران آزادی عمل برای بیرون آوردن پلاک‌ها را ترجیح می‌دهند. در این صورت غذا خوردن نیز آسان می‌شود و می‌توان دندان‌ها را بطور مناسب تمیز کرد که به کاهش خطر بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

بسیاری از پلاک‌های متحرک مانند پلاک‌های شفاف نیز غیرقابل تشخیص بوده و در نتیجه از لحاظ زیبایی در طول فرایند درمان بسیار مناسب هستند.

از معایب پلاک‌های متحرک این است که فرایند درمان پیچیده‌تر بوده و باید به خاطر داشته باشید که ترازکننده‌ها را تعویض کنید و آنها را مرتب وارد و خارج دهان کنید. همچنین موفقیت درمان به شدت بستگی به خود بیمار دارد. در صورت سهل‌انگاری در استفاده از الاینرها در زمان مورد نیاز، ممکن است درمان به اندازه‌ای که امید داشته‌اید موفق نباشد.

آیا استفاده از پلاک‌های متحرک درد دارد؟

خیر، استفاده از ارتودنسی متحرک باعث ایجاد درد در بیماران نمی‌شود. اگرچه ممکن است در هنگام فعال کردن فنرها و پیچ‌ها در ابتدا درد مختصری وجود داشته باشد ولی به‌طور کلی استفاده از ارتودنسی با پلاک متحرک درد ندارد.

مشکل استفاده از این پلاک‌ها چیست؟

مشکل عمده در استفاده، همکاری بیمار در ارتودنسی با پلاک متحرک می باشد. در روزهای اول استفاده ترشح بزاق زیاد شده و صحبت کردن و قورت دادن آب دهان مشکل می‌شود ولی بعد از چند روز استفاده، بیمار به آنها عادت می‌کند.

آیا می‌توان به جای درمان‌های ثابت از پلاک‌های متحرک استفاده کرد؟

خیر، پلاک‌های متحرک امکان کنترل دندان در سه بعد فضا را به صورت دقیق ندارند و نمی‌توانند باعث ایجاد رابطه دقیق دندان‌ها شوند. اگر چه می‌توان برای حرکت‌های یک یا چند دندان به صورت محدود از آنها استفاده نمود ولی امکان کنترل همه دندان‌ها و ایجاد روابط دقیق دندانی با آنها وجود ندارد.

آیا می‌توان بصورت طبیعی غذا خورد؟

شما قادر خواهید بود که بصورت طبیعی غذا بخورید. نگه داشتن پلاک جهت ارتودنسی فک بدون جراحی در داخل دهان در هنگام غذا خوردن مهم است مگر اینکه پزشک خلاف آن را توصیه کند. با اینکه ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما به تدریج غذا خوردن با وجود پلاک بر روی دندان‌ها آسان‌تر خواهد شد. پس از هر وعده غذایی پلاک را خارج کرده و آن را پیش از قرار دادن در دهان بطور کامل بشویید. با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک مراجعه کننده از مزیت عمده‌ی پلاک‌ها، که قابل برداشتن و گذاشتن آنها می‌باشد، بهره می‌برد.

برای موثر بودن سیم کشی دندان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مراقبت از دندان‌ها و پلاک بسیار مهم است. به منظور پیشگیری از آسیب به آنها باید:

  • از مصرف تافی، آبنبات، آدامس، شکلات و هر نوع شیرینی و غذایی که به دندان‌ها می‌چسبند پرهیز کنید.
  • از مصرف نوشیدنی‌های گازدار و مقدار بیش از حد آب میوه پرهیز کنید.
  • در هنگام مصرف مواد غذایی سخت مانند سیب، نان ترد یا پیتزا که ممکن است به پلاک‌ها آسیب برسانند مراقب باشید. همیشه آنها را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.
  • در طول درمان ارتودنسی لازم است از مصرف برخی مواد غذایی خاص خودداری شود! برای چند روز اول شروع درمان، بیمار می‌بایست از غذاهای نرم برای تغذیه استفاده نماید. به این ترتیب در این زمان می‌بایست از مصرف مواد گوشتی سفت، نان خشک، و سبزیجات خام خودداری شود. به هر حال با گذشت مدت زمان لازم، فرد دوباره توانایی غذا خوردن عادی خود را به دست خواهد آورد. علاوه بر این لازم است در طول درمان هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی ، مراقبت از ارتودنسی دندان را فراموش نکنید .

نحوه شستن این پلاک‌ها چگونه است؟

بهتر است بعد از غذا خوردن و مسواک زدن پلاک‌ها هم شسته شوند. می‌توان آنها را با آب خالی شست و علاوه بر آن امکان شستشوی آنها با مواد شستشو دهنده مانند مایع ظرف شویی هم هست، البته قرص‌های مخصوصی نیز وجود دارند که بیمار می‌تواند پلاک را داخل لیوان بگذارد و قرص را داخل آن بگذارد تا پلاک تمیز شود.

معمولاً چه مدت در طول روز باید از این پلاک‌ها استفاده کرد؟

پلاک‌های متحرک باید حتی‌الامکان در تمامی ساعات جز زمان غذا خوردن و مسواک زدن استفاده شوند، حتی در هنگام خواب نیز باید از آنها استفاده کرد.

پلاک‌های نگهدارنده در پایان درمان هم از این نوع پلاک‌ها هستند؟

اگرچه جنس و نحوه ساخت پلاک‌های نگهدارنده مانند پلاک‌های متحرک می‌باشد ولی وظیفه درمانی آنها متفاوت است. پلاک‌های نگهدارنده وظیفه نگه داشتن دندان‌ها را در موقعیت نهایی بر عهده دارند و معمولاً باعث حرکت دادن دندان‌ها نمی‌شوند. برعکس پلاک‌های متحرک فعال دارای اجزایی هستند که باعث حرکت دندان ها به موقعیت مورد نظر می‌شود.

با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک مراجعه کننده از مزیت عمده ی پلاک ها، که قابل برداشتن و گذاشتن آنها می باشد ، بهره میبرد. بنابراین بیمار می تواند در موقع غذا خوردن آن ها را از دهان خارج کرده و بعد از غذا خورد آن را در داخل دهان بگذارد.

هزینه ارتودنسی متحرک

در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه ارتودنسی کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده هزینه ارتودنسی متحرک متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه ارتودنسی متحرک از منطقه به منطقه دیگر نیز متفاوت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *