/ / دانستنی های دندانپزشکی

سیم کشی دندانبریس‌ها و سیم کشی دندان به منظور اصلاح ناهنجاری‌های مختلف دندانی (شلوغی یا انحراف دندان‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرند. در برخی از موارد ممکن است دندان‌ها صاف و مرتب باشند، اما فک‌های بالایی و پایینی شما به شکل مناسبی بر روی هم قرار نگیرند.

این گونه ناهنجاری‌های فک و دندان می‌تواند زمینه ارثی داشته باشد و یا در اثر عوامل محیطی مانند آسیب‌دیدگی از ناحیه دهان و فک، ريختن زودهنگام یا دیرهنگام دندان‌ها و مکیدن شست در دوران کودکی به وجود بیاید.

اگر شما هم به ناهنجاری‌های فک و دندان مبتلا هستید، دندانپزشکان متخصص ارتودنسی در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی می‌توانند با استفاده از سیم کشی دندان و سایر درمان‌های ارتودنسی، نسبت به درمان این ناهنجاری‌ها اقدام کند. ما می‌توانیم با درمان این گونه ناهنجاری‌ها، لبخند زیبا و جذابی برای شما بسازیم اما مزیت بسیار مهم‌تر آن این است که سیم‌کشی دندان باعث ارتقاء سلامت و بهداشت دهان و دندان می‌شود.

آیا استفاده از بریس‌های دندانی ضروری است؟

هنگامی که دندان‌ها حالت شلوغ، کج و نامرتب داشته باشند، تمیز کردن آنها کار بسیار مشکلی خواهد بود و در صورتی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به روش صحیح و کامل انجام نشود، احتمال بروز بیماری‌های دهان و دندان به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر می‌شود. بنابراین عدم درمان ناهنجاری‌های فک و دندان می‌تواند پیامدهای ناگواری از نظر سلامت دهان و دندان داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

  • پوسیدگی دندان
  • بیماری‌های لثه
  • از دست رفتن دندان‌ها
  • اختلال در قدرت تکلم یا جویدن غذا
  • سایش غیر طبیعی و نامنظم مینای دندان
  • ناهنجاری‌های شکل فک

بنابراین فوایدی که بریس‌ها و سیم کشی دندان برای شما به همراه دارد، فقط داشتن یک لبخند زیبا نیست، بلکه سيم‌کشي دندان‌ها با صاف و مرتب نگه داشتن آنها و فراهم کردن امکان بهداشت بهتر دهان و دندان، در سلامتی و طول عمر بیشتر ‌دندان‌ها، لثه‌ها و حفره دهانی شما تأثیر زیادی دارد.

دلایل بروز مشکلاتی در حالت و وضعیت دندان‌ها

شایع‌ترین بیماری دهان و دندان که موجب افزایش روزافزون استفاده از سیم کشی دندان در افراد مختلف می‌شود، نامرتب بودن دندان‌ها است. این عارضه می‌تواند در اثر یک یا چند مورد از عوامل زیر ایجاد شود:

کوچک بودن دهان: دهان کوچک می‌تواند باعث عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان‌ها شود. بنابراین در افرادی که دهان کوچک دارند، وقتی دندان‌های دائمی رشد می‌کنند، مشکل شلوغی و نامرتب بودن دندان‌ها پیش می‌آید.

زبان زدن به دندان: بعضی از کودکان عادت دارند که زبان خود را به طور مرتب به طرف جلو برده و به پشت لب‌ها فشار بدهند. این کار باعث وارد شدن نیرویی بر روی دندان‌ها و باز ماندن فاصله بین فک بالا و پایین می‌شود.

رشد بیش از حد و یا ناکافی دندان‌ها: گاهی اوقات ممکن است که بعضی از دندان‌های یک شخص، رشد خیلی زیادی داشته و به طرف جلو متمایل شود. از طرفی ممکن است بعضی از دندان‌ها اصلاً رشد نکنند و جای آنها در دهان خالی بماند. اگر تعداد و میزان دندان‌های شما بیشتر از حد معمول باشد و یا دندان‌ها به تعداد ناکافی و داراي رشد کمتر از معمول باشند، اين می‌تواند بر وضعیت دندان‌ها و فک شما تأثیر بگذارد. علاوه بر آن، از دست دادن بی‌موقع دندان‌های شیری در کودکان و یا آسیب‌دیدگی از ناحیه صورت، دهان و فک‌ها می‌تواند بر وضعیت دندان‌ها تأثیر منفی داشته باشد

عدم انطباق فک‌ها و مشکلات ساختاری در استخوان فک: منطبق نبودن فک‌های بالا و پایین بر روی هم و مشکلات ساختاری در استخوان‌های حمایت کننده از دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد ناهنجاری‌های دندانی شود. نامرتب بودن دندان‌ها هم باعث بروز مشکل در جویدن غذا و قدرت تکلم و تأثير منفي بر سایر کارکردهاي دهان مي‌شود. علاوه بر آن، نامرتب بودن دندان‌ها می‌تواند با سایر عوارض دهان و دندان از قبیل بیماری‌های مفصل فک (TMJ) و دندان قروچه ارتباط داشته باشد.

عادت‌های رفتاری نامناسب که منجر به ضعف عضلات می‌شود: ناهنجاری‌های فک و دندان می‌تواند ناشی از برخی عادت‌های رفتاری نامناسب از قبیل مکیدن شست در دوران کودکی و بعد از آن باشد که منجر به ضعف و تحلیل رفتن عضلات ناحیه فک و دهان می‌شود. بعضی از بزرگسالان هم هنوز به مکیدن انگشتان یا شست دست خود عادت دارند. این کار می‌تواند باعث زبان زدن مداوم به دندان‌ها و ایجاد اختلال در رشد دندان‌ها و اجزای صورت شود.

انواع روش‌های سیم کشی دندان

مرتب کردن دندان‌های شما می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی انجام شود. نوع روش سیم کشی دندان که برای شما استفاده می‌شود، به ترجیح خودتان و گزینه‌های ارائه شده توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی بستگی دارد. بریس‌های ارتودنسی یکی از روش‌های سیم‌کشی دندان هستند که برای اصلاح دندان‌های شلوغ، نامرتب، پیش‌آمده، خارج از ردیف و یا دارای فاصله زیاد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بریس‌ها با حرکت دادن دندان‌ها به جایگاه درست خود به ایجاد یک لبخند جذاب‌تر و سالم‌تر چه در کودکان و چه در بزرگسالان کمک می‌کند.

سیم‌کشی‌های قدیمی با وارد کردن فشار به روی دندان‌ها، آنها را ردیف می‌کنند. این نوع از سیم‌کشی معمولاً شامل براکت‌های کوچکی است که به سطح دندان‌ها چسبانده شده و سپس با یک سیم به هم متصل می‌شوند. این سیم به صورت دوره‌ای توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی، کشیده و محکم‌تر می‌شود . در صاف کردن دندان با ارتودنسی به تدریج دندان‌ها و فک شما را به وضعیت صحیح خود برگرداند.

براکت‌ها می‌توانند از نوع فلزی و یا از نوع شفاف یا رنگ دندان باشند. در بعضی از روش‌های سیم‌کشی، این براکت‌ها به پشت دندان‌ها چسبانده می‌شود.

ردیف‌کننده‌های قابل برداشته شدن، یکی دیگر از روش‌های موجود برای درمان مشکلات ارتودنسی می‌باشد.

در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی، خدمات سیم‌کشی دندان توسط متخصصان ارتودنسی ارائه می‌شود. دکتر قریشی در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌های دندان، فک و صورت تخصص دارد. روش سیم‌کشی که برای شما استفاده می‌شود، به تجربه دندانپزشک و شدت عارضه مورد نظر بستگی دارد.

وسایل ارتودنسیوسایل ارتودنسی

وسایل ارتودنسی که با نام کلی بریس نیز شناخته می‌شوند معمولاً شامل براکت‌ها، سیم‌کشی‌ها و کش‌هایی هستند که سیم‌کشی‌ها را در جای خود نگه می‌دارد.

براکت‌ها: براکت‌ها می‌تواند از جنس فلز، سرامیک، کامپوزیت و یا ترکیبی از این مواد باشد. براکت‌های امروزی تفاوت‌های خیلی زیادی با مدل‌های قدیمی دارند و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه ساخت آنها به دست آمده است.

امروزه بیماران می‌توانند خودشان براکت‌هایی با شکل‌های مختلف و کش‌هایی با رنگ‌های متنوع را انتخاب کنند.براکت‌های امروزی بسیار کوچک‌تر از مدل‌های قدیمی هستند و می‌توان آنها را حتی به پشت دندان هم چسباند (ارتودنسی لینگووال) تا کمتر به چشم بیاید. بعضی از براکت‌ها هم نیازی به سیم‌کشی یا کش‌های لاستیکی برای نگه داشتن سیم‌ها در جای خود ندارند.

سیم‌کشی‌ها: سیم‌کشی‌ها به براکت‌ها متصل می‌شوند و یک فشار مداوم بر روی دندان‌ها وارد می‌کند تا آنها را به موقعیت درست خود جابه‌جا کند. سیم‌کشی‌های امروزی از انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردارند، اما از نظر ظاهری همچنان شکل قدیمی و اولیه خود را حفظ کرده‌اند. البته سیم‌کشی‌های امروزی هم مانند براکت‌ها از مواد جدیدتر و بهتری ساخته می‌شوند که می‌تواند موقعیت دندان‌ها و ریشه آنها را با سهولت بیشتر و درد و ناراحتی کمتری نسبت به سیم‌کشی‌های قدیمی، اصلاح نماید.

مراقبت‌های حین درمان با ارتودنسی

سن شروع درمان با ارتودنسی

از آنجا که ناهنجاری‌های دندانی معمولاً از حدود سن 6 تا 12 سالگی قابل مشاهده و تشخیص می‌باشد، سیم‌کشی دندان‌ها نیز اغلب بین سنین 8 تا 14 سالگی انجام می‌شود. اگر درمان ارتودنسی از همان زمانی که کودک هنوز در حال رشد است شروع شود، نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت. البته این به معنی آن نیست که بزرگسالان نمی‌توانند از سیم‌کشی دندان استفاده کنند، بلکه از این روش درمانی می‌توان در هر سن و سالی برای داشتن دندان‌های سالم‌تر و زیباتر استفاده کرد.

طول دوره ارتودنسی

طول دوره درمان بسته به وضعیت ناهنجاری دندان‌ها برای افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی این دوره در اغلب افراد بین یک تا سه سال طول می‌کشد. بعد از پایان این دوره هم تا مدتی از نگهدارنده استفاده می‌شود تا دندان‌ها را در وضعیت جدید خود محکم نگه دارد.

سن شروع درمان با ارتودنسی

مراقبت‌های حین درمان با ارتودنسی

در طول مدتی که سیم‌کشی‌ها در دهان شما وجود دارد، لازم است یک برنامه غذایی متعادل و مغذی داشته باشید که به سلامت دندان‌های شما کمک کند. البته داشتن یک برنامه غذایی سالم در هر زمانی اهمیت زیاد دارد، اما در طول دوره درمان ارتودنسی اهمیت آن خیلی بیشتر می‌شود. مصرف قند زیاد در زمانی که سیم‌کشی‌ها در دهان شما وجود دارد، می‌تواند منجر به تشکیل پلاک‌های باکتریایی در اطراف براکت‌ها، پیدایش لکه‌های دائمی بر روی دندان‌ها و آسیب‌دیدگی آنها شود.

همچنین در این مدت لازم است که از مصرف پاپ کورن، ذرت کبابی (بلال)، آدامس، سیب درسته و سایر غذاهای چسبنده نیز خودداری شود.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید آن است که همه ما از هنگام تولد، لبخند زیبا و جذاب نداشته‌ایم، اما با رعایت بهداشت دهان و دندان و کمک گرفتن از ارتودنسی، شما هم می‌توانید لبخند زیبا و سالمی داشته باشید.

سیم‌ کشی دندان در بزرگسالان

استفاده از مزایای سیم کشی دندان فقط به کودکان اختصاص ندارد. امروزه بزرگسالان هم می‌توانند سیم‌کشی دندان انجام دهند و از این طریق مشکلاتی از قبیل نامرتب بودن، فاصله زیاد، شلوغی و انحراف دندان‌ها را برطرف کند. اصول فرایند جابه‌جا کردن دندان‌ها در هر سنی یکسان است، اما در بزرگسالان ممکن است فقط کمی بیشتر طول بکشد. دلیل آن هم این است که در بزرگسالان رشد استخوان‌ها دیگر متوقف شده است و اصلاح برخی از ناهنجاری‌ها تنها با استفاده از سیم‌کشی دندان امکانپذیر نخواهد بود. در واقع بسته به نوع و شدت ناهنجاری فک و دهان در شما ممکن است لازم باشد که از کشیدن دندان و یا جراحی فک و دندان هم برای درمان آن استفاده شود.

هزینه سیم‌ کشی دندان

هزینه سیم کشی دندان ها توسط چند عامل مختلف تعیین می‌شود که مهم‌ترین آنها شامل روش سیم‌کشی، طول دوره درمان، ویژگی‌های دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی، موقعیت جغرافیایی شما، بیمه درمانی شما و سایر اقدامات درمانی که ممکن است قبل از شروع ارتودنسی لازم باشد، می‌باشد.

بسیاری از متخصصان ارتودنسی، شرایط و تسهیلات مختلفی را برای پرداخت هزینه‌های سیم‌کشی دندان در نظر می‌گیرند تا افرادی که به این درمان‌ها نیاز دارند، بتوانند از عهده هزینه‌های آن برآمده و نسبت به درمان مشکلات خود اقدام کنند.