درمانهای فوریتی براکت ارتودنسی

درمانهای فوریتی براکت ارتودنسی

مشکلات مربوط به براکت ارتودنسی که نیاز به اقدامات فوری دارند اگر چه بسیار کم است اما با این حال بهتر است آنها آشنایی داشته باشید. بیشتر مشکلاتی که ممکن است برای براکت به وجود بیاید را می‌توان در خانه موقتاً حل کرد. با این حال در صورتی که تحت شرایطی قرار داشته باشید که نمی‌توانید مشکل براکت را خودتان حل کنید، باید هر چه سریع تر با ارتودنتیست خود تماس بگیرید. در صورتی که وسیله ارتودنسی به مدت طولانی آسیب ‌دیده باقی بماند و کارایی لازم را نداشته باشد نتایج درمان به مخاطره افتاده و برنامه درمانی مختل می‌شود.

براکت دهان مرا اذیت می‌کند.

در صورتی که براکت را به تازگی در دهان گذاشته ‌اید، ممکن است در ابتدا کمی احساس درد و ناراحتی در دهان خود و احساس کشیدگی در دندان‌ها داشته باشید و دندان‌هایتان سه تا پنج روز اول در هنگام جویدن و اعمال فشار، حساس می‌شوند. این وضعیت را می‌توانید با قرقره کردن محلول آب نمک گرم بهبود بخشید. برای تهیه محلول آب نمک، یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید. سپس دهان خود را با این محلول کاملاً شست‌وشو بدهید.

همچنین می‌توانید در ناحیه ‌ای که زخم شده است Orabase قرار دهید. این محصول را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. در صورتی که خیلی اذیت میشوید، می‌توانید ایبوپروفن مصرف کنید.

در صورتی ‌که غذا خوردن برایتان سخت شده است به خاطر داشته باشید این وضعیت کاملاً موقتی بوده و فعلاً باید غذاهای نرم مصرف کنید.

لبها، گونه ‌ها و زبان ممکن است در اثر ساییدگی و تماس با براکت در ابتدا تحریک شده یا زخم شوند. به خصوص ظرف دو هفته اول که براکت در دهان قرار می‌گیرد، این اتفاق بیشتر احساس می‌شود. برای جلوگیری از این ناراحتی می‌توانید کمی موم مخصوص دندانپزشکی بر روی بخش‌هایی از براکت که با بافت‌های نرم دهان تماس پیدا می‌کند، قرار دهید. کمی موم دندانپزشکی (به اندازه یک نخود) بردارید و آن را بین انگشتان خود بچرخانید تا گرد شود. ناحیه ای را که می‌خواهید بر روی آن موم قرار دهید خشک‌ کنید. سپس موم را مسطح کرده و بر روی آن قرار دهید. این ماده کاملاً بی ‌ضرر است پس نگران این نباشید که ممکن است تصادفاً آن را ببلعید.

نگین براکت شل شده است

نگین براکت بخشی از سیستم براکت است که به سطح دندان‌ها چسبانده می‌شود. به هر دندان یک نگین براکت چسبانده می‌شود. در صورتی که نگین براکت شل شده است با ارتودنتیست تماس بگیرید تا مشخص شود آیا لازم است بلافاصله به او مراجعه کنید یا خیر. در صورتی که نگین براکت هنوز سیم ارتودنسی را در خود نگه داشته است باید بگذارید در جای خود بماند و مقداری موم دندان پزشکی بر روی آن بمالید تا فعلاً دهانتان را اذیت نکند. در صورتی که این اتفاق در تعطیلات آخر هفته رخ داده است، روی براکت را با موم بپوشانید و در اولین فرصت نوبت مراجعه به ارتودنتیست بگیرید. در صورتی که غذاهای سفت یا ترد بجوید یا در صورتی که در حین بازی یا فعالیت ورزشی ضربه ‌ای به دهان شما وارد شود ممکن است نگین براکت شل شده یا از دندان جدا شود بنابراین همیشه هنگام بازی باید از محافظ دهان استفاده کنید.

سیم ارتودنسی دهان مرا اذیت می‌کند

درمانهای فوریتی براکت ارتودنسی

انتهای سیم ارتودنسی ممکن است از جای خود خارج شده و بافت‌های نرم دهان را تحریک نماید. با استفاده از ته مداد می‌توانید سیم را به جای خود بازگردانید. در صورتی که نمی‌توانید سیم را به موقعیت بهتری حرکت دهید فعلاً آن را با مقداری موم بپوشانید تا دهانتان را زخمی نکند. در صورتی که نوبت مراجعه بعدی‌تان نزدیک است می‌توانید تا آن موقع صبر کنید اما اگر مدت زیادی مانده است یا موم کمکی به بهبودی وضعیت شما نکرده است می‌توانید از کسی برای قیچی کردن اضافه سیم کمک بگیرید تا جایی که دیگر به بافت‌های نرم دهان برخورد نکند. به خاطر داشته باشید در صورتی که انتهای سیم ارتودنسی را می‌چینید، بلافاصله قطعه جدا شده سیم را حتماً از دهان خود خارج کنید تا تصادفاً آن را نبلعید. با استفاده از دستمال کاغذی یا گاز استریل محدوده اطراف سیمی که می‌خواهید ببرید را بپوشانید تا سیم قطع شده داخل آن بیفتد. برای قطع کردن سیم، می‌توانید از ناخن گیر استفاده کنید. در صورت لزوم می‌توانید انتهای سیم را با موم بپوشانید.

حلقه کشی لیگاچور درآمده است

گاهی اوقات ممکن است حلقه کشی یا الاستیک کوچک دور نگین براکت که وظیفه متصل نگهداشتن سیم ارتودنسی به نگین براکت را بر عهده دارد از جای خود در بیاید. هنگامی که یک الاستیک از نگین براکت جدا می‌شود ممکن است سایر آنها نیز دچار همین وضعیت شوند بنابراین همه آنها را بررسی کنید. در صورتی که هرگونه پارگی در لیگاچور مشاهده کردید یا متوجه شدید لیگاچور درآمده و گم شده است، اوضاع را به اطلاع ارتودنتیست برسانید. با این حال این وضعیت اضطراری نیست و معمولاً نیازی به مراجعه فوری وجود ندارد.

جدا ساز (فضا ساز) درآمده است

در برخی موارد ممکن است از حلقه کشی به نام جدا ساز یا سپراتور برای ایجاد فاصله بین دو دندانی که تنگاتنگ یکدیگر قرار دارند، استفاده شود. ممکن است این حلقه کشی از بین دندان‌ها خارج شده و در بیاید. در صورتی که جدا ساز بیش از یک روز پیش از نوبت مراجعه تان در آمده است، برای جایگزینی آن با ارتودنتیست تماس بگیرید.

نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) گم شده است

در صورتی که نگهدارنده ارتودنسی خود را گم کرده اید، هر چه سریعتر با ارتودنتیست تماس بگیرید. باید دو جلسه درمانی برای شما در نظر گرفته شود. جلسه اول برای قالب گیری از دهان و جلسه دوم که یک هفته بعد از اولی ترتیب داده میشود برای نصب نگهدارنده ارتودنسی در دهان خواهد بود.

۵/۵ - (۶ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.