کدام بیمه هزینه دندانپزشکی را می‌دهد؟

اینکه آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود، کدام بیمه هزینه دندانپزشکی را می‌دهد و …، از جمله سوالات مراجعان دندانپزشکی است. هزینه ارتودنسی نیز مانند سایر خدمات دندانپزشکی با توجه به نوع مشکل و تخصص دندانپزشک متفاوت است.

هر چند مشاوره دندانپزشکی، انتخاب درمان بهینه، و مراجعه به افراد حرفه‌ای تا حدی هزینه ارتودنسی را کاهش می‌دهد، اما آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود؟ اصولا بیمه تکمیلی شامل چه مواردی می‌شود؟ هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح یا ارتودنسی با بیمه طلایی چقدر می‌شود؟

اگر می‌خواهید بدانید کدام بیمه هزینه دندانپزشکی را می‌دهد و بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود یا خیر، با ما همراه باشید.

 

آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود؟

بیمه‌های درمان تکمیلی معمولا هزینه‌های درمان‌های دندانی را در قالب قراردادهای گروهی و یا انفرادی پرداخت می‌کنند. بیمه درمان تکمیلی گروهی عموما به شکل قراردادی بین نهاد یا سازمان متقاضی بیمه، و شرکت بیمه منعقد شده و شرایط و پوشش‌های آن بر اساس توافق دوجانبه طرفین مشخص می‌شود. اما سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی ثابت است. اما آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود؟

متاسفانه در بیشتر موارد، ارتودنسی به دلیل هزینه‌های بسیار بالا پوشش داده نمی‌شود. در حال حاضر، سقف پوشش‌های درمان تکمیلی در بخش دندانپزشکی برای خدمات روتین مناسب‌تر است تا هزینه‌های بالای ارتودنسی. البته بعضی از قراردادهای گروهی که بسیاری از خدمات بدون سقف در آن به افراد ارائه می‌شود، دارای این پوشش هستند. با این وجود، پرداخت حق بیمه‌های سنگین آن می‌تواند برای برخی افراد دشوار باشد.

 

آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود؟

 

نحوه خرید و استفاده از بیمه تکمیلی

هر چند پاسخ آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود، منفی است؛ شما با خرید بیمه تکمیلی تا حد معینی‌ می‌توانید از خدمات دندانپزشکی استفاده کنید. اما این میزان در شرکت‌های مختلف متفاوت است. سقف پوششی که برای دندانپزشکی می‌توانید استفاده کنید به حق‌ بیمه‌ای که پرداخت می‌کنید بستگی دارد. نوع طرح و سقف تعهدات بیمه در موارد مختلف بر مبلغی که از بیمه دریافت می‌کنید موثر است.

بنابراین اگر پوشش دندانپزشکی برایتان اهمیت دارد، طرحی را انتخاب کنید که بیشترین پوشش را برای دندانپزشکی داشته باشد.

بیمه‌های تکمیلی در بخش دندانپزشکی (به دلیل هزینه بالا) بصورت انفرادی به متقاضیان فروخته نمی‌شود. بدین معنا که حتما باید بیمه تکمیلی را ثبت‌نام، و سپس بیمه دندانپزشکی را در کنار آن خریداری کنید. این خدمت توسط کمک رسان ایران (sos) و پس از عضویت اولیه قابلیت خریداری و ثبت‌نام را دارد.

این شرکت ۲ طرح با حق بیمه‌ها و سقف تعهدهای متفاوت برای مشتریان خودش در نظر گرفته است. توجه داشته باشید که بیمه نامه خود را از نمایندگان آگاه، مطلع و حرفه‌ای بخرید.

حالا که پاسخ سوال بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود یا خیر را می‌دانیم، در ادامه توضیح می‌دهیم که بیمه تکمیلی شامل چه مواردی می‌شود.

 

بیمه تکمیلی شامل چه مواردی می‌شود؟

بیمه دندانپزشکی یکی از پوشش‌های بیمه‌ تکمیلی است که هزینه‌های سنگین دندانپزشکی را در ازای دریافت حق بیمه جبران می‌کند. از این بحث که بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود یا خیر که بگذریم، بد نیست بدانید که خدمات دندانپزشکی در بیمه تکمیلی معمولا به ۲ صورت انجام می‌شود:

 

بیمه تکمیلی، شامل چه مواردی می‌شود؟

 

یک.

در حالت اول شرکت‌های بیمه دندانپزشکی ایران برای ارائه خدمات دندانپزشکی با برخی از مراکز دندان‌پزشکی قرارداد دارند و شما‌ می‌توانید برای دریافت خدمات مورد نیازتان به این مراکز مراجعه کنید. توجه داشته باشید که اگر هزینه‌‌های دندانپزشکی شما از تعهدات شرکت بیمه بیشتر شود، پرداخت باقی هزینه به عهده شماست.

دو.

در حالت دوم شما‌ می‌توانید به مرکز دندانپزشکی یا مطب مورد نظر مراجعه و از خدمات دندانپزشکی استفاده کنید. در ادامه و پس از مراجعه، می‌توانید با ارائه مدارک و اسناد مربوط به معالجات به شرکت بیمه دندانپزشکی ایران، هزینه‌های پرداخت شده را دریافت کنید. در این حالت گاهی برای دریافت هزینه از شرکت بیمه دندانپزشکی ایران نیاز به تأیید پزشک معتمد بیمه دارید.

اما بیمه تکمیلی شامل چه مواردی می‌شود؟ این بیمه نیز مانند بیمه دندانپزشکی تامین اجتماعی خدمات مرتبط با زیبایی فک، دندان، و بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

 

کدام بیمه هزینه دندانپزشکی را می‌دهد؟

توضیح دادیم که بیمه تکمیلی شامل چه مواردی می‌شود و بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود یا خیر. اما وضعیت سایر بیمه‌ها چگونه است؟ برای مثال، بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت یا هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح چه وضعیتی دارد؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

 

۱. بیمه‌های درمانی پایه

سوالاتی مانند آیا بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود، بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت و… برای سایر بیمه‌ها نیز رایج است. یکی از بیمه‌های پایه که افراد زیادی را تحت پوشش قرار داده، بیمه تامین اجتماعی است. برخی از مراکز درمانی تامین اجتماعی، خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان به بیمه‌شدگان خود ارائه‌ می‌دهند.

اما این خدمات محدود به بعضی از خدمات ابتدایی مانند کشیدن دندان، پر کردن معمولی و جرم‌گیری می‌شود. یکی دیگر از مشکلات این مراکز سیستم نوبت‌دهی و هدر رفتن زمان مراجعه‌کنندگان است.

خدمات دندانپزشکی بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح (برای مثال هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح) هم وضعیت مشابهی با بیمه تامین اجتماعی دارد. به این صورت که این بیمه‌‌ها هم یک سری خدمات پایه دندانپزشکی را با تعرفه‌های کم ارائه‌ می‌دهند. البته بیمه سلامت بابت این خدمات پایه تعرفه‌ای ۳۰ درصدی دارد (یعنی ۳۰ درصد هزینه‌‌ها را از فرد دریافت‌ می‌کند).

 

کدام بیمه هزینه دندانپزشکی را می‌دهد؟

 

۲. بیمه دندانپزشکی ایران در تامین اجتماعی

تعهدات دندانپزشکی سازمان‌های بیمه‌گر مانند سازمان تامین ‌اجتماعی توسط شورای عالی بیمه خدمات درمانی تعیین می‌شود. خدمات بیمه دندانپزشکی بیمه تامین موارد زیر را پوشش می‌دهد:

  • خدمات مربوط به ویزیت بیمار (شامل معاینه و تشخیص، تجویز دارو، اعزام به رادیولوژی و درخواست آزمایش)
  • کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل
  • رادیوگرافی تک‌دندان (گرافی‌پری اپیکال یا بایت وینگ)
  • جراحی دندان نهفته در نسج نرم و نسج سخت
  • بروساژ (نوعی جرم گیری) هر فک
  • جرمگیری بالای لثه و زیر لثه
  • پرکردن تک سطحی
  • ترمیم دندان

 

سخن پایانی

چه سوال‌تان این باشد که بیمه تکمیلی شامل ارتودنسی می‌شود یا خیر، بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت موجود است یا خیر، هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح چقدر است و…، یکی از مشکلات اصلی اینجاست که این بیمه‌‌ها پشتیبانی مناسبی از مراجعه فرد بیمه شده به مطب‌های دندانپزشکی خصوصی نداشته و افراد مجبور‌ می‌شوند بیشتر هزینه‌‌ها را خودشان پرداخت کنند.

برای مثال بیمه دندانپزشکی برای ایمپلنت عملا وجود ندارد. البته همین مسئله باعث تمایل و مراجعه افراد برای خرید بیمه تکمیلی شده است.

۲.۳/۵ - (۷۹ امتیاز)
قیمت و هزینه ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.