نحوه برداشتن ارتودنسی دندان و اقدامات بعد از آن

برداشتن ارتودنسی دندان

برداشتن ارتودنسی دندان، یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل ترمیم دندان‌ها به شمار می‌رود. ارتودنسی به عنوان یکی از روش‌های مرسوم برای برطرف کردن عیوب و ناهنجاری های فک و دندان شناخته شده است. این روش درمانی و یا ترمیمی، مدت زمان نسبتا زیادی شخص را درگیر کرده و تا به نتیجه رسیدن، به صبر زیادی نیاز دارد؛ اما در نهایت بعد از گذشت یک برهه طولانی، زمان برداشتن براکت ارتودنسی فرا می‌رسد. در ادامه با همراه باشید تا بیشتر درباره برداشتن ارتودنسی آشنا شویم.

نحوه برداشتن ارتودنسی از روی دندان

برداشتن سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی، طی ۴ مرحله انجام می‌شود. بعد از گذشت این چهار مرحله، شخص می‌تواند پس از چند ماه و یا حتی چند سال، از دست آن‌ها خلاص شده و با دیدن دندان‌های صاف و یکدست خود، شگفت‌زده شود. این چهار مرحله به شرح زیر هستند:

 

۱. برداشتن کش‌های ارتودنسی

ممکن است متخصص ارتودنسی، در طول درمان برایتان از کش‌ ارتودنسی و یا الاستیک‌ها تجویز کرده باشد. در این حالت اولین مرحله برای برداشتن ارتودنسی دندان، درآوردن این کش‌ها و الاستیک‌هاست.

 

۲. درآوردن سیم‌ها

براکت‌های ارتودنسی، به وسیله سیم‌هایی که از درون آن‌ها عبور کرده‌اند، با یکدیگر مرتبط بوده و متصل هستند. در این مرحله و بعد از برداشتن کش‌ها، متخصص بهسراغ خارج کردن سیم‌ها از داخل براکت ارتودنسی می‌کند.

 

۳. برداشتن براکت ارتودنسی از روی دندان

مرحله بعدی که برای برداشتن ارتودنسی باید طی کنید، برداشتن براکت‌هاست. برای این کار شما باید به یک متخصص ارتودنسی دندان مجرب مراجعه کنید تا مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد. متخصص باید به وسیله یک سیم چین مخصوص و فشار آوردن به براکت‌های ارتودنسی در جهت مناسب، آن‌ها را از دندان‌های شما جدا کند. این مرحله در صورتی که به درستی و طبق اصول خاص خود انجام شود، هیچگونه دردی به همرا ندارد و تنها ممکن است که یک احساس ناخوشایند در شما پدید آورد.

 

۴. تراشیدن چسب براکت

در برخی از مواقع ممکن است مقداری از چسب براکت بر روی دندان‌های شما باقی بماند. در این حالت متخصص باید به کمک سمباده مخصوص، به تراشیدن سطح دندان بپردازد تا هیچگونه اثری از چسب، باقی نماند. بعد از این کار شما دندان‌های صاف، تمیز و یکدستی خواهید داشت. تراشیدن چسب ممکن است به میزان کمی باعث خون‌ریزی لثه شود که اصلا موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست. همچنین پس از پایان کار سمباده کشی دندان‌ها، ممکن است تا چند روز آن‌ها نسبت به سرما و گرما حساس شوند که این حالت گذرا است.

 

برداشتن ارتودنسی

 

نکات مهم بعد از برداشتن ارتودنسی دندان

بعد از برداشتن ارتودنسی دندان، لازم است تا اقدامات مفیدی را انجام دهید که باعث می‌شوند تا دندان‌های سالم‌تر و بهتری و رضایت بیشتری از ترمیم دندان‌های خود داشته باشید. این اقدامات عبارت‌اند از:

 

جرمگیری دندان‌ها

یکی از این اقدامات، جرمگیری دندان‌هاست. بدیهی است که در دوره ارتودنسی که براکت‌ها و سیم‌پیچی‌ها روی دندان‌های شما قرار داشتند، مقدار زیادی جرم بر روی آن‌ها قرار گرفته باشد که از بین بردن آن‌ها نیاز به تمیزکاری حرفه‌ای و جرمگیری دارد.

به طور کلی توصیه می‌شود که حتما بلافاصله بعد از برداشتن براکت ارتودنسی، حتما جرمگیری دندان انجام شود؛ چراکه این کار تاثیر به سزایی در زیبایی دندان‌های شما و همچنین نتیجه درمان دارد.

 

استفاده از ریتینر

اقدام دیگری که بهتر است در این موقعیت انجام دهید، استفاده از ریتینر است. ریتینرهای ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند که شما می‌توانید از هرکدام که تمایل دارید استفاده کنید. ریتینرهای ثابت بلافاصله بعد از برداشتن ارتودنسی، قابل نصب هستند و شما می‌توانید برای نصب آن‌ها اقدام کنید. در صورتی که تمایل به استفاده از ریتینر متحرک دارید، ابتدا باید قالب‌گیری انجام شده و سپس بعد از یک الی دو هفته، ریتینر شما آماده و قابل استفاده خواهد بود.

 

 حفظ بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان نیز از نکات مهم و قابل توجه بعد از برداشتن براکت ارتودنسی است که حتما باید در نظر داشته باشید. بعد از برداشتن ارتودنسی نیز شما باید اهمیت ویژه‌ای به سلامت دهان و دندان‌های خود بدهید. به هیچ عنوان از مسواک زدن صحیح به صورت مرتب غافل نشده و حتما دو بار در روز این کار را انجام دهید.در کنار مسواک، از دهان شویه و نخ دندان نیز باید استفاده کنید تا بهداشت دهانتان در وضعیت خوب و مطلوبی قرار بگیرد.

 

برداشتن براکت ارتودنسی

 

جمعبندی

ارتودنسی یکی از درمان‌های طولانی و زمان‌بر در دندانپزشکی بوده که در شاخه اقدامات زیبایی قرار می‌گیرد. اغلب افراد برای برطرف کردن عیوب و ناهنجاری‌های فک و دندان خود، اقدام به ارتودنسی می‌کنند. در نهایت بعد از اتمام دوره درمان و رسیدن به نتیجه دلخواه، باید برای برداشتن ارتودنسی دندان اقدام کرد. برداشتن براکت ارتودنسی نیز مانند تمام فرآیند درمان، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و حتما باید زیر نظر متخصص مجررب و کاربلد ارتودنسی انجام شود. در قسمت‌های قبلی به صورت کامل درباره برداشتن ارتودنسی و همچنین نکات مربوط به بعد از برداشتن ارتودنسی دندان، توضیح دادیم.

۴.۹/۵ - (۱۰ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها