اهمیت و ضرورت تنظیم و محکم کردن سیم ارتودنسی

بسیار مهم است که بدانید محکم بودن بریس‌ها یک بخش جدایی ناپذیر و مهم در فرایند درمان ارتودنسی به شمار می‌آید. محکم کردن و تنظیم کردن بریس‌ها برای تسهیل حرکت دندان‌ها کاملاً ضروری است. به بیان ساده تر، اگر بریس‌های شما محکم نباشند، شما به نتایج دلخواه خود دست پیدا نمی‌کنید. فشار ملایم اما تدریجی حاصل از بریس‌های محکم، باعث حرکت دندان‌ها می‌شود. بریس‌های محکم شده، فاصله بین دندان‌ها را می‌بندد و دندان‌های کج یا بر روی هم قرار گرفته را مرتب می‌سازد.
در ادامه این مطلب به رایج ترین سوالات در مورد درمان ارتودنسی پاسخ داده می‌شود.

در طول محکم ساختن ارتودنسی چه اتفاقی می‌افتد؟

• آنچه معمولاً در طول محکم کردن ارتودنسی اتفاق می‌افتد عبارت است از:
• دستیار متخصص ارتودنسی لیگاچورهای الاستیک (بندهای پلاستیکی کوچکی که هر براکت را بر روی سیم قوسی نگه می‌دارد) را بر می‌دارد.
• سپس سیم قوسی برداشته می‌شود
• در این مرحله، شما می‌توانید در غیاب بریس‌ها، مسواک بزنید یا از نخ دندان استفاده کنید.
• متخصص ارتودنسی ممکن است پیشرفت دندان‌های شما را بررسی کند. ممکن است بر اساس وضعیت شما، یک سیم قوسی جدید مورد نیاز باشد. اگر شما به هر چیز جدیدی نیاز داشته باشید (مانند زنجیرها یا الاستیک‌های قدرت) پزشک باید به شما بگوید.
• سیم قوسی (جدید یا قدیمی) مجدداً بر روی براکت‌ها قرار داده می‌شود. لیگاچورهای الاستیکی جدید نیز در جای خود گذاشته می‌شوند. اگر اولین بار است که شما بریس‌های خود را تنظیم می‌کنید، این کار ممکن است قدری موجب آسیب و ناراحتی بشود، زیرا بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌شود. نگران نباشید، در ماه‌های آینده ابداً تا این اندازه آسیب و ناراحتی را تجربه نخواهید کرد! به همین دلیل است که به این فرایند محکم کردن می‌گویند، هنگامی که لیگاچورهای جدید قرار داده می‌شوند احساس محکم شدن بیشتری را تجربه می‌کنید زیرا فشار بر روی دندان‌ها تجدید شده است.
• اگر سیم‌های قوسی به گونه‌های شما آسیب می‌زنند، فوراً این نکته را به متخصص ارتودنسی خود بگویید! سیم‌های قوسی نباید شما را آزار دهند. اگر چنین مشکلی وجود دارد، متخصص ارتودنسی یا دستیار او، باید سیم قوسی را با استفاده از سیم چین یا کلیپر کوتاه کنند. در برخی موارد، سیم‌های قوسی بلافاصله باعث ناراحتی نمی‌شوند، بلکه پس از یک یا دو وعده صرف غذا ناگهان، باعث آسیب می‌شوند. این اتفاق، اتفاق خوشایندی است… این بدین معنا می‌باشد که دندان‌های شما حرکت کرده اند.

بریس‌ها هر چند وقت یک بار باید محکم شوند؟

بریس‌ها باید هرسه تا شش هفته یک بار باید محکم شوند. تعداد دفعات محکم کردن بریس بر اساس نیازهای شخصی و منحصر به فرد شما تعیین می‌شود. در طی این ملاقات‌ها، متخصص ارتودنسی بریس‌های شما را با تنظیم سیم‌ها یا تعویض و جایگزینی سیم‌ها، محکم می‌کند.

در صورتی که سیم‌ها شل شدند، چه اقداماتی لازم است؟

اگر سیم‌ها شل شدند باید هرچه سریع تر با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا یک نوبت ویزیت برای تعمیر آنها تعیین کند. در طول این مدت شما می‌توانید در انتهای سیم یک پاک کن قرار دهید و آن را به آرامی فشار دهید تا در جای خود قرار گیرد، از این طریق می‌توانید تا حدی از آسیب ایجاد شده بکاهید. اگر این روش مفید واقع نشد و سیم‌ها کماکان از جای خود بیرون زده اند، از موم دندانی استفاده کنید. موم دندانی را بر روی انتهای شل شده سیم قرار دهید تا از تحریک بافت‌های نرم دهانی جلوگیری شود.

استفاده از موم چه زمانی لازم است؟

موم دندانی برای جلوگیری از تحریکات ناشی از تجهیزات ارتودنسی در طول درمان استفاده می‌شود. اگر تحهیزات ارتودنسی شل شوند و یا اگر تجهیزات ارتودنسی ثابت مانند براکت‌ها لثه‌ها یا لب‌ها و گونه‌های شما را تحریک می‌کند، شما می‌توانید از موم دندانی استفاده کنید. برای استفاده از موم دندانی، مقداری اندکی از آن به اندازه یک نخود فرنگی بردارید. آن را با چرخاندن بین انگشت‌های تمیز خود گرد کنید. گرمای ناشی از انگشتان شما موم را نرم خواهد کرد. سپس موم را در محل مورد نیاز قرار دهید تا مقداری راحتی بیشتری احساس کنید.

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.