اپن بایت

یکی از عواملی که باعث می‌شود فردی از ظاهر دهان و دندان‌های خود ناراضی باشد و هنگام صحبت کردن و خندیدن دست خود را جلوی دهان بگیرد، اپن بایت است.

اپن بایت چیست؟

اوپن بایت به وضعیتی گفته می‌شود که در آن دندانهای بالایی و پایینی در هنگام بسته بودن دهان به هم نمی‌رسند و با وجود بسته بودن فکها، به نظر می‌رسد هنوز دهان باز است.

انواع اوپن بایت

اوپن بایت جلوی دهان

هنگامی که دندان‌های بالایی و پایینی به هم می‌رسند اما دندانهای جلویی هم‌پوشانی ندارند

اوپن بایت عقب دهان

این اوپن بایت با فاصلة بین دندانهای عقبی بخصوص در هنگامی که دندان‌های دیگر بر یکدیگر جفت شده ‌اند مشخص می‌شود (شکل بالا).

اوربایت ناقص

در این نوع اوپن بایت، دندانهای جلویی پایینی به دندانهای جلویی بالایی نمی‌رسند.

دلایل اصلی اوپن بایت

عوامل متعددی ممکن است به اوپن بایت منجر شود. در بیشتر مواقع عادات دهانی خود بیمار باعث جلو راندن دندان‌ها و خارج شدن آنها از موقعیت و راستای درست می‌شود. این وضعیت در کودکان شایع است.

مکیدن انگشت یا لب پایینی

اگر چه این عادت دهانی در نوزادان و نونهالان متداول است اما در صورتی که به موقع ترک نشود باعث اوپن بایت و نازیبایی لبخند می‌شود.

فشار زبان

عادت فشار زبان به وضعیتی گفته می‌شود که در هنگام بلعیدن یا صحبت کردن، زبان به دندانهای جلویی فشار داده می‌شود. به ‌این ‌ترتیب دندانهای جلویی جلو رانده شده و پیش از این که متوجه شوید اوپن بایت ایجاد می‌شود.

اختلال مفصل گیجگاهی فکی

ممکن است در اثر مشکلات مفصلی گیجگاهی فکی، اوپن بایت ایجاد شود. در این اختلال بیمار از درد مزمن فک رنج می‌برد. معمولاً بیمار زبان خود را به دندانهای جلویی فشار می‌دهد تا فشار از مفصل فک برداشته شده و احساس راحت‌تری پیدا کند. اغلب بیمار از حساسیت دندان و سردردهای مکرر شکایت دارد.

بیشتر موارد اوپن بایت در کودکان، خود به خود اصلاح می‌شود. چکاپهای منظم برای نظارت بر بهبود اوپن بایت لازم است. در صورتی که علائم بهبودی مشاهده نشود ممکن است ارتودنتیست تصمیم به مداخله بگیرد. در هر صورت پیشگیری بهتر از درمان است و اکیداً توصیه می‌شود کودکان در سن هفت‌ سالگی که دندان‌های دائمی در حال بیرون زدن هستند به دندانپزشک نشان داده شود. اوپن بایت در این سن با روش‌های مختلف و کم تهاجمی قابل درمان است.

روش‌های درمان اوپن بایت چیست؟

روش‌های زیادی برای اصلاح اوپن بایت وجود دارد که بسته به شرایط و سن بیمار نوع آن انتخاب می‌شود.

• یکی از متداول‌ترین روش‌های درمان اوپن بایت، استفاده از براکت ارتودنسی است. در این روش با عقب کشیدن دندان‌ها، تعادل به دندان‌ها بازمی‌گردد. ارتودنتیست ابتدا شدت اوپن بایت را بررسی کرده و براکت اختصاصی برای بیمار استفاده می‌کند.

• سیم قرقره دار وسیله ‌ای است که حرکت زبان را محدود کرده و به آن اجازه نمی‌دهد به دندانهای جلویی فشار وارد کند.

• هدگیر نیرویی به سمت جلو وارد میکند تا رشد فکها نسبت به هم متناسب شود.

• همکاری با سایر کارشناسان حوزه سلامت برای دستیابی به راهکارهایی برای به حداقل رساندن عادات دهانی مضر و کاهش پیامدهای آنها.

• در موارد شدید و یا در صورتی که روش‌های دیگر مؤثر نبود، ممکن است به اصلاح از طریق عمل جراحی نیاز باشد. همچنین برای افراد بزرگسال که سن رشد در آنها به اتمام رسیده است و دندان‌های دائمی شان دچار اوپن بایت شده است تنها راه درمان جراحی اصلاحی فک است. جراحی اصلاحی فک راه‌ حل دائمی برای حل مشکل اوپن بایت است. همچنین به اصلاح مشکلات دندانی دیگر کمک می‌کند. در این عمل جراحی فک بالا در موقعیت جدید قرار گرفته و با استفاده از پیچ و پلیت در جای خود ثابت می‌شود.

اگر اپن بایت درمان نشود چه می‌شود؟

اولین نکته مهم برای اصلاح اپن بایت، جنبه زیبایی دهان است. اپن بایت باعث بدشکلی دهان شده و اعتماد به ‌نفس فرد را کاهش می‌دهد. در صورتی که از دهان خود خجالت می‌کشید و این موضوع تأثیر زیادی بر اعتماد به ‌نفس شما گذاشته است، بهتر است این کار را انجام دهید.

نکته دوم در افراد مبتلا به اوپن بایت نوک زبانی صحبت کردن است. این موضوع بر تکلم فرد تأثیر می‌گذارد. نکته سوم این است که نامناسب بودن نقاط تماس دندانها باعث میشود نتوانید به درستی غذا بجوید. در اوپن بایت از آنجایی که دندانها به هم نمیرسند و دهان باز می ماند ممکن است غذا از دهان بیرون بریزد. به همین علت بیمار با استفاده از زبان خود مجبور است هنگام غذا خوردن دهان را بسته نگه دارد.

این کار باعث بدتر شدن اوپن بایت میشود. نکته چهارم این که از آنجایی که تنها دندانهای عقبی بر یکدیگر جفت می‌شوند، فشار زیادی بر آنها وارد می‌شود که باعث ساییدگی غیر معمول و بیش از حد آنها می‌گردد.

ساییدگی در نهایت منجر به درد فکها و درد در حین جویدن غذا و مشکلات دندانی دیگر می‌شود که شما را به مطب دندانپزشکی می‌کشاند. همان طور که پیش‌تر گفته شد این مشکل باید پیش از این که بروز نماید اصلاح شود تا از پیچیدگی مشکل و درمان جلوگیری شود.