درمان دندان نیش نهفته با جراحی و ارتودنسی

impactedtooth

دندان نهفته به سادگی به این معنی است که گیر افتاده است و نمی‌تواند بیرون آید. بیماران اغلب با دندان‌های آسیاب سوم (عقل) نهفته مشکل دارند. این دندان‌ها در پشت فک گیر می‌افتند و می‌توانند باعث عفونت‌های دردناک و به علاوه بسیاری از مشکلات دیگر شوند. از آنجایی که به ندرت نیاز عملکردی به دندان‌های عقل وجود دارد، اگر مشکلی ایجاد کنند، معمولا کشیده می‌شوند. دندان‌های آرواره‌ای (نیش یا نوک تیز زیر چشم) دومین دندان شایع است که در معرض نهفته شدن قرار می‌گیرد. دندان نیش یک دندان حیاتی در قوس دهان است و نقش مهمی در گاز گرفتن شما بازی می‌کند. دندان‌های نیش دندان‌های بسیار قوی برای گاز گرفتن هستند و بلندترین ریشه‌های دندان هر انسان را دارا می‌باشند. این دندان‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اولین دندان‌هایی هستند که با بسته شدن فک با هم تماس پیدا می‌کنند، در نتیجه بقیه دندان‌ها را به سمت ترتیب مناسب هدایت می‌کنند.

به طور معمول، دندان‌های نیش آخرین دندان‌های جلو هستند که بیرون می‌آیند. معمولا در حدود ۱۳ سالگی رویش می‌یابند و باعث می‌شوند که هر گونه فاصله باقی مانده بین دندان‌های فوقانی جلو بیشتر به هم نزدیک شوند.

اگر یک دندان نیش نهفته بماند، هر تلاشی برای بیرون آمدن آن در موقعیت مناسب خود در حفره دهان انجام می‌شود. تکنیک‌هایی که برای کمک به رویش دندان وجود دارند، می‌توانند برای بیرون آمدن هر دندان نهفته در فک بالا یا پایین استفاده شوند، اما اغلب برای دندان‌های نیش اعمال می‌شوند. شصت درصد از این دندان‎های نیش در قسمت کام (سقف دهان) قوس دندان‌ها قرار دارند. سایر دندان‌های نهفته در وسط استخوان محافظت کننده یافت می‌شوند اما در موقعیت بالاتری روی ریشه دندان‌های مجاور و یا به سمت بیرون در بخش کنار قوس دندان‌ها قرار گرفته‌اند.

درمان

در مواردی که دندان نیش به طور خود به خود در نیایند، متخصص ارتودنسی یا جراح دهان با هم همکاری خواهند کرد تا این دندان‌ها بیرون آیند. هر مورد باید به صورت فردی ارزیابی شود، اما درمان معمولا شامل تلاش مشترکی بین متخصص ارتودنسی و جراح دهان می‌باشد. جراح دهان، بافت لثه روی دندان نهفته را برمی‌دارد و با قلاب مسیر دندان را باز می‌کند.

هدف بیرون آمدن دندان نهفته و نکشیدن آن می‌باشد. هنگامی که دندان به موقعیت نهایی خود رسید، لثه اطراف آن بالا برده می‌شود. در برخی موارد ممکن است عمل جراحی لثه نسبتا جزئی مورد نیاز باشد.

چه انتظاری از جراحی و باز کردن مسیر دندان نهفته باید داشت

جراحی لازم برای باز کردن مسیر دندان نهفته یک روش جراحی بسیار سر راست است که در مطب جراح دهان و دندان انجام می‌شود. برای اکثر بیماران، این عمل با استفاده از گاز خنده‌آور و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در موارد انتخاب شده در صورتی که بیمار مایل به بیهوشی کامل باشد، عمل تحت بیهوشی با آرام بخش صورت می‌گیرد، اما به طور کلی برای این فرآیند ضروری نیست. در صورتی که این روش نیاز به برداشتن پوشش روی دندان بدون براکت گذاشتن داشته باشد، زمان لازم به نصف کاهش می‌یابد. این مسائل به طور دقیق در مشاوره قبل از عمل با پزشک‌تان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.