معایب ارتودنسی (عوارض و ریسک های درمان ارتودنسی)

درمان ارتودنسی مانند بقیه درمان های سایر قسمت های بدن دارای محدودیت ها و ریسک های درمانی می باشد. اگرچه این ریسک ها به ندرت اتفاق می افتد ولی آگاهی داشتن از این موارد و رعایت نکات ذکر شده ذیل الزامی است :

 

۱- نتایج درمان:

درمان ارتودنسی معمولا طبق طرح درمان گفته شده  انجام می شود در مواردی ممکن است طرح درمان در طول درمان ارتودنسی تغییر کند که به اطلاع شما رسانیده خواهد شد. ما تلاشمان را برای دستیابی به بهترین نتایج انجام می دهیم ولی در بسیاری موارد رسیدن به تمامی موارد ایده آل از جمله شیب دندان ها، هماهنگی کامل خطوط وسط دندانی، زیبایی کامل صورت و دندان ها به دلیل عدم هماهنگی فکین بیمار غیر ممکن می باشد. (بنابراین نمی توانیم تضمین کنیم که شما از درمان به طور کامل راضی باشید و اینکه تمام عوارض از قبل قابل پیش بینی باشد) موفقیت درمان بسته به همکاری شما در استفاده از وسایل، مراجعه منظم، حفظ بهداشت و عدم شکستگی دستگاه های ارتودنسی می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت و بروز پوسیدگی های وسیع یا بیماری های لثه و عدم همکاری بیمار درمان ارتودنسی شما متوقف شده و کل هزینه تسویه می شود. در این رابطه هیچگونه اعتراضی از سوی بیمار یا ولی او قابل قبول نخواهد بود.

۲- طول درمان ارتودنسی:

طول درمان ارتودنسی به موارد متعددی از جمله شدت مشکل رشد و همکاری بیمار وابسته است طول درمان معمولا نزدیک به دوره پیش بینی اولیه است ولی ممکن است در اثر عدم همکاری، مراجعه های نامنظم، شکستن دستگاه های  ارتودنسی و یا کندی حرکت دندان به دلیل فیزیولوژیک و دلایل غیر قبل پیش بینی طولانی تر شود.

 

۳- نگهداری از وسایل ارتودنسی:

در طول درمان نگهداری از وسایل ارتودنسی بر عهده بیمار است و بیمار باید از خوردن غذاهای ( سفت، ته دیگ، میوه ی هسته دار،‌نان سفت و …) خودداری کند در صورت شکستن سیم، براکت و بند هزینه آنها جداگانه دریافت خواهد شد. همچنین هزینه کنده شدن براکت ها متناسب با افزایش سالانه هزینه‌های دندانپزشکی افزایش می یابد. بدیهی است هزینه های اضافی بر اساس نرخ روز می باشد.

 

۴- رعایت بهداشت دندانی:

 در طول درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دندانی بسیار مهم می باشد دستور تهیه وسایل لازم جهت این امر و آموزش‌های لازم به شما داده خواهد شد. مسئولیت حفظ بهداشت در طول درمان بر عهده بیمار یا ولی بیمار میباشد. علیرغم اینکه در هر جلسه دندانها به صورت کلی مورد بررسی قرار می گیرد امکان بررسی دقیق پوسیدگی ها در طول درمان توسط متخصص ارتودنسی وجود ندارد و به بیماران توصیه می شود که در طول دوره ۴ تا ۶ ماهه به دندانپزشک مراجعه نمایند تا بررسی کامل از دندانها با انجام رادیوگرافی های لازم انجام شود. مسئولیت مراجعه مرتب به دندانپزشک و بررسی پوسیدگی ها برعهده بیماری یا ولی بیمار می باشد.

 

۵- رسیدن به درمان ایده آل:

در بسیاری از موارد به دلیل عدم وجود سایز و شکل مناسب دندان‌ها حصول به نتیجه ایده آل غیر ممکن می باشد و بیماران برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل ممکن است نیاز به درمان های زیبایی،جراحی لثه و ….با هزینه جداگانه داشته باشند.

 

۶- عدم مراجعه و پیامد های آن:

اگر بیمار به مدت ۳ ماه بدون اطلاع قبلی مراجعه ننماید این قرارداد باطل شده و هیچگونه ادعایی در این رابطه از سوی بیمار یا ولی بیمار قابل قبول نخواهد بود و برای ادامه درمان قرارداد جدید با هزینه جدید منعقد خواهد شد.

 

۷- انصراف از درمان:

در صورت انصراف بیمار به هر دلیل موظف به تسویه هزینه درمان به روز بوده و متعهد می شود که مابقی هزینه درمان را یکجا پرداخت نماید.

 

۸- تحلیل ریشه دندان در طول درمان:

ریشه دندان بعضی از بیماران در حین درمان ارتودنسی ممکن است تحلیل رود علت این امر هنوز به طور کامل شناخته نشده است و این امر غیر قابل پیش بینی می باشد که کدام بیمار دچار تحلیل ریشه می شود.  در صورت مشخص  شدن تحلیل در حین درمان، ارتودنسی بیمار برای یک دوره و یا به طور کامل متوقف خواهد شد و در صورت بروز این مشکل و نیاز به درمان ریشه یا جایگزینی دندان هزینه آن با بیمار خواهد بود.

 

۹- ارتودنسی و جراحی فک:

در بیمارانی که طبق طرح درمان جراحی فک قرار است، انجام شود درمان ارتودنسی شامل دو فاز قبل و بعد از جراحی است در صورتی که بیمار از عمل جراحی فک منصرف گردد مشکل اولیه بیمار به دلایل آماده سازی جراحی تشدید شده است و پزشک معالج در خصوص عدم تحقق نتایج مطلوب و ثبات درمان مسئولیتی نخواهد داشت. همچنین توجه داشته باشید در صورتی که بیماران طرح درمان جراحی را نپذیرند و به درمان ارتودنسی تنها تکیه نمایند نتیجه درمان ایده‌آل نخواهد بود و در این رابطه اعتراضی پذیرفته نخواهد بود و نیز اگر بین زمان آماده شدن شما برای جراحی و زمان انجام آن فاصله طولانی مدت وجود داشته باشد حفظ آمادگی نتایج ارتودنسی مشمول هزینه اضافه خواهد بود.

 

۱۰- مشکلات با دستگاه های ارتودنسی:

از فعالیت ها و غذاهای که باعث شکسته شدن دستگاه‌های ارتودنسی می شود اجتناب شود. دستگاه‌های ارتودنسی در آمده می‌توانند بلعیده شود یا وارد دستگاه های تنفسی و آسیب به بیمار گردد. در این موارد سریعاً موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید. آسیب به دندان ها در حین برداشتن دستگاه های ارتودنسی به خصوص سرامیکی ممکن است اتفاق بیافتد.

 

۱۱- مشکلات مفصلی:

مشکلات مفصل گیجگاهی-فکی مانند صداهای مفصلی در ناحیه مفصل و محدودیت در بازکردن دهان می‌تواند در بسیاری از افراد بدون درمان اتفاق بیافتد. لذا ظاهر شدن آن ها در حین و یا بعد از درمان ارتودنسی ارتباطی به درمان ارتودنسی ندارد. در صورت لزوم به برطرف شدن مشکل بیمار به دکتر دیگر با هزینه جداگانه  ارجاع داده خواهد شد.

 

۱۲- دندان های نهفته و رویش نیافته و فک جوش:

درمان دندان‌های نهفته در بیماران بسیار متغیر بوده و در بسیاری از موارد این دندان‌ها علی رغم جراحی و اعمال نیرو به دلایل مختلف رویش نمی یابند در ضمن امکان فک جوش بودن این دندان‌ها وجود دارد که امکان تشخیص آن ها قبل از درمان میسر نمی باشد. در حین خارج کردن دندان نهفته امکان آسیب به ریشه دندان مجاور یا خود دندان نهفته هم وجود دارد. در بسیاری از موارد شکل تاج و لثه دندان رویش یافته با دندان قرینه یکسان نمی‌ باشد. در صورت صلاح دید پزشک معالج دندان خارج خواهد شد و نیاز به کاشت دندان در ناحیه مورد نظر با هزینه جداگانه خواهد بود. در  ضمن هرگونه درمان جهت جراحی  دندان نهفته (از جمله خارج کردن یا برداشتن لثه و نصب براکت)  جداگانه خواهد داشت.

 

۱۳- مشکلات فکی بعد از سن رشد:

درمان مشکلات فکی بعد از سن رشد با درمان ارتودنسی به تنهایی امکان پذیر نمی باشد در این موارد برای ایجاد تماس مناسب‌ دندان‌ها متخصص ارتودنسی مجبور است شیب دندان ها در یک فک یا دو فک را برای جبران مشکل فکی تغییر و اصلاح نماید بنابراین این بیماران نباید انتظار شیب ایده‌آل دندان‌های خود را داشته باشند. در ضمن بیماران بزرگسال امکان دارد فضای دندان کشیده شده به طور کامل بسته نشود و یا بعد درمان ارتودنسی به مقدار بسیار کم باز شود.

 

۱۴- چند نکته پراکنده:

در مورد بیماران تحت درمان با پلاک متحرک، درمان ثابت در مرحله بعد ممکن است مورد احتیاج باشد که هزینه و شرایط آن کاملاً جدا از درمان فعلی بوده و بر اساس شرایط روز تعیین می شود.

در مواردی که به طور غیر قابل پیش بینی پزشک معالج نتواند ‌ادامه درمان شما را انجام دهد کلیه مدارک و طرح درمان شما به ارتودنتیست دیگری ارجاع داده خواهد شد.

تحت نظارت پزشک معالج دستیاران دندانپزشکی دکتر را در اجرای درمان در محدوده موظف و آموزش های داده شده کمک خواهند کرد.

 

۱۵- برگشت و جابجایی بعد از درمان:

 درمان ارتودنسی کامل شده به معنای این نیست که دندان‌ها تا آخر عمر کاملاً ثابت باقی می مانند، دندان‌ها و بافت اطراف آن کاملاً زنده محسوب می‌شوند بنابراین همانطور که در بدن تمامی اجزا در حال تغییر هستند، نمی‌توان انتظار داشت که درمان ارتودنسی به صورت صددرصد پایدار باقی بماند، بنابراین بعد از اتمام درمان ارتودنسی نگهدارنده (ثابت یا متحرک به صلاح دکتر معالج ) به شما داده خواهد شد. استفاده از این نگهدارنده ها به مدت یک سال به صورت دقیق جهت حفظ ثبات دندان‌ها الزامی است از آنجایی که دندان‌ها و بافت اطراف آن کاملاً زنده محسوب می‌شود جهت جلوگیری از حرکات دندانی استفاده از ریتینر ها(ثابت و متحرک) به مدت بسیار طولانی به بیماران توصیه خواهد شد.

 

علی رغم تمام موارد گفته شده امکان تغییر در نتایج درمانی در فاز نگهدارنده (تا ۱۵ درصد نتایج) وجود دارد و طبیعی می باشد. در صورت عدم همکاری بیمار در استفاده از پلاک های متحرک، شکستن نگهدارنده ثابت و عدم مراجعه به موقع جهت دوره کنترل و جابجایی دندانها ارتودنتیست مسئولیتی ندارد و درمان مجدد نیازمند عقد قرارداد مجدد با هزینه جداگانه است.

۵/۵ - (۸ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا