کشیدن دندان در درمان ارتودنسی لازم نیست

کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

روش مرسوم ارتودنسی ، کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

بیشتر دندانپزشکان و ارتودنتیست ها آموزش دیده ‌اند که در هنگام کمبود فضای فکها و به هم فشردگی دندان‌ها، دندانهای آسیاب کوچک را بکشند. با کشیدن دندان فضای لازم ایجاد می‌شود و می‌توان دندان‌ها را صاف و همراستا کرده و از شلوغی و به ‌هم ‌ریختگی آنها جلوگیری کرد.

اگر چه این روش به نظر منطقی و معقول می‌رسد اما در مقابل هر کنشی، واکنشی وجود دارد و در مورد کشیدن دندان نیز اغلب نتیجه منفی خواهد بود. متأسفانه نتایج منفی کشیدن دندان در درمان ارتودنسی همیشه به طور کامل به بیماران یا والدین آنها توضیح داده نمی‌شود.

درمان با براکت ارتودنسی در بزرگسالی احتمال کشیدن دندان را کاهش می‌دهد

براکت دیمون ، براکت شفاف و سایر انواع سیستم‌های براکت برای درمان ارتودنسی در بزرگسالان طراحی شده ‌اند. استفاده از سیستم‌های براکت خود لیگاچور اگر چه عدم نیاز به کشیدن دندان در درمان ارتودنسی را تضمین نمی‌کند اما احتمال نیاز به این کار را کاهش می‌دهد.

ارتودنسی دو مرحله ‌ای

درمان ارتودنسی در هر فرد متفاوت است و روش انجام این کار بستگی به شدت مشکل ارتودنسی دارد. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که می‌توانید انجام دهید خواه بزرگسال باشید یا برای کودکتان اقدام به درمان ارتودنسی کرده باشید، این است که مشکل را هر چه زودتر درمان کنید. یکی از مؤثرترین راه حل‌های درمانی برای ارتودنسی، درمان دو مرحله ‌ای است.

مرحله اول درمان ارتودنسی

هدف از مرحله اول درمان، کمک به هدایت رشد فکها است به طوری که می‌توان دندان‌های دائمی را هدایت کرده و تماس دندان‌های بالا و پایین با یکدیگر را بهبود بخشید. پس از این که همه دندان‌های دائمی درآمدند، مرحله دو شروع می‌شود. باید به خاطر داشته باشید در صورتی که کودک در حدود هشت سالگی قرار دارد و دندانهای جلویی او فشرده و کج شده اند، درمان این مشکل در همین سن به پیشگیری از نیاز به کشیدن دندان دائمی در آینده کمک می‌کند.

مرحله دوم درمان ارتودنسی

مرحله دوم زمانی شروع می‌شود که همه دندان‌های دائمی بیرون زده ‌اند و معمولاً باید به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه براکت استفاده شود. هدف از مرحله در این است که مطمئن شویم همه دندان‌ها در موقعیت دقیق و درست خود قرار دارند و در تعادل و توازن با دندان‌های دیگر، گونه، زبان و لبها هستند. هنگامی که این تعادل در ساختار دهان برقرار می‌شود، دندان‌ها می‌تواند در هماهنگی کامل با هم عمل کنند.

چرا ارتودنتیست توصیه می‌کند یک یا چند دندان کشیده شوند؟

در صورتی که چنین توصیه ‌ای به شما شده است، در تصمیم‌ گیری عجله نکنید. در مشورت با ارتودنتیست هر سوالی که دارید بپرسید. می‌توانید از ارتودنتیست سؤال کنید به چه دلیل می‌خواهد دندان‌های شما را بکشد و شما چه کاری می‌توانید برای تسهیل هدف او انجام دهید.

همچنین باید پرسید چه روش جایگزینی وجود دارد. در صورتی که تصمیم به کشیدن دندان در درمان ارتودنسی گرفته می‌شود، باید بیمار از پیامدهای آن اطلاع داشته باشد.

از ارتودنتیست خود بپرسید پیامدهای این کار و معایب و مزایای آن چیست و بر اساس تجربه او در مورد بیماران مختلف، در نهایت چه اتفاقی می‌افتد. می‌توانید تصاویر عکس بیماران پیش و پس از این کار را مشاهده کنید.

علت اهمیت پرسیدن سؤالات راجع به کشیدن دندان این است که پس از کشیدن دندان یکی از اتفاقاتی که می‌افتد احتمال از دست رفتن پشتیبانی لبها در مورد لب بالا است که نتیجه آن تأثیر منفی بر زیبایی صورت و لبخند به خصوص در ناحیه لب بالا، نازک شدن لب و مسطح تر شدن نیم‌رخ صورت می‌باشد که همه اینها منجر به پیرتر به نظر رسیدن صورت می‌شوند. با این حال توجه داشته باشید اگر اکنون درمان ارتودنسی را درست و کامل انجام دهید می‌توانید فرآیند پیری چهره را بعدا با پر کردن لبها برطرف کنید.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.